Karolina Woźniak| 
aktualizacja 

Przełom w walce z glejakiem. Ma "piętę achillesową"

48

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Wirginii zidentyfikowali gen, który jest odpowiedzialny za rozwój glejaka. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie nowych metod leczenia tego śmiercionośnego nowotworu mózgu.

Przełom w walce z glejakiem. Ma "piętę achillesową"
Naukowcy odkryli onkogeny glejaka. (Pixabay)

Glejaki to nowotwory, które wywodzą się z komórek glejowych - pełnią one funkcje odżywcze, podporowe i naprawcze wobec neuronów, stanowią również zrąb tkanki nerwowej. Zalicza się je również do grupy najczęściej występujących nowotworów mózgu. Niestety nie opracowano jeszcze żadnej skutecznej metody leczenia. Czy odkrycie onkogenu glejaka to przełom w medycynie?

Współczesne metody leczenia pozwalają na przedłużenie życia o ok. 2,5 miesiąca. W tym celu wykorzystuje się radioterapię i temozolomid.

Przełom w walce z glejakiem. Odkryto onkogen nowotworu

Gen, który zidentyfikowali badacze, jest odpowiedzialny za przeżycie komórek nowotworowych. Dzięki temu walka z chorobą będzie znacznie efektywniejsza – inne terapie są bardzo uzależnione właśnie od onkogenów.

Jeden z badaczy twierdzi, że onkogen glejaka może być jego "piętą achillesową". "Wzięcie go na cel to potencjalnie efektywny sposób na walkę z chorobą" – dodaje.

Onkogeny to geny, których aktywność może doprowadzić do przekształcenia zdrowej komórki w komórkę nowotworową. Powstają z protoonkogenów, czyli prawidłowych genów. Mutacje, które powstają w protoonkogenach, mogą doprowadzić do powstania onkogenów.

Zobacz także: Pędzi przez Drogę Mleczną. Analiza danych z teleskopu

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić