aktualizacja 

Rosjanie gotują się na Krymie. Brytyjski wywiad donosi, co się dzieje

Jak donosi brytyjski wywiad, Rosja tworzy linie obronne w pobliżu Perekopu, najwyraźniej przygotowując się do wkroczenia wojsk ukraińskich na Krym. O północy z 20 na 21 czerwca rozpoczął się 483. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rosjanie gotują się na Krymie. Brytyjski wywiad donosi, co się dzieje
Rosja boi się utraty Krymu. Zobacz co robi kraj Putina (Telegram)

Jak wynika z raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW) z wydarzeń na froncie minionej doby, Ukraińskie wojska przeprowadziły operacje kontrofensywne na co najmniej dwóch obszarach frontu.

Wojska ukraińskie kontynuowały kontrofensywę na granicy administracyjnej między obwodami zaporoskim i donieckim, a także przeprowadziły ataki lądowe w zachodniej części obwodu zaporoskiego - głosi raport ISW.

Od 4 czerwca widzimy zintensyfikowane działania ukraińskie na kilku kierunkach. W tym na dwóch kluczowych odcinkach w obwodzie zaporoskim i południu donieckiego. Prezydent Wołodymyr Zełeński chce, aby jego armia odzyskała wszystkie okupowane ziemie, te utracone podczas obecnej wojny oraz te zajęte przez Rosjan w 2014 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ciężki ostrzał z BMP-2. Celem rosyjskie okopy pod Bachmutem

Czy jest to możliwe? Wielu ekspertów, na czele z Jarosławem Wolskim jest zdania, że nie. Ukraina się nie podda i będzie walczyć do samego końca. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego armia Władimira Putina, która przygotowuje się na najgorszy scenariusz.

Jak donosi brytyjski wywiad, Rosja tworzy linie obronne w pobliżu Perekopu, najwyraźniej przygotowując się do wkroczenia wojsk ukraińskich na Krym. To nie wszystko bowiem, na mapach satelitarnych zauważono, że w ostatnich tygodniach siły rosyjskie nadal budowały zaporę.

Warto zauważyć, że już na początku kwietnia amerykańskie wydanie "The Washington Post" donosiło, że Rosja rozpoczęła przygotowania anektowanego Krymu do ukraińskiej kontrofensywy, w ciągu zaledwie kilku tygodni okupanci zbudowali na półwyspie całą sieć okopów i ogrodzeń.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Władze w Kijowie i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Duże straty rosyjskiego wojska

Według wiceminister obrony straty rosyjskie wyniosły w minionym tygodniu ponad 4600 zabitych i rannych na wszystkich kierunkach. Do niewoli wzięto ponad 80 żołnierzy przeciwnika. Zniszczono również, jak podała Malar, ponad 400 jednostek sprzętu wroga, w tym śmigłowce, czołgi, haubice, system przeciwrakietowy i inne uzbrojenie.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić