Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Podatek cukrowy. Andrzej Duda podpisał ustawę

46
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadzi w życie podatek cukrowy od początku 2021 roku. Klienci sklepów muszą przygotować się na gwałtowny wzrost cen napojów słodzonych.

Podatek cukrowy. Andrzej Duda podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda (PAP, Radek Pietruszka)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza nową daninę. Tym razem chodzi o podatek cukrowy, który będzie obowiązywał od początku 2021 roku. Według rządzących ma zmienić na lepsze nawyki żywieniowe Polaków. Obejmie wszystkie napoje słodzone i alkohol sprzedawany w małych opakowaniach.

Za zmianę nawyków zapłacą producenci napojów, a w konsekwencji klienci. Wprowadzona zostanie opłata stała i zmienna. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatek to 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej. Oznacza to, że butelka napoju podrożeje nawet o kilka złotych.

Wielkie kontrowersje

Wprowadzenie podatku cukrowego wzbudza wielkie kontrowersje. Od pojawienia się pierwszych informacji o jego wprowadzeniu spekuluje się o szczerości intencji rządzących. Według wielu nie chodziło im o polepszenie zdrowia Polaków a o wpływ kolejnych pieniędzy do budżetu. Producenci napojów ostrzegają, że na skutek nowych regulacji pracę może stracić kilkanaście tysięcy ludzi.

Zobacz także: Jacek Kurski znów prezesem TVP. Andrzej Dera pytany o gratulacje od prezydenta

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(46)
XXL
2 lata temu
Tak perfidnego kłamstwa jeszcze nie słyszałem. I pod tym dokumentem podpisuje się nasz Prezydent ? Według rządzących podatek cukrowy ma zmienić na lepsze nawyki żywieniowe Polaków bo obejmie wszystkie napoje słodzone i alkohol sprzedawany w małych opakowaniach. Przecież to zachęta do zakupu tańszego alkoholu w większych opakowaniach. Wprowadźcie jeszcze podatek od życia na emeryturze i już będziecie się mogli sami wyżywić - bo to wam się słusznie należy !!!!.
Jane
2 lata temu
To trochę jakby opodatkować tylko kebab w tortilli, a w bułce już nie. I tak jest z tym podeatkiem, gdzie więcej zapłacimy za napoje, ale za ciastka już nie.
makrol
2 lata temu
Niezrozumiałym jest fakt, pobierania podaktu od napoi ale od fit zbożowych batowników z cukrem już nie.
biedaku
2 lata temu
popieranie pis to głupota. teraz PIs wprowadza podatki od głupoty. Podatek od cukru to pierwszy z jego elementów, niedługo będą następne. Mota co chcieliśta, teraz płaćta za nie myślenie. NIE MYŚLENIE jest w cenie i BOLI. Wziąłeś entuzjastycznie jałmużnę. teraz ją oddasz z procentem. Pis to nie instytucja charytatywna! Głosując na nich , podpisałeś ich umowę, bez "czytania" a tam była klauzula: że jałmużna którą otrzymasz, jest to pożyczka podlegająca zwrotowi z odsetkami w późniejszym okresie. powodzenia w myśleniu
Justice
2 lata temu
Jakby wprowadzili podatek od glupoty to politycy poszli by z torbami ...
Anioł.👱🏻‍♀️
2 lata temu
I Susznie !!!
leon
2 lata temu
Praktycznie prawie każdy produkt spożywczy produkowany przemysłowo zawiera cukier .to co z cenami tych produktów?
Mr.Silver
2 lata temu
Może niech wprowadzą podatek od vatu :D
Pisolandisor
2 lata temu
Podatek od chleba jeszcze, wody, powietrza, podatek od chodzenia po chodniku, jazdy autobusem, podatek od oddychania. Oj dużo nas czeka, okaże się, że zamiast VAT 23 procent to VAT z dziwnymi nazwami cukrowymi będzie wynosił 40 procent
Brawo
2 lata temu
Brawo nareszcie , cukier w nadmiarze to trucizna . Potem trzeba płacić za leczenie naszych chorób spowodowanych przez nadmierną konsumpcję cukru .
Eko cukrzyca
2 lata temu
Powinien być podatek od syropu glukozowego i innych przeróbek ,cukrów inwertowanych i tym podobnych to odrazu bylo by zdrowiej przestali by nas truć
Gero
2 lata temu
Podatek oddechowy będzie uzależniony od pojemności płuc.
AntyPiS
2 lata temu
a ten człek czegoś kiedyś nie podpisał? Kancelaria nie nadąża z wymianą wkładów do dudopisów. Swoją droogą patomaadki, które fundowały swoim bąbelkom litrami słodkie napoje będą musiały zrezygnować z kosmetyczki żeby bąbelek nie stracił eliksiru życia. Takie podwyżki chyba powinny uświadomoić wyborcom pis w jakie bagno nas wepchali. Za litr 50 gr :O Słodzone wody chyba znikną bo kto zapłaci za taki napój 4zł.
aaaaaaaa
2 lata temu
Myślenie PiS w sprawie nowego podatku: więcej podatków, czyli większy przypływ pieniędzy do rządu, a zatem więcej do rozdawania nierobom, żeby na nich głosowali i robili co im się powie. Faktyczny efekt: koncerny podwyższają cenę na napoje, zwalniają mnóstwo pracowników, żeby się utrzymać. Może nawet idą w import z zagranicy, który robi się bardziej opłacalny. Mniej pracujących, czyli mniej podatników, czyli mniejszy przypływ pieniędzy do rządu. Co wtedy? Dalsze dodrukowywanie pieniędzy i jeszcze bardziej postępująca inflacja? Ile można pogłębiać dziurę budżetową? Duda już nie może zostać wybrany na trzecią kadencję, więc nie ma potrzeby zaspokajać potrzeb patologii, żeby na niego głosowała. Czy naprawdę Duda i rząd nie mogliby w końcu zrobić czegoś dobrego dla Polski i Polaków? Niemcy obniżyli vat na niektóre produkty zamiast dodrukowywać pieniądze do rozdawania, efektywnie pomagając potrzebującym, a nie wspierając patologie. Czemu w Polsce nie chcą zrobić czegoś w tym stylu?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić