Robotnicy w czołówce sondażu CBOS. Trzy najbardziej i najmniej szanowane zawody w Polsce
Strażacy, pielęgniarki i wykwalifikowani robotnicy cieszą się największym szacunkiem społecznym w Polsce, wynika z sondażu CBOS. Najmniej poważane zawody to maklerzy giełdowi, politycy i influencerzy.
Z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że strażacy, pielęgniarki oraz wykwalifikowani robotnicy są zawodami cieszącymi się największym szacunkiem społecznym w Polsce. Strażacy zdobyli aż 95 proc. deklaracji dużego poważania, pielęgniarki 91 proc., a wykwalifikowani robotnicy 87 proc.
Zawody o najwyższym i najniższym szacunku
Na dalszych miejscach w rankingu znaleźli się górnicy i inżynierowie pracujący w fabrykach, którzy uzyskali po 83 proc. głosów. Profesorowie uniwersytetów zdobyli 82 proc., a rolnicy indywidualni prowadzący średniej wielkości gospodarstwa 81 proc. Lekarze i nauczyciele również cieszą się dużym uznaniem, zdobywając odpowiednio 80 proc. i 79 proc. głosów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Burza po liście Episkopatu. Żukowska: to przerażające
Z kolei najmniej poważane zawody to maklerzy giełdowi, którzy uzyskali jedynie 30 proc. głosów, politycy z 17 proc. oraz influencerzy z zaledwie 10 proc. poparcia.
Czytaj także: 3807 zł na start. Tyle zarabiają urzędnicy w Toruniu.
Coraz więcej zaufania do dyrektorów, coraz mniej do dziennikarzy
W porównaniu z 2019 r. najbardziej poprawił się wizerunek urzędników i referentów w biurach, którzy zyskali 11 punktów procentowych. Dyrektorzy dużych przedsiębiorstw oraz właściciele małych sklepów również odnotowali wzrost o 10 i 9 punktów. Natomiast największy spadek zaufania dotknął dziennikarzy, którzy stracili 13 punktów procentowych.
W dłuższej perspektywie, od 1995 r., zauważalny jest spadek szacunku dla zawodów inteligenckich, takich jak dziennikarze, sędziowie i księża. W 1995 r. dziennikarze cieszyli się 60 proc. poparcia, a obecnie tylko 42 proc.
Praca fizyczna górą
W 1995 r. największym szacunkiem cieszyły się zawody inteligenckie, takie jak profesorowie uniwersytetów i lekarze. Obecnie na czołowych miejscach znajdują się zawody związane z pracą fizyczną, co wskazuje na zmieniające się trendy w postrzeganiu wartości wykształcenia i pracy w Polsce.