Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Magdalena Nałęcz
|
aktualizacja

Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. uchwały KRS

39
Podziel się:

Izba Pracy Sądu Najwyższego wydała orzeczenie w sprawie pytania prejudycjalnego, które skierowano do TSUE. Podjęto decyzję o uchyleniu uchwały Krajowej Rady Sądownictwa.

Sąd Najwyższy zajął stanowisko ws. uchwały KRS
Sąd Najwyższy zajął stanowisko ws. uchwały KRS (PAP, Marcin Obara)

Decyzję SN komentował rzecznik Sądu Michał Laskowski. - Trudno będzie zignorować to, co powiedział Sąd Najwyższy. Wywody dotyczą Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej w ogóle. Według mnie, sądy będą brały to pod uwagę - powiedział.

Rzecznik SN zaapelował o ustabilizowanie tej sytuacji "w drodze korekt ustaw o KRS i SN”. Dodał, że rząd i parlament powinny podjąć działania zmierzające do ustabilizowania sytuacji prawnej w Polsce.

- KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, i jest to punkt wyjścia do oceny, czy Izba Dyscyplinarna SN jest niezawisła - oceniła w środę Izba Pracy Sądu Najwyższego.

Orzeczenie wydane przez sędziów Izby dotyczyło pierwszego z 3 pytań prejudycjalnych, które zostały skierowane do TSUE. Trybunał w listopadzie określił, że to SN ma rozstrzygać w tej sprawie.

Izba Pracy SN poinformowała, że uchyla uchwałę KRS, zgodnie z którą sędzia NSA Andrzej Kuba nie mógł dalej zajmować swojego stanowiska. Dodano, że choć sprawą chciała zająć się Izba Dyscyplinarna, nie wyrażono na to zgody.

Gdyby KRS zaopiniowała Kubę pozytywnie, po akceptacji prezydenta Andrzeja Dudy sędzia mógłby dalej pracować w dotychczasowej roli.

"Wyrok Sądu Najwyższego nie pozostawia wątpliwości: Izba Dyscyplinarna powołana przez neoKRS nie jest sądem niezawisłym i bezstronnym w rozumieniu standardów europejskich. NeoKRS wg obiektywnych i subiektywnych kryteriów nie jest niezależna od władzy politycznej" - napisała na Twitterze Sylwia Gregorczyk z inicjatywy Wolne Sądy.

Zobacz także: Reakcja posłów opozycji na oświadczenie Banasia. Kosiniak-Kamysz oczekuje działań ze strony Andrzeja Dudy

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(39)
Jana
3 lata temu
Co to za sędziowie, którzy nie potrafią sprawiedliwie ocenić sytuację, a najchętniej wydają wyroki na podstawie doniesień przez policję. Nieważne, że doniesienia są zmyślone i nieprawdziwe, ale policja to ważny organ, który wie co robi? Łatwo zrobić Komuś krzywdę na podstawie pomówień nad czym sędzia się nie zastanawia. Aby Kogoś skazać, to są potrzebne dowody.
EX
3 lata temu
Zarówno Rzepliński jak i Gersdorf wyglądają jak stworki filmu Wiedźmin. Jakby wstawić ich pomiędzy sceny tego filmu to nikt by się nie zorientował ;)
Osądzić sedzi...
3 lata temu
Sędziowie łamią jedną z podstaw prawa rzymskiego które mówi że NIKT nie może być sędzią w własnej sprawie !!!!! To jest zamach na podstawy cywilizacji europejskiej !!!!!!!
nn
3 lata temu
A miał prawo uchylić?Ten tak zwany SN tworzy anarchię. Za anarchizowanie prawa powinna być kara.
jan
3 lata temu
Słuchałem wywiadu p.Gelsdorf (góralskie nazwisko)?.Prowadził p.Żakowski w znanym radiu, czuć było zażenowanie redaktora który musiał moderować wywody tej pani.Czy Polska nie zasługuje na normalnych wykształconych młodych ludzi?Ta pani wpisuje się w opinie p. Korwina o inteligencji.kobiet w polityce,sądownictwie.Przykro mi, bo miałem wspaniałą śp.mamę, mam córki,wnuczkę i w żaden sposób nie mogę porównać do postępowania i wypowiedzi tej tej pani.
Mikołaj
3 lata temu
Wszystkich sedziów powinno sie wywalic na pysk i powołac nowych bez układów i znajomosci .Bo inaczej to jest MAFIA SEDZIOSKA !!!
Macub
3 lata temu
Ta Pani jest tak beznadziejna i zadufana w swoją 'mądrość i niezwyklość" , że nawet muł jest przy niej mędrca.
Gdf
3 lata temu
Niezawisle sądy he he he he he upartyjnione POwskie. Działające w interesie elit a gnojace zwykłego szarego obywatela. Wyroki sądów w Polsce to jakaś komedia. Szkoda słów.
Wilczek_764
3 lata temu
Nie mam zaufania do tej specjalnej troski kasty... Co pokazują ich działania.....
mee
3 lata temu
Kiedy wreszcie wy truje się komuszą zarazę!
555
3 lata temu
Warcholstwo,już nie długo jeszcze troszeczkę i bedzie THE END
Polus
3 lata temu
Ale wstretna baba masakra
B52
3 lata temu
plemię Komańczy znalazły nowy toporek wojenny
as
3 lata temu
ta pani ze zdjęcia to była członkini PZPR i jakoś to kwiczącym nie przeszkadza !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić