Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka | 

Rozpłynęli się w powietrzu. Za ich zniknięciem może stać "mafia rybna"

94

Tym zaginięciem żyje cały świat. Dom Phillips i Bruno Pereira zniknęli w trakcie podróży po Amazonii. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dziennikarz i były urzędnik padli ofiarami przemocy. Pojawiła się teoria, że odpowiedzialność ponosi "mafia rybna".

Rozpłynęli się w powietrzu. Za ich zniknięciem może stać "mafia rybna"
Dom Phillips i Bruno Pereira zniknęli w tajemniczych okolicznościach. Co spotkało dziennikarza i byłego urzędnika? (Getty Images, PA Wire/PA Images)

Dom Phillips jest brytyjskim dziennikarzem, pisarzem i zarazem ekspertem od Brazylii. W podróż do Amazonii wybrał się, ponieważ pracuje nad książką poświęconą ochronie przyrody. Jego towarzyszem został właśnie Bruno Pereira, były urzędnik, specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących rdzennej ludności tamtego obszaru.

Dom Phillips i Bruno Pereira – zaginięcie. Odpowiedzialna "mafia rybna"?

Według ustaleń portalu The Guardian do zaginięcia obu mężczyzn doszło najprawdopodobniej w niedzielę 5 czerwca. Zgodnie z planem tego dnia mieli przeprawić się łodzią przez region Javari w stanie Amazonas. Co szczególnie niepokojące, przed zniknięciem mieli otrzymywać groźby pozbawienia życia.

Znajomi obu mężczyzn są przekonani, że musiało spotkać ich coś złego. Z takiego założenia wychodzi m.in. Eliesio Marubo, prawnik Związku Ludności Rdzennej Doliny Javari i rzazem przyjaciel Pereiry. Marubo podkreślał w rozmowie z mediami, że były urzędnik należy nie tylko do doświadczonych, ale i odpowiedzialnych podrózników.

Zobacz także: Zobacz też: Ofiara Trójkąta Bermudzkiego. Przez 90 lat nie było wiadomo, gdzie zatonął

Jak podaje Miami Herald, do poszukiwań dziennikarza i byłego urzędnika zmobilizowano przedstawicieli miejscowego wojska, marynarki wojennej, obrony cywilnej i policji stanowej. Nie zabrakło także ochotników, zgłaszających się spośród przedstawicieli rdzennej ludności.

W trakcie poszukiwań doszło do znalezienia, jak enigmatycznie określono, "materii pochodzenia ludzkiego". Próbka zostanie poddana analizie, która pozwoli ustalić, czy należała ona do jednego z zaginionych. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami śledczych w sprawę mogą być zamieszani członkowie "mafii rybnej".

Miami Herald podaje, że miejscowi biznesmeni płacą za nielegalne łowienie i dostarczanie im ryb. Są one później sprzedawane zarówno w Brazylii, jak i Kolumbii oraz Peru. Jedną z osób, które zostały aresztowane w sprawie, jest właśnie Amarildo da Costa de Oliveira – rybak podejrzewany o udział w tego typu procederze.

Jak zeznali świadkowie, dzień przed zniknięciem Pereiry i Philipsa to właśnie Amarildo da Costa de Oliveira im groził. Rybak miał m.in. celować w podróżników bronią. Sam de Oliveira przekonywał w rozmowie z Associated Press, że policjanci torturowali go w trakcie przesłuchania, aby zmusić do przyznania się do winy.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wizz Air wznawia loty, MSZ stanowczo je odradza. To duże zagrożenie
Czy pieczywo w sklepie można dotykać? Prawnik nie pozostawia wątpliwości
Piłkarz uległ groźnemu wypadkowi. Po nim wściekle zaatakował internautów
50 Cent zaproponował duet sportowcowi. Ten krępuje się
Mija osiem lat od śmierci Heleny Kmieć. Trwa proces beatyfikacyjny
Masz pelargonie? Zrób to, a wiosną rozkwitną
Odkrycie sprzed 38 mln lat. Mierzą ponad 1,5 metra
Zwiń folię aluminiową w kulkę i włóż do zmywarki. Już nigdy nie umyjesz naczyń inaczej
Tragiczna śmierć Polki w Kolumbii. Ekspert komentuje
Tragiczny pożar w kopalni Knurów-Szczygłowice. Sprawę bada prokuratura
W środku auta był mężczyzna. Przez 18 godzin nikt nie zareagował
Tragiczny pożar w tureckim hotelu. To tu pojawił się ogień
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić