o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Rośnie w całej Polsce, wydziela toksyczny sok. Miliony na walkę z groźną rośliną

3
Podziel się

Wraz ze wzrostem temperatur powróciło zagrożenie, jakie niesie za sobą kontakt z barszczem Sosnowskiego. Wojnę toksycznej roślinie wypowiedziała pomorska gmina Kępice. Na ten cel przeznaczono aż trzy miliony złotych. Burmistrz zdradza szczegóły.

Rośnie w całej Polsce, wydziela toksyczny sok. Miliony na walkę z groźną rośliną
Gmina Kępice wypowiada wojnę barszczowi Sosnowskiego. Na ten cel przeznaczono aż 3 miliony złotych (Wikimedia Commons)
bECtcinF

Gmina Kępice regularnie boryka się z zagrożeniem, jakie niesie za sobą barszcz Sosnowskiego. Burmistrz Magdalena Majewska przyznała, że dotychczas udało się już zinwentaryzować aż 50 ha toksycznej rośliny, jednak mimo wycinania i chemicznego wypalania często i tak odrastała następnej wiosny.

Zinwentaryzowaliśmy około 50 ha tej niebezpiecznej rośliny. Walczymy z nią już od 5 lat. Tu były całe lasy tej rośliny, krzewy sięgały dwóch metrów – wyjaśnia Magdalena Majewska (Polsat News).
bECtcinH

Barszcz Sosnowskiego. Jak gmina Kępica będzie walczyć z nim walczyć?

Gmina Kępice otrzymała zastrzyk finansowy od Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w wysokości 3 milionów złotych. Tak wysoka kwota pozwoli pokryć koszty walki z barszczem Sosnowskiego aż do 2024 roku. Burmistrz wyraziła nadzieję, że uda się zapobiec odbudowaniu się rośliny i tym samym – zaprzepaszczeniu prac.

Żeby te 5 lat nie poszło na marne, na pewno musimy pilnować, żeby ta roślina się nie odbudowała – tłumaczy Magdalena Majewska (Polsat News).
bECtcinN

Barszcz Sosnowskiego może osiągnąć nawet od trzech i pół do czterech metrów wysokości. Kwitnie i owocuje w lecie, a także wytwarza silnie toksyczny sok. Kontakt z substancją lub nawet samą rośliną wywołuje zaczerwienienie skóry oraz występowanie bąbli z płynem surowiczym. Dolegliwości utrzymują się nawet do kilku dni.

Zobacz także: Zobacz też: Barszcz Sosnowskiego. Uwaga na silnie parzącą roślinę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECtcioi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Polak
3 miesiące temu
Sosnowiec ?
trawa
3 miesiące temu
to tak jest jak nie wolno wypalac traw
Chester
3 miesiące temu
Bo powinna być kara za nie koszenie nieużytków tak z 1000 pln za 1 hektar to wtedy było by mniej tego dziadostwa no śle mamy ekologię i ptaszki się nie mają gdzie p. Ić.
bECtcioj
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić