aktualizacja 

Specjaliści alarmują. Im dłużej tak masz, tym większe ryzyko raka jelita grubego

50

Naukowcy opublikowali wyniki przełomowego badania. Okazuje się, że osoby prowadzące niezdrowy tryb życia znacznie częściej zapadają na nowotwór jelita grubego niż reszta populacji. Badacze wskazują na szczególnie jeden czynnik, który może być druzgocący dla naszego zdrowia.

Specjaliści alarmują. Im dłużej tak masz, tym większe ryzyko raka jelita grubego
Naukowcy znaleźli korelację między występowaniem raka jelita grubego a prowadzeniem niezdrowego trybu życia (Getty Images)

Onkolodzy porównali rezultaty swojego badania do kumulujących się z czasem efektów palenia. W eksperymencie wzięto pod lupę 10 tys. osób. Naukowcy oceniali ich stan zdrowia przez blisko 20 lat.

Przełomowe wyniki badań nad rakiem jelita. Szczególnie podatna jest jedna grupa

Wyniki eksperymentu opublikowano w periodyku naukowym JAMA Oncology. Naukowcy wskazują, że niezdrowy tryb życia przyczynia się do zachorowań na raka w większym stopniu, niż dotychczas sądzono.

Okazuje się, że osoby otyłe znacznie częściej zapadają na nowotwór jelita grubego niż pozostała część populacji. Naukowcy wskazują, że im dłużej dana osoba posiada zbyt wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), tym większa szansa na zachorowanie. Uczestnicy badania, którzy przez kilka lat nosili nadmiarowe kilogramy, byli o 25 proc. bardziej podatne na zachorowanie na nowotwór jelita grubego niż ich rówieśnicy o prawidłowym BMI.

Wyniki eksperymentu sugerują większą rolę nadwagi w przyczynianiu się do zachorowania na raka jelita grubego niż poprzednie badania oparte na jednorazowych pomiarach BMI – podkreślił współautor badania prof. Hermann Brenner.

Otyłość może prowadzić do raka. Naukowcy wskazują na BMI

BMI to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Oznaczanie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Zdrowy BMI wynosi od 18,5 do 24,9. Mniej niż 18,5 to niedowaga; 25 do 29,9 to nadwaga; zaś 30 lub więcej to otyłość.

Co roku w Polsce diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na nowotwór złośliwy jelita. Z analizy struktury zachorowań wynika, że rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni, i drugim na który zapadają kobiety. Od kilku lat zachorowalność i umieralność na raka jelita grubego u obu płci wzrasta. Nowotwory złośliwe jelita grubego powodują 12% zgonów nowotworowych w Polsce.

Obejrzyj poniżej: 3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić