Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

Specjaliści alarmują. Im dłużej tak masz, tym większe ryzyko raka jelita grubego

21
Podziel się:

Naukowcy opublikowali wyniki przełomowego badania. Okazuje się, że osoby prowadzące niezdrowy tryb życia znacznie częściej zapadają na nowotwór jelita grubego niż reszta populacji. Badacze wskazują na szczególnie jeden czynnik, który może być druzgocący dla naszego zdrowia.

Specjaliści alarmują. Im dłużej tak masz, tym większe ryzyko raka jelita grubego
Naukowcy znaleźli korelację między występowaniem raka jelita grubego a prowadzeniem niezdrowego trybu życia (Getty Images)

Onkolodzy porównali rezultaty swojego badania do kumulujących się z czasem efektów palenia. W eksperymencie wzięto pod lupę 10 tys. osób. Naukowcy oceniali ich stan zdrowia przez blisko 20 lat.

Przełomowe wyniki badań nad rakiem jelita. Szczególnie podatna jest jedna grupa

Wyniki eksperymentu opublikowano w periodyku naukowym JAMA Oncology. Naukowcy wskazują, że niezdrowy tryb życia przyczynia się do zachorowań na raka w większym stopniu, niż dotychczas sądzono.

Okazuje się, że osoby otyłe znacznie częściej zapadają na nowotwór jelita grubego niż pozostała część populacji. Naukowcy wskazują, że im dłużej dana osoba posiada zbyt wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), tym większa szansa na zachorowanie. Uczestnicy badania, którzy przez kilka lat nosili nadmiarowe kilogramy, byli o 25 proc. bardziej podatne na zachorowanie na nowotwór jelita grubego niż ich rówieśnicy o prawidłowym BMI.

Wyniki eksperymentu sugerują większą rolę nadwagi w przyczynianiu się do zachorowania na raka jelita grubego niż poprzednie badania oparte na jednorazowych pomiarach BMI – podkreślił współautor badania prof. Hermann Brenner.

Otyłość może prowadzić do raka. Naukowcy wskazują na BMI

BMI to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Oznaczanie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Zdrowy BMI wynosi od 18,5 do 24,9. Mniej niż 18,5 to niedowaga; 25 do 29,9 to nadwaga; zaś 30 lub więcej to otyłość.

Co roku w Polsce diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na nowotwór złośliwy jelita. Z analizy struktury zachorowań wynika, że rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni, i drugim na który zapadają kobiety. Od kilku lat zachorowalność i umieralność na raka jelita grubego u obu płci wzrasta. Nowotwory złośliwe jelita grubego powodują 12% zgonów nowotworowych w Polsce.

Obejrzyj poniżej: 3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
nick
3 miesiące temu
wszyscy 'naukofcy' tacy mądrzy a nikt nie zacznie robić porządku z syfem w jedzeniu... urzedasy dopuszczają normy i nikt się tym nie przejmuje i nikt nic z tym nie robi.
Matka
3 miesiące temu
Nie obzerac się i kwita
Pierdzimąka
3 miesiące temu
Trzeba opracować specialny program żeby pogonić konowałów kopertników z niejakim grockim łapownikiem na czele, pt.goń kopertnika konowała.
Nic dziwnego
3 miesiące temu
PiS i peło to prawdziwy rak na żywej tkance naszego narodu.
Hehehe
3 miesiące temu
W ramach poprawności politycznej Makbeta gra Murzyn, Była już Murzynka Kopciuszek pora na czarną Królewnę Śnieżkę z gustownej afro
pawel-
3 miesiące temu
o jej to straszne naukowcy odkryli że ludzie którzy się leczą i nie leczą umierają +++
Rysio
3 miesiące temu
To dobrze ze nie jest to wódka bo bym się że szwagrem zamartwiał.Bysmy pili i byśmy się martwili
TVMASSCONTROL
3 miesiące temu
Cywilizacja rakiem planety 👽
Łezka
3 miesiące temu
O tym uczono mnie 40 lat temu. To wykopaliska a nie odkrycie.
Pape smerf
3 miesiące temu
Konowałom interes musi sze ostro kręczicz, bez tego nie da rady
chech
3 miesiące temu
No niemożliwe
pis to morder...
3 miesiące temu
najwiecej ludzi chorych na raka jelita grubego zamordował pis do spólki z lekarzami którzy zdalnie badali pacjentów. Tak było z moją matką, lekarz telefonicznie zdiagnozował jej nerwobóle pleców a to były już przerzuty do kości raka jelita grubego. Oto jak można łatwo mordować obywateli którzy całe życie placili składki zdrowotne.
realista
3 miesiące temu
ale czad, 20 lat badań żeby ogłosić coś o czym każdy doskonale wie: niezdrowy tryb życia i otyłość zwiększa ryzyko zapadnięcia na choroby wszelakie, w tym nowotwory...to jest dopiero fajna robota, 20 lata brania pensji za nic....
Mysliciel
3 miesiące temu
Wniosek z tego, że najlepiej mieć same kości wtedy nie zachoruje się na pewno
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić