Polak zaginął na Słowacji. Gdy go znaleźli, odmówił pomocy

219

W piątek 3 lutego w okolicach Pilska zaginął skialpinista. Został znaleziony w nocy przez ratowników. Jak informują Słowacy, odmówił jednak pomocy. Dlaczego?

Polak zaginął na Słowacji. Gdy go znaleźli, odmówił pomocy
Poszukiwania zaginionego. (Facebook)

Rankiem 3 lutego ratownicy HZS (Horská záchranná služba) zostali poproszeni o pomoc dla polskiego skialpinisty, który zaginął w okolicach Pilska. Stwierdzono, że prawdopodobnie przeszedł na przez granicę na teren Słowacji, skąd nie udało mu się wrócić.

Odmówił pomocy w górach

Ratownicy HZS z Centrum Rejonowego Tatr Zachodnich przeszukali dolinę Bystrej, przy pomocy skuterów śnieżnych i terenowego quada. Ratownicy znaleźli zaginionego mężczyznę o godzinie 3:00 nad ranem na granicy słowacko-polskiej.

W górach panowały bardzo trudne warunki, było ciemno. Mężczyzna miał niemal całkiem rozładowany telefon, ale pomocy odmawiał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskich narciarzy porwała lawina. Dramat w Kaszmirze
Podczas akcji ratunkowej zaginiony odmówił pomocy ratownikom górskim, ponieważ nie był ubezpieczony na wypadek interwencji w górach- czytamy w komunikacie.

Wiele osób, które wybierają się w Tatry Słowackie nie są świadome tego, że ewentualne wezwanie służb może ich sporo kosztować. Koszty każdej interwencji, sprowadzenia z gór, czy udzielenia pomocy medycznej pokrywana sam poszkodowany lub jego rodzina.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowoczesny dom z bali z widokiem na Tatry. Koszty utrzymania zaskakują

Za leczenie w placówce Górskiego Pogotowia Ratunkowego trzeba zapłacić 50 euro. Z kolei transport z miejsca wypadku kosztuje od 200 do 400 euro. W zależności od różnych czynników kwoty te mogą być jeszcze wyższe. Dlatego przed wyjściem na szlaki warto zaopatrzyć się w stosowne ubezpieczenie.

Odnaleziony mężczyzna nie został ranny. Przybył do doliny w towarzystwie ratowników. Ratownicy zaapelowali do turystów, aby przed wyjściem w góry dobrze się przygotowali i zapoznali się ze wszystkimi ostrzeżeniami.

Górskie Pogotowie Ratunkowe apeluje do odwiedzających tereny górskie o stosowanie się do ostrzeżeń i instrukcji HZS. Wychodząc z domu w góry zadbaj o dobrze naładowany telefon komórkowy lub zabierz ze sobą powerbank, który może się bardzo przydać w niepogodę - czytamy w poście na Facebooku.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić