Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

Rewolucyjne zmiany w szkołach. Nowy system oceniania

53

Ciąg dalszy zmian w szkołach. Od 1 kwietnia 2024 roku obowiązuje nowe rozporządzenie MEN w sprawie zasad oceniania uczniów, a w związku z tym m.in. w klasach IV-VIII nie są oceniane prace domowe, które są również nieobowiązkowe. Idą za tym kolejne zmiany. W związku z nimi dyrektorzy szkół będą musieli zmodyfikować statuty szkolne.

Rewolucyjne zmiany w szkołach. Nowy system oceniania
Dyrektorzy stanęli przed dylematem wprowadzenia zmian w systemie nauczania (pexels)

Rozporządzenie MEN w sprawie zasad oceniania uczniów obowiązuje od 1 kwietnia bieżącego roku. Nowe zapisy – m.in. nieocenianie prac domowych - sprawiają, że wiele regulacji obowiązujących do tej pory w szkołach staje się obecnie nieaktualnych.

Jak podaje portalsamorządowy.pl, wewnątrzszkolne zasady oceniania (WZO) "muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami, a jednocześnie w sposób niebudzący wątpliwości rozstrzygać sporne kwestie.

Przede wszystkim jednak zawarte w nich dotychczasowe postanowienia, w których ustala się, że uczniowie otrzymują oceny (...), nie mogą mieć już zastosowania".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłit - Barbara Nowacka

Dyrektorzy szkół przed dylematem wprowadzenia zmian w statutach szkolnych

Wewnątrzszkolne zasady oceniania (WZO) stanowią podstawową i integralną część statutu szkoły. Dokument ten zawiera wszystkie szczegóły dotyczące zasad oceniania. Dyrektorzy szkół stoją zatem przed dylematem wprowadzenia modyfikacji. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zmiany będą wprowadzane, bowiem wraz z początkiem nowego roku szkolnego do szkół wejdą kolejne zmiany (chodzi m.in. o ocenę z religii).

Rozporządzenie, które ma wejść w życie po wakacjach i które uniemożliwia wliczenie do średniej oceny klasyfikacyjnej z religii albo etyki, komplikuje sytuację i nasila wątpliwości, z którymi zetknęli się obecnie dyrektorzy placówek szkolnych.

Gdyby modyfikacje były wprowadzane do statutów już teraz, mogłoby to spowodować, że WZO od 1 września staną się nieaktualne. "Rewolucja teraz czy latem?" - zastanawiają się dyrektorzy szkół, cytowani przez portalsamorządowy.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić