"Rzeź na drogach". KPN apeluje do kierowców

1

Na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego pojawił się post, w którym jego przedstawiciele apelują do kierowców, aby uważali na płazy. Jak podkreślają, z powodu zaniku siedlisk i "rzezi" na asfaltach płazy po prostu znikają. Karkonoski Park Narodowy zamieszkuje sześć gatunków płazów.

"Rzeź na drogach". KPN apeluje do kierowców
"Uważajcie na płazy na drogach". KPN apeluje do kierowców (X)

Karkonoski Park Narodowy od lat inspiruje malarzy, pisarzy, fotografików, filmowców. Niezdecydowani powinni wybrać się na wycieczkę jedną z tras o łącznej długości kilkuset kilometrów i na własną rękę odkryć unikalność tutejszych przyrody i klimatu, ciekawą budowę geologiczną i rzeźbę lodowcową.

Na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego w sieci często pojawiają się ciekawe zdjęcia, ale także apele i prośby. Jedna z nich dotyczy płazów, które coraz częściej pojawiają się na asfaltach, a kierowcy mają problem, aby je zauważyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy duchowni w Polsce powinni mieć stałą, z góry ustaloną pensję? Sonda uliczna
Uważajcie na płazy na drogach. Z powodu zaniku siedlisk i rzezi na asfaltach płazy po prostu znikają. Płazy to nie tylko żaby, ropuchy, kumaki, grzebiuszki, rzekotki czy traszki, ale też ciągle niezbyt trudne do spotkania w Sudetach salamandry plamiste - czytamy na Facebooku.

Karkonoski Park Narodowy zamieszkuje 6 gatunków płazów. Nie wyklucza się możliwości odnalezienia gatunków występujących w sąsiedztwie, poza granicami Parku. Są to: żaba moczarowa, ropucha zielona, kumak nizinny i traszka grzebieniasta.

Żaba trawna jest najczęściej występującym płazem w Karkonoszach. Nie jest ściśle związana ze środowiskiem wodnym. Poza okresem godowym przebywa głównie na lądzie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jaką powierzchnię ma Karkonoski Park Narodowy?

Obecna powierzchnia Karkonoskiego Parku Narodowego wynosi prawie 6 tysięcy hektarów, a corocznie odwiedza go przeszło 2 miliony turystów.

Znajdziemy tutaj chronione torfowiska, traworośla, ziołorośla, gołoborza, borówczyska, piętro kosodrzewiny, alpejskie rośliny skalne, kotły polodowcowe, rośliny endemiczne, a także nietoperze, bobry, sarny, lisy, płochacze halne, cietrzewie, sóweczki czy głuszce.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić