Powoduje silne oparzenia i zatrucie. Jest gorsza niż Barszcz Sosnowskiego

0

Jaskier jadowity to jedna z najbardziej trujących roślin, które można spotkać w Polsce. I chociaż ma piękne żółte kwiaty, to lepiej ją podziwiać z daleka, gdyż kontakt z tą rośliną może zakończyć się tragicznie.

Powoduje silne oparzenia i zatrucie. Jest gorsza niż Barszcz Sosnowskiego
(Getty Images)

Trująca roślina

Jaskier jadowity (Ranunculus sceleratus) należy do rodziny jaskrowatych. Jest rośliną jednoroczną, która może osiągać nawet do 1 metra wysokości. Występuje powszechnie na terenie Europy, Azji, Północnej Afryki oraz Ameryki Północnej. W Polsce znajdziemy go na terenach podmokłych.

Występuje nad stawami, rzekami, strumieniami, jak również na mokrych łąkach. To roślina, która uwielbia bagienne tereny. Można ją również spotkać wolno pływającą po wodach, w których chętnie kąpiemy się w upalne dni. Jaskier jadowity kwitnie od maja do września i właśnie wtedy można zachwycać się jego żółtymi kwiatami.

Roślina niebezpieczna dla zdrowia

Ta dosyć niepozorna roślina jest jednak bardzo niebezpieczna dla zdrowia, dlatego jej uprawa nie jest zalecana. Eksperci ostrzegają, że już kilka kropel soku z jaskra jadowitego może powodować poważne poparzenia skóry, w tym bolesne, ciężko gojące się rany i pęcherze.

Co więcej, gdy soki rośliny dostaną się do przewodu pokarmowego, mogą spowodować ostrą biegunkę. Należy również pamiętać, że jaskier jest niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Skąd jego trujące właściwości?

Rośliny z rodziny jaskrowatych wytwarzają glikozyd ranunkulinę o charakterystycznym piekącym smaku. To właśnie ta substancja powoduje biegunki, mdłości, krwawienia czy podrażnienia skóry.

Uważać należy na wszystkie odmiany jaskra, do których należą m.in. jaskier kosmaty, rozłogowy, wodny czy leżący.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić