Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Rewolucja w polskiej medycynie! W ruch idą kosmiczne pieniądze

21
Podziel się:

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o walce z chorobami rzadkimi. Wyjawił plany i opisał działania, jakie są podejmowane w tym zakresie.

Rewolucja w polskiej medycynie! W ruch idą kosmiczne pieniądze
Na zdjęciu: Adam Niedzielski, minister zdrowia (KPRM)

Minister Adam Niedzielski nie ukrywał, że kwestia zwalczania chorób rzadkich (takich, które występują z częstotliwością poniżej 5:10 000) jest dla niego bardzo istotna. - Dla mnie priorytetem było pokazanie konkretnych rozwiązań. Dziś podsumujemy trzy bardzo konkretne kroki, które w zdecydowany sposób zwiększą dostępność do leczenia i diagnostyki chorób rzadkich - podkreślał na konferencji prasowej.

Zaproponowaliśmy 40 konkretnych zadań, które mają zdefiniowany termin realizacji. Oszacowaliśmy budżet wdrożenia tych zadań. Planujemy, że koszty realizacji obejmą ponad 90 milionów złotych. To jednak nie wszystkie wydatki, bo tutaj będziemy jeszcze wykorzystywać fundusz medyczny na innowacyjne terapie (700 milionów złotych) - tłumaczył szef resortu zdrowia.

Później mówił, że działania będą związane z sześcioma obszarami. Chodzi o ośrodki eksperckie dla poszczególnych przypadków, diagnostykę, dostęp do leków i środków terapeutycznych, polski rejestr chorób rzadkich, paszport pacjenta z chorobą rzadką i edukację.

Choroby rzadkie. Innowacyjność - słowo klucz

Rząd chce postawić na zwiększenie liczby leków pozwalających na skuteczną walkę z chorobami rzadkimi. Chodzi o innowacyjne rozwiązania.

Jest też pomysł, którego realizacja może sięgnąć nawet 100 milionów złotych! Takie środki mają zostać przeznaczone na opracowywanie nowych metod terapeutycznych w dziedzinie chorób rzadkich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
Donpol
2 lata temu
Niech powie ile zarabiają lekarze na covidzie np na SOR od 500 PLN w górę czyli za 12h dyżur 6 tyś minimum. Więcej niż na zachodzie.
paranoya
2 lata temu
Wyleczą lub podleczą rzadkie a reszta padnie? To po to aby wybrać jedynie słuszna drogę; bo jak trwoga to do Boga.
rysio
2 lata temu
Kużwa taka rewolucja że aż hej....rok czekam na urologa !!!!!!!!!!!
taki_uj
2 lata temu
buahahahahahahhahaha
Emerytka
2 lata temu
Więcej niż dostaje Tadzio???
narciarz
2 lata temu
Gdzie byli zastępcy ministra, główny księgowy, dyrektorzy departamentów i doradcy, gdy potężne pieniądze szły na maseczki od instruktora narciarskiego i respiratory od handlarza bronią ? Ci sami ludzie dalej pracują w ministerstwie zdrowia !!! Następne kosmiczne pieniądze mają oni wydawać ??? Przypadek ???
chory
2 lata temu
A kto zajmie się chorobami masowymi, choćby leczeniem raka ? Nie ma chętnych ? Na raka chorują tysiące pacjentów, a ty chcesz leczyć wybrane przypadki za wielką kasę ? Gdzie sens i logika ?
wracz
2 lata temu
Wielkie święto w Polsce !!! Lekarze będą leczyć !!! Co za innowacyjne rozwiązania !!! Dzięki covid posypały się wszystkie programy lecznicze i za wielką kasę zacznie się wielka improwizacja !!! Następna ekipa nadstawia kieszenie, życzę zdrowia !!!
JKK2
2 lata temu
Obietnice i marzenia nic nie kosztują a ciemnota kupi wszystko
upl-1
2 lata temu
w ten sposób to na pewno... nic więcej nie jest wymagane wyślij im coś i też przejdzie aż się przyuczy ale wątpię..
morawat
2 lata temu
z skąd on piszę... i dlaczego do mnie... może to jakiś smykałka..
morawat
2 lata temu
wszystko co jest możliwe tylko nie to co potrzebne... portal podatkowy wiadomo który ten nielegalny.. profil o wysokim stopniu zaufania, nie możesz tak mówić bo co pomyślą no tak... ja to coś innego. upl-1 do ciebie znowu ślę wiem że mam ale z w ogóle co za skrzynia
bajabongo
2 lata temu
Jedna z bardzo rzadkich przypadłości, to dbałość o obywatela
EWICZ2
2 lata temu
ktory z ministrow znowu sie dorobi?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić