"Pozory mylą". Leśnicy pokazali nagranie

35

Na pierwszy rzut oka wygląda to jak to jakiś wąż. Jednak po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że to gąsienice, które tworzą ciekawy korowód. Kontakt z nią wywołuje silne reakcje skóry oraz błon śluzowych, w tym swędzącą wysypkę i lokalne zapalenie skóry. "Prosimy o zachowanie ostrożności podczas leśnych spacerów" - apelują leśnicy.

"Pozory mylą". Leśnicy pokazali nagranie
Gąsienice gatunku Korowódka dębówka (Twitter)

Gąsienice gatunku Korowódka dębówka to niewielki nocny motyl, żywiący się wyłącznie liśćmi dębów. Chociaż jego dorosła forma jest niegroźna, forma larwalna - gąsienica - pokryta jest krótką szczecinką o właściwościach drażniących.

Pozory mylą! Ten wąż, sznurek czy, jak kto woli, leśny pociąg to marsz gąsienic korowódki dębówki, nocnego motyla żywiącego się liśćmi dębów. Uwaga, kontakt ze szczecinką gąsienicy wywołuje silne reakcje skóry i błon śluzowych, w tym wysypkę i zapalenie - informują leśnicy Lasów Państwowych.

Kontakt z gąsienicą wywołuje silne reakcje skóry oraz błon śluzowych, w tym swędzącą wysypkę i lokalne zapalenie skóry, a w szczególnie niebezpiecznych przypadkach również wstrząs anafilaktyczny. W rzadkich przypadkach włoski odrywają się od larw i mogą zostać przeniesione na osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z gąsienicami.

Korowódki zamieszkują lasy dębowe niemal całej Europy. Motyl ten spotykany jest rzadko i lokalnie, jedynie w niektórych latach pojawia się masowo.

Motyl wydaje jedno pokolenie rocznie, dorosłe motyle latają w lipcu i na początku sierpnia. Zimują jaja. Gąsienice pojawiają się w maju. Od pierwszego dnia życia są chronione przez występujące na ich ciałach małe, trujące włoski, roznoszone również przez wiatr i wywołujące silne podrażnienia u ludzi i zwierząt.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić