Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Pracujesz zdalnie? Przygotuj się na zmiany w Kodeksie pracy

0

Zmiany w Kodeksie pracy 2021. Przez pandemię wiele branż zdecydowało się na wprowadzenie pracy zdalnej. Niestety, ustawodawca do tej pory nie wprowadził zapowiedzianych zmian w przepisach. Co powinno się zmienić w nadchodzących tygodniach?

Pracujesz zdalnie? Przygotuj się na zmiany w Kodeksie pracy
Zmiany w Kodeksie pracy 2021 (Pixabay)

Praca zdalna. Konieczna zmiana w Kodeksie pracy

Od początku pandemii wiele osób pracuje zdalnie. Tam, gdzie tylko było to możliwe, zmienił się system pracy ze stacjonarnego na zdalny. Konieczna jest jednak również nowelizacja przepisów. Chodzi m.in. o rekompensatę dla pracownika za wyższe rachunki za prąd i internet.

Uregulowanie przepisów o pracy zdalnej jest konieczne. Jak pisze portal nowiny.pl, raczej jednak nie stanie się to w pierwszym kwartale roku, jak zapowiadano.

Obecnie, gdyby pracownik dostał zwrot kosztów poniesionych z uwagi na pracę w domu, zostaną one wliczone do jego dochodu - zauważają nowiny.pl. Również takie rozwiązanie dla pracodawcy nie jest korzystne. Zmiana w przepisach, która rozstrzygnęłaby, jak w takich sytuacjach postępować, jest zatem pożądana.

Pracę zdalną pracownik może świadczyć w ściśle określonych warunkach. Charakter pracy musi pozwalać na to, by można byłoby ją wykonywać zdanie. Poza tym pracownik musi mieć nie tylko odpowiednie umiejętności, ale także warunki techniczne i lokalowe. Z kolei narzędzia i materiały do pracy zapewnia pracodawca.

Wyzwaniem dla ustawodawcy będzie określenie ram, w których poruszać się będzie pracownik i pracodawca przy ustalaniu rodzajów prac, które mogą być wykonywane zdalnie, jak również zasad bezpieczeństwa, jakie muszą być spełnione. Samo udostępnienie przysłowiowego laptopa nie rozwiązuje tej sprawy, ponieważ część pracowników nie ma optymalnych warunków do wielogodzinnej pracy w domu – jak chociażby odpowiedniego stołu i krzesła - mówi Andrzej Bączkowski, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting, którego cytuje portal nowiny.pl.

W wielu branżach praca zdalna najprawdopodobniej zostanie również po zakończeniu pandemii. Uregulowanie kwestii dotyczących zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów, a także spraw dotyczących chociażby stanowiska pracy, gdy pracownik pracuje zdalnie, muszą zostać rozwiązane w najbliższych tygodniach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić