Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|
aktualizacja

Prawie 3 tys. statków. Tak działają Chiny. Efekt może być katastrofalny

45
Podziel się:

Chiny zdominowały globalny sektor rybołówstwa. Na morzach i oceanach prowadzą działania na skalę, z którą nie mogą się równać działania żadnego innego kraju na świecie. Uczestniczy w nich potężna flota, licząca blisko 3 tys. statków - pisze "The New York Times".

Prawie 3 tys. statków. Tak działają Chiny. Efekt może być katastrofalny
Chiny łowią olbrzymie ilości ryb na wszystkich oceanach świata (YouTube)

Chiny są jedną z największych potęg gospodarczych na świecie. Wielki kraj zamieszkany przez około 1,4 miliarda ludzi bierze udział w wielu procesach handlu oraz produkcji. Oprócz najbardziej oczywistych sektorów, takich jak m.in. technologia czy produkcja odzieży, Chińczycy realizują się również na wielu innych płaszczyznach. Jedną z nich jest rozrastające się tam rybołówstwo.

Po tym, jak zaczęły się wyczerpywać zasoby w ich wodach przybrzeżnych, Chińczycy udali się dalej. Dziś łowią we wszystkich oceanach świata. W ciągu ostatnich dwudziestu lat chińska flota służąca do połowów dalekomorskich rozrosła się do blisko 3 tys. statków.

"Nawet pandemia ich nie powstrzymała"

Działania Chin są w większości przypadków w pełni legalne, ale "The New York Times" pisze, że Chińczycy wykorzystują fakt nieuregulowania niektórych przepisów związanych z rybołówstwem. Pozwala to im na swobodną interpretację poszczególnych sytuacji. Przykładem mogą być wody przybrzeżne Ekwadoru. Chińskie statki łowiły w pobliżu Galapagos, na obrzeżach wyłącznej strefy ekonomicznej Ekwadoru, niemalże na jej granicach. Stanowiło to aż 99 proc. połowów w tamtym rejonie.

Sprawa niepokoi Ekwadorczyków. Dalsze działania Chin mogą doprowadzić do katastrofalnych skutków w postaci wyczerpania rybnych zasobów. Rybak z Galapagos Alberto Andrade wezwał nawet do rozszerzenia ochrony łowisk wokół wysp.

Nasze morze już nie wytrzyma tej presji. Floty przemysłowe niszczą zasoby i obawiamy się, że w przyszłości nie będzie już połowów. Nawet pandemia ich nie powstrzymała– powiedział rybak.

Ekspansja chińskiego rybołówstwa

Połowy Chin na ogromną skalę są możliwe dzięki rozwiniętej technologicznie flocie. Transportowce z możliwością mrożenia ryb pozwalają im na działania na wodach bardzo oddalonych od kraju. Ekspansja Chińczyków ma odbicie w statystykach. W latach 1990-2019 liczba złowionych kałamarnic głębinowych wzrosła z sześciu do 528. Roczny zgłoszony połów wzrósł z około 5 tysięcy ton do 278 tysięcy. W 2019 roku prawie wszystkie jednostki łowiące kałamarnice na Południowym Pacyfiku pochodziły z Chin.

Dalsza eksploatacja wód na taką skalę może się zakończyć katastrofą. Już teraz pojawiają się niepokojące oznaki zmniejszania się zasobów, co może zwiastować głębszą zapaść ekologiczną. Sprawą zainteresowały się m.in. Stany Zjednoczone. W lipcu prezydent Joe Biden wydał memorandum bezpieczeństwa narodowego, zobowiązując się do zwiększenia monitorowania branży.

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
Mwzmw
2 miesiące temu
A to wszystko wina Tuska.
Piast
2 miesiące temu
Nie kujcie nic od jankesow. Nie wspieracie wojny. To ich robota na baltyku
Piast
2 miesiące temu
Brawo Rosja. Brawo Chiny
eXpert
2 miesiące temu
Co zrobiliście polaczki aby nie wspierać chińskiego ekspansjonizmu?. Czy macie w swoim inwentarzu smartfonik xiao, redmi itp. podobne śmieci kupione tylko dlatego że są tańsze?. Macie!. No to brawo dla was bo właśnie przyczyniacie się do swojej zguby. Chiny ściśle współpracują z mordercami Rosjanami. Chiny mają w planach totalną zmianę porządku światowego. Co to dla was oznacza - ta zmiana porządku światowego?. Wszystko co najgorsze możecie sobie wyobrazić. Kara śmierci, but Chińskiego lub ruskiego żołnierza na waszej twarzy itp. atrakcje.
nie kupuj z c...
2 miesiące temu
nie kupuj z chin kod kod kreskowy 690 do 695 i 699
plo
2 miesiące temu
jakiś czas temu widziałem dokument jak wygląda połów tych statków ( po kilkadziesiąt przetwórni jeden przy drugim płynie), to jest normalna grabież surowców
Tusk opamięta...
2 miesiące temu
Albo się zjednoczymy albo zginiemy. Czy POlitycy tego nigdy nie zrozumieją?
Zerro
2 miesiące temu
Swiat na skraju 3 wojny a Tusk swoje jak katarynka...
OOOO
2 miesiące temu
Chińczyk zje wszystko co pływa w wodzie za wyjątkiem okrętów podwodnych.
YOGI
2 miesiące temu
Wyślijcie tam Sikorskiego i Tuska
Ogłupiony prz...
2 miesiące temu
Dla mnie nie ważne jest to że jest drogo, wojna i brak perspektyw. Ważne że walczymy z globalnym ociepleniem i o prawa lpg+koza.
Werdi
2 miesiące temu
3 tysiace statkow ?czyzby mieli ich wiecej na morzach od Polski ????
cykada
2 miesiące temu
to wina tuska i kaczyńskiego że mamy to co mamy a będzie jeszcze gorzej
Koks
2 miesiące temu
Ryby z Chin są ale węgla jak nie ma tak nie ma
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić