Przez 14 lat nie mógł rozmawiać z siostrą. Wziął sprawy w swoje ręce

3

17-latek z Teksasu postanowił umożliwić swojej niemej młodszej siostrze możliwość komunikacji ze światem. Wykorzystał swoje umiejętności kodowania i stworzył aplikację, dzięki której dziewczynka wreszcie może porozmawiać z rodziną. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Przez 14 lat nie mógł rozmawiać z siostrą. Wziął sprawy w swoje ręce
Rodzina lepiej poznała osobowość i zainteresowania Delli dzięki aplikacji jej brata (YouTube)

Archer Calder przez całe dzieciństwo nie mógł rozmawiać z siostrą, która jest jego jedynym rodzeństwem. Della nie może mówić z powodu rzadkiej choroby genetycznej nazywanej zespołem Bainbridge-Ropers. Do niedawna komunikowała się ze światem za pomocą gestów i krótkich dźwięków.

Jako nastolatka Della dostała urządzenia i programy służące do komunikacji alternatywnej (AAC), jednak rezultaty były bardzo rozczarowujące. Dziewczynka nie była w stanie mówić całymi zdaniami, wreszcie z frustracji odmówiła korzystania z programu i w złości zniszczyła drugie kupione dla niej urządzenie. Rodzina próbowała dalej znaleźć rozwiązanie, jednak koszt urządzeń i aplikacji AAC to nawet kilka tysięcy dolarów.

Ona chce komunikować się z ludźmi jak każdy. Wyobrażam sobie, jakie to trudne, nie móc porozumiewać się z innymi przez rozmowę - powiedział Archer Calder w rozmowie z CNN.

Przez 14 lat nie mógł rozmawiać z siostrą. Wziął sprawy w swoje ręce

Archer stworzył stronę internetową Freespeech, na której użytkownicy mogą tworzyć kafelki ze słowami i dobrać do nich dowolne zdjęcie lub obrazek symbolizujące dane słowo. Kiedy użytkownik naciśnie na nie, program głośno odczytuje dane słowo. Wyróżnikiem aplikacji i kluczem do sukcesu jest to, że przyciski można dowolnie edytować.

Zainteresowania Delli przychodzą i odchodzą. Musimy być w stanie dodać przyciski do wszystkich postaci z "Clarence" i wszystkich postaci z "Rodziny Addamsów", a następnie je zdjąć, gdy straci zainteresowanie. To są rzeczy, o których chce rozmawiać - mówi Chad Calder, ojciec Delli i Archera.

Korzystanie z Freespeech jest darmowe. 17-latek zamieścił aplikację na platformie GitHub i z pomocą innych kodujących był w stanie ulepszyć swoje dzieło. Teraz pracuje nad tym, żeby użytkownicy mogli korzystać z Freespeech nawet jeśli nie mają dostępu do internetu.

Pamiętam jednego maila. Był to rodzic opowiadający o dziecku, które jest w moim wieku. Dzięki aplikacji po raz pierwszy był w stanie porozmawiać z nim o jego zainteresowaniach i ulubionych grach wideo. Oznaczało to, że pomogłem dać komuś głos. Jestem z tego naprawdę dumny - przyznaje Archer cytowany przez CNN.
Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić