"Pożar w Kijowie". Ukraińcy przyłapali Rosjan na bezczelnym kłamstwie

Rosyjskie propagandowe media opisały "pożar Punktu Niezłomności w Kijowie", gdzie Ukraińcy mogą otrzymać pomoc w ciężkiej sytuacji. Ukraińska policja udowodniła, że jest to kłamstwo, a pożar w rzeczywistości wybuchł... w Rosji.

"Pożar w Kijowie". Ukraińcy przyłapali Rosjan na bezczelnym kłamstwie
Rosjanie kłamali o pożarze Punktu Niezłomności (Facebook)

Jak podaje ukraińska policja na Facebooku, wieczorem 12 grudnia, monitorując wiadomości w internecie, funkcjonariusze natrafili na nagranie z pożaru, na którym autor zaznacza, że ​​"płonie Punkt Niezłomności ". Informacja szybko rozeszła się po ukraińskim polu informacyjnym.

Rosyjscy propagandyści o "pożarze w Kijowie". Prawda była inna

Pracownicy jednostki dyżurnej i wydziału analizy kryminalnej kijowskiej policji dokładnie przeanalizowali i zweryfikowali te informacje. W wyniku kontroli ustalono, że wideo zostało nagrane na terytorium Federacji Rosyjskiej i pisały o nim rosyjskie propagandowe media.

Na zdjęciach widać, że w akcji ratunkowej i gaśniczej brały udział pojazdy, które wykorzystywane są przez rosyjską policję i resort ds. sytuacji nadzwyczajnych tego kraju. Policja ostrzega, że celem rozpowszechniania takich treści jest wzbudzenie niepokoju wśród ludności Ukrainy.

Dlatego kijowska policja zapewnia, że w żadnym z publicznych punktów grzewczych nie doszło do pożaru. Ufaj tylko oficjalnym źródłom informacji! - czytamy na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gen. Pacek o działaniach wobec Rosji: "Ukraina nie ma innego wyjścia"

Czym są Punkty Niezłomności?

Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał informację o utworzeniu Punktów Niezłomności, które powstały po masowych atakach na infrastrukturę krytyczną w Ukrainie. — Są tam wszystkie podstawowe media: prąd, sieć komórkowa i Internet, ogrzewanie, woda, apteczka. Całkowicie za darmo i przez całą dobę - poinformował.

Zełenski powiedział, że jeśli ponownie dojdzie do masowych rosyjskich nalotów, przygotowano już ponad cztery tysiące takich punktów i będą działać w budynkach administracyjnych, a także w szkołach i stacjach ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Punkty można sprawdzić w internecie

Mapę placówek można znaleźć na specjalnej stronie internetowej - ich lista jest na bieżąco aktualizowana. Jak informują komunikaty dostępne w serwisie, "ze względów bezpieczeństwa nie pokazujemy Punktów Niezłomności w pobliżu linii bitwy".

Lokalizacja placówek w obwodach: donieckim, zaporoskim, charkowskim i chersońskim jest dostępna u organów samorządu terytorialnego i regionalnego oraz w okręgowych urzędach wojskowych.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić