o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Ściga go chiński rząd. Będzie ekstradycja? Sąd Najwyższy podjął decyzję

93
Podziel się

Sąd Najwyższy wydał piątek wyrok w sprawie chińskiego biznesmena Zhihui Li. Jego ekstradycji od blisko dwóch lat domaga się Państwo Środka. Polski sąd stwierdził jednak, że nie należy pochopnie odsyłać mężczyzny do Chin.

Ściga go chiński rząd. Będzie ekstradycja? Sąd Najwyższy podjął decyzję
Chiny domagają się ekstradycji biznesmena Zhihui Li (Twitter)
bEstQqmZ

Na odesłanie 53-latka zgodziły się wcześniej sądy obu instancji, a od sierpnia 2020 roku postanowienie w tej sprawie było prawomocne. O kasację wyroku w tej sprawie wniósł jednak Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W piątek Sąd Najwyższy przyznał mu rację, wykazując że sądy pierwszej i drugiej instancji niedostatecznie zbadały sprawę, zanim przystąpiły do orzekania.

Nie zbadano między innymi wszystkich istotnych okoliczności, dotyczących prawnej i faktycznej możliwości złagodzenia w Chinach kary dożywotniego pozbawienia wolności. A tego wymagają orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – podkreślał na swojej stronie internetowej Rzecznik Praw Obywatelskich.
bEstQqnb

Ścigany przez Chiny. Mają grozić mu "tortury i śmierć"

Posiadający szwedzkie obywatelstwo Zhihui Li jest ściągany przez chińską prokuraturę za oszustwo. Jego obrońca argumentował jednak, że jest on działaczem brutalnie zwalczanej w Chinach organizacji Falun Gong. Po ekstradycji mają czekać go "tortury i śmierć".

Sąd Najwyższy ostatecznie uchylił prawomocne postanowienie o prawnej dopuszczalności ekstradycji. Skierowano sprawę do ponownego rozpatrzenia. Teraz ma się nią zająć sąd apelacyjny.

Jak stwierdził sędzia Przemysław Kalinowski, unijne przepisy wymagają, by przed ekstradycją wyjaśnione zostały wszelkie obawy co do przestrzegania praw osoby ściganej. Tego jednak żaden z sądów do tej pory nie zrobił. Dlatego właśnie sąd uznał skargę kasacyjną.

bEstQqnh
W sytuacji, kiedy obywatel Unii Europejskiej ma być wydany do kraju spoza Unii, należy na sprawę patrzeć przez pryzmat orzecznictwa wynikającego z regulacji unijnych. A z tej perspektywy nie można zignorować faktu, że kara dożywotniego więzienia jest trudno akceptowalna w europejskim porządku prawnym – podkreślił sędzia Kalinowski, cytowany przez TVN24.

Wydano za nim list gończy. Chiński biznesmen zatrzymany w Warszawie

Zhihui Li został zatrzymany podczas podróży służbowej ze Szwecji do Rumunii w marcu 2019 roku. Mężczyzna miał przesiadkę na warszawskim Lotnisku Chopina. To właśnie tam, na podstawie czerwonej noty Interpolu, został zatrzymany przez polską Straż Graniczną.

List gończy został wystawiony z inicjatywy Chin w 2017 roku. 53-latek jest oskarżany o oszustwo na kwotę blisko czterech milionów złotych. Jak twierdzą prokuratorzy z Państwa Środka, Li miał wyłudzić pieniądze od firmy, której jego przedsiębiorstwo miało dostarczać towary.

bEstQqni

Zdaniem śledczych do dostawy jednak nie doszło. Przelew na rzecz firmy biznesmena miał zostać wykonany na podstawie sfałszowanego protokołu przyjęcia towarów. Właśnie dlatego mężczyzna miał zostać wpisany na listę poszukiwanych.

Zhihui Li podkreśla jednak, że przedstawione mu zarzuty to tylko przykrywka. Twierdzi, że komunistyczny reżim chce ukarać go za wspieranie wspólnoty duchowej Falun Gong, która jest brutalnie zwalczana w Chinach. Jako milioner, Li nie tylko był jej członkiem, ale też finansował działalność organizacji.

Obejrzyj także: Jest decyzja SN ws. dezubekizacji. Prof. Łętowska: krok w dobrą stronę

bEstQqnj
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEstQqnC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(93)
Elak
6 miesięcy temu
Gdyby unas w kraju tak karano jak w Chinach to w ławach sejmowych były pustki.Wyslac naszych polityków do Chin to rozłoża gospodarkę w rok
Jacek-3
7 miesięcy temu
Uuuuu, no to "Jedwabny szlak" ominie nas szerokim łukiem.
kropka
7 miesięcy temu
Polacy podjęli decyzję? Decyzję podjęli bolszewiccy sędziwie szerzej znani jako kasta.
bEstQqnD
Polak
7 miesięcy temu
Chińczycy nienawidzą Falun Gong tak samo jak PiS Konfederatów.
Polak
7 miesięcy temu
Społeczność Całun Gong liczy 1,5 mln i są to wysportowane osoby w różnym wieku - to darmowi dawcy organów: serc, nerek, płuc itp. dla bogatych ludzi. Czasami biorą narządy od nich na żywca. Cały świat o tym wie, zna ceny przeszczepów, można sobie wybrać takiego z Falun Gong i on będzie dawca serca za 200 tys.Euro. Tak tak.... Warto poczytac
mocny
7 miesięcy temu
przestancie sprowadzac cinskie buble kture rozpadaja sie wrekach jak otworzy sieopakowanie a chinczyka zostawic go w spokoju
Mysliciel
7 miesięcy temu
Oddac go Szwedom skoro ich obywatel i glowy sobie nie zawracac. Dlaczego mamy miec konflikt z Chinami przez jakiegos Szweda? Bo w Warszawie sie przesiadal???? Zabawne...
Antysocjalizm
7 miesięcy temu
Dlaczego nienawidzą Flun Dong ? Od kiedy to państwo ma decydować w co komu wolno wierzyć ????
TYLKO Polak
7 miesięcy temu
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W piątek Sąd Najwyższy przyznał mu rację, wykazując że sądy pierwszej i drugiej instancji niedostatecznie zbadały sprawę, zanim przystąpiły do orzekania. ZA CO MAJĄ PŁACONE SĘDZIOWIE . TO JEST KPINA Z WYMIARU NIESPAWIDLIWOŚCI. pisać skargi do brukselki. POWINNI BYĆ ROZLICZENI DYSCYPLINARNIE za nieróbstwo mają PŁACONE.
jan
7 miesięcy temu
organy od członków Falun Gong zawsze są w cenie ,bo ludzie ci prowadzą zdrowy tryb życia, chińscy komuniści sporo zarabiają przerabiając tych ludzi na części zamienne
ancz
7 miesięcy temu
Znów jakiś na naszym utrzymaniu, wydać go swiim...
ulan76
7 miesięcy temu
dziwne. Szwecja tez jest w Uni i go nie zatrzymała, a w Polsce tak.
Alan
7 miesięcy temu
Powinni go wydać Chinom, gdzie za grubą aferę z pewnością dostałby dożywocie. Przynajmniej w Chinach nie ma korupcji, tak jak w Polsce i za poważne przestępstwa orzeka się tam surowe kary.
bEstQqnv
sędzia PZPR
7 miesięcy temu
Ale my SĘDZIOWIE wiemy lepiej, i co jest lepsze dla tego pana !!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić