o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Newseria
|

Połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych

87
Podziel się

W marcu 2018 roku nastała zakupowa rewolucja. Polacy po raz pierwszy nie poszli na zakupy w każdą niedzielę w związku z zakazem handlu. Dwa lata później, również w marcu, nastąpił kolejny zwrot, tym razem wywołany epidemią koronawirusa, który wymusił zmianę nawyków zakupowych.

Połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych
(ONS.pl)
bEaeQHSJ

Otwarte były tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki, które zwłaszcza na początku przeżywały oblężenie. To właśnie wtedy Polacy przypomnieli sobie wady zamknięcia sklepów w niedzielę. Obecnie aż 51% osób chciałoby, aby sklepy były otwarte w każdy dzień. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent – wynika z badania zleconego przez CBRE.

Początek epidemii już zawsze będziemy kojarzyć z długimi kolejkami, szczególnie w sklepach spożywczych. Polacy robili zapasy podstawowych produktów, żeby ograniczyć konieczność wychodzenia z domu. Kolejki w sklepach nie rozluźniały się przez dłuższy czas. Wtedy właśnie część Polaków przypomniała sobie o ograniczeniach związanych z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę. Już połowa z nas jest zdania, że centra handlowe powinny być otwarte w każdy dzień, co aktualnie ma kilka uzasadnień. Po pierwsze, nadal żywy pozostaje argument związany z tym, że dla niektórych niedziela pozostaje jednym z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy. Po drugie, rozłożenie ruchu na siedem, zamiast sześciu dni, pozwala sprawniej dopasować się do wytycznych związanych m.in. z unikaniem tłumów i zachowywaniem odstępu między odwiedzającymi centrum handlowe – mówi Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE.
bEaeQHSL

Chęć robienia zakupów w niedzielę równie silna w mieście i na wsi

Z badania CBRE wynika, że 51% osób chciałoby powrotu możliwości robienia zakupów w niedzielę. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, a 16% nie ma wyrobionej opinii na ten temat. Co ciekawe, zarówno na wsi, jak i w miastach do 500 tys. mieszkańców odsetek Polaków, którzy chcą powrotu do handlowych niedziel, utrzymuje się na tym samym poziomie – ok. 50%.

Różnice widać wyłącznie w największych miejscowościach powyżej 500 tys. mieszkańców, gdzie aż 57% osób uważa, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę było błędem. To właśnie mieszkający w największych miastach mają często problem ze zrobieniem zakupów w inne dni niż weekend.

Zobacz także: Zakaz handlu do zmiany? "Dwie niedziele handlowe to zdrowy kompromis"
bEaeQHSR

Zaskakujący może być również fakt, że mężczyźni bardziej niż kobiety dostrzegają mankamenty zakazu handlu w niedzielę – odsetek wynosi odpowiednio 53% mężczyzn vs. 48% kobiet. Jeżeli chodzi o wiek badanych, młodzi są zgodni z najstarszą grupą respondentów powyżej 55 roku życia – w obu przypadkach 52% chce robić zakupy w niedzielę. W innych kategoriach wiekowych odsetek jest delikatnie niższy i wynosi 49%.

Kto zyskał a kto stracił na powrocie handlowych niedziel?

Zyskają klienci, dla których niedziela jest jednym z niewielu możliwych dni na zrobienie zakupów, oraz przedsiębiorcy, których biznesplany zakładają pracę 7 dni w tygodniu. Ucieszą się też centra outletowe, które największą odwiedzalność mają w sobotę i niedzielę oraz punkty gastronomiczne w centrach handlowych. Nie należy też zapominać o pracownikach, głównie studentach, którzy właśnie w niedzielę mają możliwość sobie dorobić.

bEaeQHSS

Są jednak tacy, którzy na zmianie przepisów mogliby stracić. Z pewnością byłyby to ulice handlowe, na których po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę rozkwitła gastronomia – kawiarnie i restauracje. Ta przewaga mogłaby zostać utracona na rzecz gastronomii w centrach handlowych. Straciłaby też sfera handlu internetowego, choć nie należy się spodziewać dużych zmian, bo koronawirus spopularyzował tę formę robienia zakupów i ten trend już z nami zostanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEaeQHTm
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(87)
Lol
9 miesięcy temu
A połowa nie chce. Weźcie z tym konsumpcjonizmem przestancie. Serio dnia bez sklepu nie wytrzymacie? Lol
Nino
9 miesięcy temu
A może by tak zapytać pracujących w sklepach?
Nino
9 miesięcy temu
A może by tak zapytać pracujących w sklepach?
bEaeQHTn
Członek
9 miesięcy temu
Ale mi żyła wyszła
wyb.
9 miesięcy temu
Kto nie chce niech nie pracuje, skad pracodawcy maja brac pieniadze na wynagrodzenia jezeli nie handluja. Dwie handlowe niedziele to jest zdrowy kompromis.
robson
9 miesięcy temu
Osobiście byłem zwolennikiem zakazu handlu w niedzielę i święta, ale z perspektywy czasu myślę, że wprowadzenie zakazu było błędem. I obecnie jestem za powrotem handlu w niedziele!
POLAK
9 miesięcy temu
51% to jest bzdura!!!!!! Walczyliśmy o wolne soboty!? Kto pamięta? Teraz walczą o pracę w niedzielę. POLACY opamiętajcie się. Na zachodzie nie ma handlu w niedzielę, w Austrii na dodatek sklepy zamykają po 18 czy 19.
sylwek
9 miesięcy temu
Kto robił ten sondaż - proszę zapytać tych co muszą stać za ladą , czy chcieliby powrotu niedziel handlowych , wystarczy,że człowiek pracuje uczciwie 6 dni w tygodniu ,życie jest za krótkie ,żeby jeszcze pracować 7 dzień .Pamiętam jeszcze jak moi dziadkowie powiadali cyt ,, niedzielna praca w gó--o się obraca ,, i to jest prawda.
0la
9 miesięcy temu
Kto wymyśla pracę w niedzielę to niech sam pracuje po 12 godzin a nie dziecko w domu tęskni za matka albo jest do babci wozone
Ala
9 miesięcy temu
Jak chcą otwartych niedziel to niech sami pracują A nie matki musza iść do pracy a dzieci w domu albo u dziadkow
Jack
9 miesięcy temu
Niech żony tych co chcą otwarte sklepy idą obsługiwać klientów,zobaczymy wtedy czy będą chcieli mieć niedzielę handlową.
Uuuuu
9 miesięcy temu
Ludzie to by chcieli pracować dwa dni w tygodniu i po 10 tysi zaraboac
Ula
9 miesięcy temu
Ludzie miejcie litość nad ludźmi pracującymi w sklepach,mają prawo do odpoczynku,pozdrawiam ,
bEaeQHTf
Www
9 miesięcy temu
Bez przesady. 1dzien w tygodniu jak ludzie nie będą się szlajac bez celu po sklepach to nic im się nie stanie. Połowa ludzi w niedzielę nic nie kupują tylko chodza i wszystko wywalaja bo za dużo wolnego czasu w niedzielę maja. Dla mnie i w soboty może być wszystko pozamykane.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić