Maja Budka| 

Polski Bayraktar dla Ukrainy gotowy. Takim imieniem go ochrzczono

Niedawno Sławomir Sierakowski, dziennikarz i publicysta uruchomił zbiórkę pieniędzy na zakup tureckiego drona Bayraktar dla ukraińskiej armii. Udało się, a założyciel powiadomił, że polski Bayraktar został wyprodukowany, jest już zapakowany i gotowy do wysyłki. Nadano mu także imię.

Polski Bayraktar dla Ukrainy gotowy. Takim imieniem go ochrzczono
Polski Bayraktar wyprodukowany i gotowy do wysyłki. Nadano mu nazwę (PAP, Leszek Szyma�ski)

Zrzutka na Bayraktara dla Ukrainy zakończona. Polacy nadali mu nazwę

Mamy polskiego Bayraktara dla Ukrainy! Sławomir Sierakowski, dziennikarz, założyciel "Krytyki Politycznej", w serwisie zrzutka.pl uruchomił zbiórkę pieniędzy na zakup drona Bayraktar dla Ukrainy. Zakończyła się ona sukcesem 31 lipca br. z kwotą 24 834 589 zł. Liczba wspierających wyniosła 220 383 osób. Zebrana nadwyżka została przekazana do Narodowego Banku Ukrainy na fundusz sił zbrojnych.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Założyciel zbiórki poinformował dziś na Facebooku, że Bayraktar nie tylko został wyprodukowany, ale jest  także gotowy do wysyłki.

Załatwiana jest teraz papierkowa robota między firmą Baykar i Ministerstwem Obrony Ukrainy (zostało już tylko przysłanie potwierdzenia przez Ministerstwa Obrony Ukrainy), mowa w poście.

Dziennikarz informuje również, że Bayraktar, będący darem od Polaków dla ukraińskiej armii, ma już imię.

Wielokrotnie byłem o to pytany. Pojawiły się sugestię, żeby zrobić konkurs albo przekazać prawo wymyślenia nazwy największemu donatorowi. Pomyślałem, że możemy wykorzystać nazwę, żeby zrobić coś jeszcze na rzecz Ukrainy. O przysłanie propozycji zwróciłem się (za pośrednictwem nieocenionej Natalii Panczenko) do uchodźców z Mariupola, którego oblężenie tak przeżywaliśmy. Podczas zbiórki wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że chcemy pomścić hekatombę miasta, które się tak heroicznie broniło i zostało zrównanie z ziemią jak żadne inne, pisze Sierakowski w poście na Facebooku.

Bayraktar od Polaków dla Ukraińców. Taką dostał nazwę

Nasz Bayraktar będzie nazywał się "Marik". Nazwa nie jest przypadkowa. Tak mówią pytani o nazwę mieszkańcy na Mariupol, do którego zamierzają wrócić po odbiciu miasta z rąk Rosjan. Taka nazwa widnieje w języku polskim po jednej stronie drona i w języku ukraińskim na drugiej. Z projektem można zapoznać się w poście poniżej.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić