oprac. Mateusz Kaluga| 
aktualizacja 

Przodują dwa kraje. Raport Amnesty International o karze śmierci

Organizacja Amnesty International alarmuje. W ubiegłym roku wykonano 1153 egzekucje, co oznacza wzrost o 30 procent w porównaniu do 2022. Co ważne, jest to najwyższa liczba od 10 lat. W 2015 roku wykonano wówczas 1634 egzekucje. Pod tym względem przodują niestety kraje arabskie.

Przodują dwa kraje. Raport Amnesty International o karze śmierci
Rośnie liczba kar śmierci na świecie. (Getty Images, Andrejs Zemdega)

Amnesty International przygotowało coroczny raport. Nie zostały w nim ujęte Chiny ze względu na tajemnicę państwową. Według autorów to właśnie ten kraj jest głównym światowym katem. Nie przedstawiono również danych z Korei Północnej i Wietnamu. To może oznaczać, że rzeczywista liczba jest znacznie wyższa.

Organizacja przypomina, że w Chinach surowo karany jest handel narkotykami i korupcja. Korea Północna jest z kolei surowa dla tych, którzy nie używają rodzimego języka.

Ogromny wzrost liczby odnotowanych egzekucji to przede wszystkim wynik działań Iranu. Irańskie władze dowiodły całkowitego braku szacunku dla ludzkiego życia i zwiększyły liczbę egzekucji za przestępstwa związane z narkotykami. To podkreśla jeszcze bardziej, jak dyskryminujący charakter ma kara śmierci dla zmarginalizowanych i najuboższych społeczności w Iranie – mówi Agnès Callamard, Sekretarzyni Generalna Amnesty International.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pod prąd na S7. Potężny mandat i badania lekarskie dla 79-latka

Kara śmierci. Iran, Arabia Saudyjska i USA w czołówce

W Iranie wykonano 74 proc. wszystkich oficjalnie potwierdzonych kar śmierci na świecie. W 2023 roku pozbawiono tam życia co najmniej 853 osób, nastąpił wzrost o 48 proc. w porównaniu do roku 2022. Kary śmierci dokonywano tam m.in. za przestępstwa związane z narkotykami.

Na drugim miejscu jest Arabia Saudyjska, która oficjalnie przeprowadziła 172 egzekucje, co stanowi 15 proc. wszystkich kar na świecie.

Amnesty International zauważa spadek liczby kar śmierci w USA. Przeprowadzono tam 24 egzekucje . Niepokojący wzrost natomiast nastąpił w Somalii, gdzie zabito 38 osób. Dla porównania w roku 2022 było to 6 zabitych Somalijczyków.

Joe Biden deklarował zniesienie kary śmierci na szczeblu federalnym. Prezydent nie może dalej opóźniać wprowadzenia swojej obietnicy w życie - komentuje Agnès Callamard, Sekretarzyni Generalna Amnesty International.

W 2023 roku egzekucje odnotowano w 16 krajach, podczas gdy w 2022 roku było ich 20. Wśród krajów, które nie przeprowadziły żadnych egzekucji, znalazły się Białoruś, Japonia, Mjanma i Sudan Południowy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić