oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Pogoda. Alerty IMGW w 14 regionach. Będzie groźnie

13

Pogoda może sprawić nam dużo kłopotów. Synoptycy ostrzegają przed burzami, które wystąpią wieczorem i w nocy niemal w całej Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia dla 14 województw.

Przed godz 18 strefa burz sięgała Wielkopolski i północnego Mazowsza
Przed godz 18 strefa burz sięgała Wielkopolski i północnego Mazowsza (twitter.com/blitzortung/screen)

- Ostrzeżenia drugiego stopnia wydane są dla południowych powiatów Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej, kilku powiatów Ziemi Lubuskiej, dla części podgórskiej Dolnego Śląska, oraz dla Ziemi Świętokrzyskiej, Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny - poinformowała w rozmowie z Polskim Radiem Małgorzata Tomczuk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dodatkowo w województwach Polski środkowej i południowej obowiązują ostrzeżenia przed upałami.

Najgwałtowniejsze burze z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem (do 20 - 40 l/m2), porywistym wiatrem do 90 km/h, a nawet z lokalnymi opadami gradu występować będą w pasie wschodnim i południowym (od Mazur i Podlasia przez wschodnie Mazowsze i Lubelszczyznę po woj. świętokrzyskie i Podkarpacie oraz od Podkarpacia i woj. świętokrzyskiego przez Śląsk i Opolszczyznę po Dolny Śląsk, południe woj. lubuskiego i Wielkopolski) - ostrzegają w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.

Możliwe podtopienia i awarie prądu

Eksperci alarmują, że może dojść do lokalnych zalań lub podtopień, a porywisty wiatr może łamać drzewa oraz zrywać trakcje energetyczne i połacie dachów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak pisze dla Wirtualnej Polski bloger pogodowy Jarosław Turała, nie jest wykluczone pojawienie się burz superkomórkowych ze zjawiskiem "wet microburst", czyli mini prądem zstępującym połączonym z nagłym i bardzo silnym opadem. To właśnie on spowodował tyle strat w poniedziałek.

Burze będą zanikać w nocy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pogoda nie powinna sprawić problemów jedynie w Pomorskiem i Zachodniopomorskiem oraz na Żuławach.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić