oprac. Arkadiusz Jastrzębski,oprac. Klaudiusz Michalec| 
aktualizacja 

Potężne nawałnice w wielu regionach. Ściana deszczu, straż w akcji

12

Niż "Halina" wciąż daje się nam we znaki. Po południu potężna nawałnica przeszła nad okolicami Radomia. Podobnie było m.in. w Łódzkiem i na Pomorzu. Na południu wzbierają rzeki. Opóźnionych jest wiele pociągów. Synoptycy nie mają dobrych wiadomości: padać szybko nie przestanie.

- Na autostradzie A2 ściana deszczu. Auta jadą z prędkością 50 km/h - informuje z trasy reporter WP Klaudiusz Michalec. Jego nagranie pokazuje, jak niebezpieczne warunki panują na drodze z Warszawy w kierunku Łodzi.

Nawałnica przeszła także nad Radomiem i okolicami. Tam również mieszkańcy mówią o ścianie deszczu. Porywy wiatru łamały drzewa - podaje portal echodnia.eu. Najmocniej padało w okolicach Iłży. Na drogach było bardzo niebezpiecznie: spadła widoczność i kierowcy zwolnili do minimalnej prędkości.

- W Skaryszewach strażacy wypompowywali wodę z piwnicy w przychodni. Interweniowali też w samym Radomiu - mówi nam dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Od pioruna zapaliły się z kolei zabudowania gospodarcze koło Pionek.

"Przerażające chmury przed wspomnianą nawałnicą w Radomiu. W tym coś na kształt trąby powietrznej. Wieczorem w Radomiu przeszła kolejna burza z piorunami i wielką ulewą tym razem już w samym mieście, a nie w okolicach" - pisze przez dziejesie.wp.pl pan Krzysztof i dołącza zdjęcia.

Na Pomorzu też groźnie

Po ulewie o zalaniach informują też służby z Kaszub.

W powiecie bytowskim strażacy wyjeżdżali ok. 70 razy - podaje Radio Gdańsk. Najwięcej wody spadło w Miastku (zalana jest ul. Kowalska), Piaszczynie, Węgorzynku i Osiekach. Trwa usuwanie skutków ulewy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na południu wciąż leje

W całej Małopolsce cały czas pada deszcz - przybywa wody w rzekach, miejscami występują też lokalne podtopienia - informuje dziennikpolski24.pl.

Jak dodaje Radio Kraków, strażacy wyruszyli już na pierwsze interwencje. W tej chwili działania prowadzone są w ponad 100 miejscach powiatów: krakowskiego, limanowskiego i bocheńskiego. Problemem są nie tylko podtopienia czy zalane piwnice, ale też połamane gałęzie.

Most tymczasowy na Zakopiance w Białym Dunajcu został zamknięty z powodu groźby zawalenia, wywołanej wysokim stanem wody. Dojazd do Zakopanego jest możliwy tylko przez Bukowinę Tatrzańską, Czarny Dunajec lub drogą lokalną przez Ząb.

Na Podhalu podtapiana jest niemal cała wieś - Czarna Góra w Bukowinie Tatrzańskiej - alarmuje serwis gazetakrakowska.pl, zaznaczając, że woda już nie tylko zalewa piwnice, ale niebawem może wedrzeć się do mieszkań. Podtopienia są także w Poroninie, Białym Dunajcu, Kościelisku i Leśnicy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na Podbeskidziu wojewoda śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim.

W Świętokrzyskiem ewakuowano obóz harcerski w okolicach Końskich. W miejscowości Wiosna zalane są piwnice i drogi - piszą do nas czytelnicy WP.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Czekamy na Wasze zdjęcia

"Leje też na trasie z Warszawy do Gdańska" - pisze nasza czytelniczka i przesyła zdjęcie z pociągu.

Czekamy na Wasze zdjęcia i nagrania pokazujące skutki ulew. Prześlijcie nam przez dziejesie.wp.pl

Prognozy nie są korzystne. W związku z przewidywanymi dalszymi opadami deszczu i burzami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia drugiego stopnia dla Podkarpacia, Świętokrzyskiego, Małopolski i Śląska.

Natomiast pierwszym stopniem zagrożenia objęto województwa: łódzkie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, lubuskie i opolskie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić