Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EWS
|
aktualizacja

Polacy idą po pieniądze. Liczba jest ogromna

215
Podziel się:

Jak podaje PAP, w najbliższym czasie 30 proc. polskich pracowników będzie ubiegać się o podwyżkę. Jednak same kwoty nie zachwycają. Większość osób nie ma odwagi poprosić o to, aby kwota, o jaką zostanie podniesiona ich pensja, była równa poziomowi inflacji.

Polacy idą po pieniądze. Liczba jest ogromna
Polacy chcą podwyżek, choć niewygórowanych (Pixabay, pasja1000)

Z badania platformy analityczno-badawczej UCE Research i SYNO Poland wynika, że 22 proc. ankietowanych nawet nie pamięta, kiedy ostatni raz otrzymało podwyżkę wynagrodzenia. 20 proc. respondentów badania przyznało, że było to jakieś pół roku temu.

W związku z szybującą inflacją pracodawcy, chcąc utrzymać pracowników, przyznawali im podwyżki, dlatego wynagrodzenia blisko jednej piątej ankietowanych wzrosły właśnie ok. pół roku temu. Mogło to oczywiście dotyczyć osób zatrudnionych w firmach, które nie ucierpiały w wyniku pandemii oraz szalejącej inflacji, a wręcz poprawiły swoje wyniki finansowe – zaznaczył Paweł Kołodziej z UCE Research.

Średnio 30 proc. badanych planuje poprosić o podwyżkę w najbliższym czasie, czyli w ciągu trzech miesięcy. Jak wynika z sondażu 43,6 proc. nawet nie zastanawia się nad taką rozmową, a 27 proc. jeszcze nie zadecydowało, co zamierza zrobić.

Sama podwyżka, o którą planują poprosić respondenci, będzie wynosiła najczęściej w przedziale 10-15 proc wysokości wynagrodzenia. Najczęściej mają taką kwotę deklarować mężczyźni w wieku 23-35, osoby z wykształceniem zasadniczym oraz zarabiające poniżej tysiąca złotych netto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja poza kontrolą. "Drożyzna rozlała się na całą gospodarkę"

Najczęściej wskazana wysokość wzrostu wynagrodzenia oscyluje wokół oficjalnego wzrostu inflacji. Jak oceniają autorzy badania, pracownicy z wyczuciem podchodzą do tematu, gdyż zdają sobie sprawę, że pracodawcom także nie jest lekko.

Taką podwyżkę łatwiej dostać niż na przykład 20 lub 30 proc. – zauważył Kołodziej.

Co czwarty pracownik zadowoli się podwyżką na wysokości 5-10 proc. Natomiast niespełna 20 proc. respondentów oczekuje podwyżki na poziomie 15-20 proc. a 12,5 proc. respondentów oczekuje podwyżki powyżej 20 proc. Ostatnia z liczb świadczy o tym, że pracownicy spodziewają się dalszego wzrostu cen towarów i usług.

Pracownicy skarżą się stowarzyszeniu

Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom coraz częściej otrzymuje wiadomości, w których pracownicy dopytują, czy mogą negocjować wysokość zasugerowanej przez pracodawcę podwyżki. Kolejną kwestią jest odmowa podwyżek ze strony przedsiębiorstwa.

Ze względu na galopującą inflację pracownicy chcą zarabiać więcej, a pracodawcy nie zawsze chcą podnosić pensje. Od nowego roku znacznie wzrośnie płaca minimalna. Tymczasem w zakładach pracy już teraz coraz częściej słychać prośby i apele o podwyżki.

Wyższa inflacja, wypłata bez zmian?

Niektórzy odchodzą z kwitkiem, gdyż ich pracodawcy odmawiają waloryzacji wynagrodzenia.

To coraz poważniejszy problem. Pracownicy skarżą się, że mimo rosnącej inflacji i stóp procentowych pracodawcy odmawiają im podniesienia pensji. Oczywiście kształtowanie polityki finansowej i kadrowej firmy zawsze leży w gestii pracodawcy i nikt nie może narzucić mu, że musi podnosić pensję. Nie da się jednak ukryć, że zarobkowa frustracja pracowników rośnie – mówi Małgorzata Marczulewska ze stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

O ile samo prawo nie przewiduje regularnych podwyżek w oparciu o inflację, to możemy skorzystać z wyjścia w postaci naszej umowy. Jak radzą prawnicy, w umowie o pracę można zawrzeć tzw. klauzule waloryzacyjne, które będą np. przewidywać coroczną waloryzację wynagrodzenia w oparciu o wysokość inflacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(215)
Pozdrawiam
2 tyg. temu
Podwyżki w tym momencie to glupota... poAtym , pustego i Salomon nie należę. Więc drodzy pracownicy będą one się wam należeć ale napeqno nie w tym roku.
teżsenior
2 tyg. temu
czy mogę ? Mając 1200 emerytury czy mogę negocjować, pomijając te durne przedwyborcze 13-stki, czy 14-stki. "osiołkowi w żłoby dano, w jednym owies w drugim siano"
Ewa
2 tyg. temu
Znowu nie można komentować postów o ukraiñcach.A prezydent aktor pragnie wplatać Polskę w wojnę.
haha
2 tyg. temu
Raczej mało kto dostanie bo kryzys jest poważny.
oddajcie mand...
2 tyg. temu
wysokie ceny jedzenia, paliwa, wegla, cukru, leków, drzewa, wody,ogrzewania , prądu.... idzcie do swojego posła PIS wybraliście go bo obiecał tani prąd z ostrołeki, tani węgiel, ekologię, tanie drzewo, tanie paliwo , samochody elektryczne ...porównajcie to z cenami Tuska i zażądajcie tego co obiecywali lub zwrotu wyłudzonego mandatu.....
okłamuja naiw...
2 tyg. temu
a gdzie te samochody elektryczne, tani prąd z ostrołeki , promy,czołgi polskiej produkcji , helikoptery, nowoczesne zakłady przemysłowe z niemieckimi pensjami ??? wolę Tuska co naśladuje niemców i ma niskie ceny niż PIS i kaczora co małpuje orbana/putina, i z glapą co drukuje pusty pieniądz i nakreca drozyznę
obniżki lub w...
2 tyg. temu
wałesa nowe związki trza przepędzic PIS jak komune a ich pomniki do stodoły obok bieruta..... zaprzepaścili plan odbudowy unii jak bierut plan marshalla .... a co do węgla sami podnosili ceny jak obajtek marze na paliwo .... a potem niby walczą sami z sobą ale obniżek naprawdę nikt nie widzi np paliwo drożeje codziennie chociaż na giełdach swiatowych tanieje
sobie biorą z...
2 tyg. temu
bo jeden ma na przeżycie 5 zł dziennie po opłatach ...- a inni kolesie PIS ponad 20 tys. zł miesięcznego wynagrodzenia, odprawa w wysokości ponad 100 tys. zł. Oto jak sześciu członków byłej Izby Dyscyplinarnej przechodzi w "stan darmozjadny" - oczywiście kosztem zwykłego emeryta któremu PIS dał 50 zł ......
sprzedali was...
2 tyg. temu
Wałęsa wyprowadził z Polski ruską armię a kaczor z duda i glapą… wprowadził inflację, drozyzne, zadłuzył i oddał nas obcym bankom.... teraz PIS wprowadza podwyżki cen/podatków na kasę dla bankersów… dlatrgo PIS podwyższa ceny mleka, masła ziemniaków, węgla, okrada emerytów .. , podatki … i kasa do bankersów ...
rtu
2 tyg. temu
KASApojdzie do ukrainy, na rakiety, aby mogli strzelac do polakow, a pan dziekuje wyjdzie ipowie polacy nic sie niestalo tylko 2 zabili
pazerni, nieo...
2 tyg. temu
Polaków pod scianą postawił nieudolny PIS który sprowokował drozyzne i inflacje ..... jak taki ktoś usiłuje dalej rządzić i nie podaje się do dymisji w takiej anglii by to nie przeszło...
Dziadek
2 tyg. temu
zawsze pracowałem na własny rachunek i powiem wam, że za PRL-u państwo było DUŻO mniej represyjne dla tzw. prywaciarzy niż teraz za kaczej tzw. demokracji.
zPodkarpacia
2 tyg. temu
prowadzę działalność gospodarczą, mam 4 lata do tzw. emerytury, nie wiem czy utrzymam się na rynku, kacza banda robi co może by utrudnić życie i zabrać to co zarobisz.
Stalowy Gigan...
2 tyg. temu
Problem polega na tym, że inflacja i podwyżki energii uderzają w pracodawców mocniej, niż w pracowników. Robię w konstrukcjach stalowych- ile stal podrożała? A przerabiamy jej miesięcznie OKOŁO OŚMIUSET TON. Ponad sto spawarek- moc większości OKOŁO OSIEMNASTU KILOWATÓW, tyle samo szlifierek po PÓŁTORA KILOWATA- ile prąd podrożał? Halę też drożej ogrzać, niż chałupę. Spożywka pracodawcom też drożeje równo. TO KTO MA CIĘŻEJ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić