Polityk zginął w wypadku samochodowym. Rządził tylko przez miesiąc

6

Nie żyje 46-letni mer Johannesburga Jolidee Matongo. Samorządowiec zginął w tragicznym wypadku samochodowym w nocy z soboty na niedzielę. Matongo rozpoczął urzędowanie 10 sierpnia, zastępując poprzedniego mera miasta Geoffa Makhubo, który zmarł przez COVID-19.

Polityk zginął w wypadku samochodowym. Rządził tylko przez miesiąc
Nie żyje mer Johannesburga (Twitter)

Do tragedii doszło w nocy z soboty na niedzielę. 46-letni nowo wybrany mer Johannesburga Jolidee Matongo wracał do domu z Soweto, gdzie zachęcał miejscowych do udziału w wyborach samorządowych. Jego samochód miał poważny wypadek. Polityk jechał razem ze swoimi ochroniarzami.

Mer zginął w wypadku samochodowym

Jak pisze AFP, prezydent miasta zginął na miejscu. Kierowca i ochroniarze trafili do szpitala w stanie ciężkim. Okoliczności śmierci polityka na razie nie są jasne. Na miejscu pracuje policja, która ustala przyczyny tragicznego wypadku. Śmierć 46-letniego mera Johannesburga potwierdziło już jego biuro.

Matongo rozpoczął urzędowanie 10 sierpnia. Zastąpił na stanowisku mera Johannesburga Geoffa Makhubo, który zmarł w wyniku powikłań wywołanych przejściem Covid-19. U boku mera Makhubo Jolidee Matongo odpowiadał za finanse miasta.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Nikt z nas nie był przygotowany na tę nagłą stratę, która pozbawiła stolicę gospodarczą naszego kraju już drugiego mera w ciągu zaledwie dwóch miesięcy - napisał w reakcji na śmierć Jolidee Matongo na Twitterze prezydent RPA Cyril Ramaphosa.

Był przewodniczącym Afrykańskiego Kongresu Narodowego

Szef państwa, który podobnie jak zmarły polityk, jest związany z Afrykańskim Kongresem Narodowym, pełniąc w nim funkcję przewodniczącego, odwiedził leżące w południowo-zachodniej części Johannesburga robotnicze Soweto wspólnie z nieżyjącym merem. Obaj przekonywali miejscową ludność, że należy się zarejestrować do udziału w wyborach samorządowych, jakie odbędą się w RPA 1 listopada.

Matongo robił błyskawiczną karierę. Zaczynał jako członek Kongresu Studentów Soweto i Kongresu Studentów Południowoafrykańskich, po czym przez osiem lat pełnił funkcję regionalnego szefa komunikacji w Afrykańskim Kongresie Narodowym.

Wracał do domu rodzinnego

Sekretarz regionalny Kongresu Dada Morero potwierdził, że Matongo zginął w wypadku samochodowym, a jego ochroniarze są w szpitalu. Jak dodaje, mer był w drodze do swojego rodzinnego domu w KwaZulu-Natal. Morero przekazał kondolencje rodzinie, przyjaciołom i bliskim Matongo.

Zobacz także: Przerażający wypadek w Annopolu. Nastolatkowie wypadli z auta pod wpływem uderzenia!
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić