o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Newseria
|

Połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych

87
Podziel się

W marcu 2018 roku nastała zakupowa rewolucja. Polacy po raz pierwszy nie poszli na zakupy w każdą niedzielę w związku z zakazem handlu. Dwa lata później, również w marcu, nastąpił kolejny zwrot, tym razem wywołany epidemią koronawirusa, który wymusił zmianę nawyków zakupowych.

Połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych
(ONS.pl)
bESxocut

Otwarte były tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki, które zwłaszcza na początku przeżywały oblężenie. To właśnie wtedy Polacy przypomnieli sobie wady zamknięcia sklepów w niedzielę. Obecnie aż 51% osób chciałoby, aby sklepy były otwarte w każdy dzień. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent – wynika z badania zleconego przez CBRE.

Początek epidemii już zawsze będziemy kojarzyć z długimi kolejkami, szczególnie w sklepach spożywczych. Polacy robili zapasy podstawowych produktów, żeby ograniczyć konieczność wychodzenia z domu. Kolejki w sklepach nie rozluźniały się przez dłuższy czas. Wtedy właśnie część Polaków przypomniała sobie o ograniczeniach związanych z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę. Już połowa z nas jest zdania, że centra handlowe powinny być otwarte w każdy dzień, co aktualnie ma kilka uzasadnień. Po pierwsze, nadal żywy pozostaje argument związany z tym, że dla niektórych niedziela pozostaje jednym z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy. Po drugie, rozłożenie ruchu na siedem, zamiast sześciu dni, pozwala sprawniej dopasować się do wytycznych związanych m.in. z unikaniem tłumów i zachowywaniem odstępu między odwiedzającymi centrum handlowe – mówi Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE.
bESxocuv

Chęć robienia zakupów w niedzielę równie silna w mieście i na wsi

Z badania CBRE wynika, że 51% osób chciałoby powrotu możliwości robienia zakupów w niedzielę. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, a 16% nie ma wyrobionej opinii na ten temat. Co ciekawe, zarówno na wsi, jak i w miastach do 500 tys. mieszkańców odsetek Polaków, którzy chcą powrotu do handlowych niedziel, utrzymuje się na tym samym poziomie – ok. 50%.

Różnice widać wyłącznie w największych miejscowościach powyżej 500 tys. mieszkańców, gdzie aż 57% osób uważa, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę było błędem. To właśnie mieszkający w największych miastach mają często problem ze zrobieniem zakupów w inne dni niż weekend.

Zobacz także: Zakaz handlu do zmiany? "Dwie niedziele handlowe to zdrowy kompromis"
bESxocuB

Zaskakujący może być również fakt, że mężczyźni bardziej niż kobiety dostrzegają mankamenty zakazu handlu w niedzielę – odsetek wynosi odpowiednio 53% mężczyzn vs. 48% kobiet. Jeżeli chodzi o wiek badanych, młodzi są zgodni z najstarszą grupą respondentów powyżej 55 roku życia – w obu przypadkach 52% chce robić zakupy w niedzielę. W innych kategoriach wiekowych odsetek jest delikatnie niższy i wynosi 49%.

Kto zyskał a kto stracił na powrocie handlowych niedziel?

Zyskają klienci, dla których niedziela jest jednym z niewielu możliwych dni na zrobienie zakupów, oraz przedsiębiorcy, których biznesplany zakładają pracę 7 dni w tygodniu. Ucieszą się też centra outletowe, które największą odwiedzalność mają w sobotę i niedzielę oraz punkty gastronomiczne w centrach handlowych. Nie należy też zapominać o pracownikach, głównie studentach, którzy właśnie w niedzielę mają możliwość sobie dorobić.

bESxocuC

Są jednak tacy, którzy na zmianie przepisów mogliby stracić. Z pewnością byłyby to ulice handlowe, na których po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę rozkwitła gastronomia – kawiarnie i restauracje. Ta przewaga mogłaby zostać utracona na rzecz gastronomii w centrach handlowych. Straciłaby też sfera handlu internetowego, choć nie należy się spodziewać dużych zmian, bo koronawirus spopularyzował tę formę robienia zakupów i ten trend już z nami zostanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESxocuW
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(87)
Lol
rok temu
A połowa nie chce. Weźcie z tym konsumpcjonizmem przestancie. Serio dnia bez sklepu nie wytrzymacie? Lol
Nino
rok temu
A może by tak zapytać pracujących w sklepach?
Nino
rok temu
A może by tak zapytać pracujących w sklepach?
bESxocuX
Członek
rok temu
Ale mi żyła wyszła
wyb.
rok temu
Kto nie chce niech nie pracuje, skad pracodawcy maja brac pieniadze na wynagrodzenia jezeli nie handluja. Dwie handlowe niedziele to jest zdrowy kompromis.
robson
rok temu
Osobiście byłem zwolennikiem zakazu handlu w niedzielę i święta, ale z perspektywy czasu myślę, że wprowadzenie zakazu było błędem. I obecnie jestem za powrotem handlu w niedziele!
POLAK
rok temu
51% to jest bzdura!!!!!! Walczyliśmy o wolne soboty!? Kto pamięta? Teraz walczą o pracę w niedzielę. POLACY opamiętajcie się. Na zachodzie nie ma handlu w niedzielę, w Austrii na dodatek sklepy zamykają po 18 czy 19.
sylwek
rok temu
Kto robił ten sondaż - proszę zapytać tych co muszą stać za ladą , czy chcieliby powrotu niedziel handlowych , wystarczy,że człowiek pracuje uczciwie 6 dni w tygodniu ,życie jest za krótkie ,żeby jeszcze pracować 7 dzień .Pamiętam jeszcze jak moi dziadkowie powiadali cyt ,, niedzielna praca w gó--o się obraca ,, i to jest prawda.
0la
rok temu
Kto wymyśla pracę w niedzielę to niech sam pracuje po 12 godzin a nie dziecko w domu tęskni za matka albo jest do babci wozone
Ala
rok temu
Jak chcą otwartych niedziel to niech sami pracują A nie matki musza iść do pracy a dzieci w domu albo u dziadkow
Jack
rok temu
Niech żony tych co chcą otwarte sklepy idą obsługiwać klientów,zobaczymy wtedy czy będą chcieli mieć niedzielę handlową.
Uuuuu
rok temu
Ludzie to by chcieli pracować dwa dni w tygodniu i po 10 tysi zaraboac
Ula
rok temu
Ludzie miejcie litość nad ludźmi pracującymi w sklepach,mają prawo do odpoczynku,pozdrawiam ,
bESxocuP
Www
rok temu
Bez przesady. 1dzien w tygodniu jak ludzie nie będą się szlajac bez celu po sklepach to nic im się nie stanie. Połowa ludzi w niedzielę nic nie kupują tylko chodza i wszystko wywalaja bo za dużo wolnego czasu w niedzielę maja. Dla mnie i w soboty może być wszystko pozamykane.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić