aktualizacja 

Pokazali ukraińskiego żołnierza. Ma skandaliczną naszywkę na mundurze

Ukraińska armia jest bardzo aktywna w social mediach, co jest elementem zaplanowanej taktyki i przemyślanej propagandy. Siły Zbrojne Ukrainy chwalą się swoimi sukcesami, pokazują realia wojny i okrucieństwo najeźdźców. Tym razem nie ustrzegły się kompromitującej wpadki. Na profilach pojawiło się zdjęcie żołnierza, jeden szczegół wzburzył internautów.

Pokazali ukraińskiego żołnierza. Ma skandaliczną naszywkę na mundurze
To zdjęcie wzburzyło internautów, żołnierz z Ukrainy na kamizelce ma swastykę (Facebook, AFU)

Ukraińcy bardzo sprawnie od początku rosyjskiej inwazji prowadzą komunikację w social mediach i można zaryzykować tezę, że wygrywają wojnę informacyjną z Rosją. Piszą o sytuacji na froncie, z naciskiem na swoje sukcesy i straty agresorów. Pokazują realia pola walki, opowiadają historie zwykłych ludzi, dokumentują bestialstwo Rosjan.

To oczywiście zaplanowane działania, które są elementem taktyki i starannie przemyślanej propagandy. Dlatego tym razem Ukraińcy kompletnie zaskoczyli, niestety negatywnie. Na oficjalnym profilu ukraińskiego ministerstwa obrony pojawiło się zdjęcie żołnierza siedzącego w gruzach. Ludzi wzburzył jeden szczegół: swastyka na mundurze.

Ludzie szybko zauważyli, że chłopak na kamizelce ma nazistowską naszywkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kryzys migracyjny w Finlandii. Granice z Rosją zamknięte

Fotka miała być dowodem na wielki hart ducha i wolę walki Ukraińców. Wojna trwa, ostatnie tygodnie łatwe nie były, więc specjaliści od wojennego marketingu dodali ciekawe zdjęcie, które miało dodać otuchy. Do tego opatrzono ją takim podpisem:

Mogą zburzyć nasze domy, ale nie złamią naszego ducha! - napisano.

Szkoda, że nikt dokładnie nie przeanalizował fotki i nie zauważył, że żołnierz - zapewne ukraińskiej Gwardii Narodowej, skąd pochodzi felerne zdjęcie - ma na kamizelce skandaliczną naszywkę. Widnieje na niej znana z III Rzeszy "wrona", która w szponach trzyma swastykę. To jasny, czytelny i wstydliwy symbol nazistowskich Niemiec.

Żeby było gorzej, Ukraińcy zdjęcia nie usunęli i wciąż nie przeprosili za kompromitację. Nadal można je znaleźć na profilach Gwardii Narodowej i ministerstwa obrony, a to po prostu woda na młyn rosyjskiej propagandy. Wszak Władimir Putin niemal dwa lata temu zapowiedział, że wysyła swoje wojska na front, by "denazyfikować Ukrainę".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Internauci z całego świata - także z Polski czy z Izraela - nie są w stanie uwierzyć, że ktoś pozwolił sobie na taką wpadkę. Apelują w komentarzach, piszą posty i wzywają, by kompromitujące zdjęcie usunąć. Na razie nie ma jednak żadnej reakcji, za to pod publikacją pełno jest komentarzy rosyjskich trolli, dla których to prezent.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić