aktualizacja 

"Przełom" w Ukrainie. Separatysta nie mógł uwierzyć

Żołnierz tzw. DRL opowiedział żonie o kontrofensywie Ukraińców w obwodzie chersońskim i nazywa sytuację "przełomem". Jak przyznaje, nie liczył na tak szybkie działania ukraińskich wojsk. Z kolei Rosjanie nie mogą zrezygnować z walk, ponieważ kierownictwo im na to nie pozwala.

"Przełom" w Ukrainie. Separatysta nie mógł uwierzyć
Ukraińcy uwalniają kolejne miejscowości w regionie chersońskim (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) regularnie przechwytuje rozmowy rosyjskich żołnierzy oraz bojowników tzw. DRL i ŁRL. Pokazują one często brak przygotowania do walk z ukraińskimi siłami. Najnowsza z nich dotyczy kontrofensywy Ukraińców w obwodzie chersońskim.

"Przełom" w obwodzie chersońskim

W przechwyconej rozmowie żołnierz tzw. DRL skarży się żonie na "dramatyczną sytuację" na południu Ukrainy. Jak mówi mężczyzna, Ukraińcy prowadzą skuteczną kontrofensywę w okupowanym przez Rosję obwodzie. Sytuację w regionie nazwał "przełomem".

Mamy przełom. Tu, gdzie ja stoję, teraz jest przełom. Ukraińcy niszczą tu wszystkich normalnie, po prostu całkowicie otoczyli. Są takie kluby dymne. Teraz nas [niszczą] jak zwierzęta - przyznaje.

Dodał też, że nie mogą się wycofać. – Dowództwo mówiło, że mamy stać do końca. Kto się wycofa, będzie dezerterem – powiedział bojownik. Ponadto kierownictwo nie chce podejmować decyzję o wycofywaniu oddziałów z linii walk.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

500 km wyzwolono spod okupacji

W poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni wyzwolono spod rosyjskiej okupacji około 500 kilometrów kwadratowych terytorium w obwodzie chersońskim.

Wśród wyzwolonych miejscowości rzeczniczka Humeniuk wymieniła Wysokopilla, Nowowoznesenske, Biłohirkę, Suchyj Stawok i Myrolubiwkę. "Te miejscowości zostały wyzwolone i są pod całkowitą ukraińską kontrolą" – cytuje wypowiedź Humeniuk na konferencji prasowej w Kijowie agencja Interfax-Ukraina.

Według rzeczniczki Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą jeszcze pewne działania, lecz "ludność tych miejscowości jest pod całkowitą jurysdykcją Ukrainy".

Zobacz także: Amerykanie pomogli. "Rosja spadła z poziomu mocarstwa dyktującego warunki"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić