Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Hrynkiewicz
|

Sędzia z Los Angeles odrzucił prośbę Polańskiego zakończenia sprawy o gwałt

32
Podziel się:

Sędzia Sądu Najwyższego stanu Kalifornia Scott M. Gordon odrzucił prośbę reżysera Romana Polańskiego o zakończenie jego sprawy sprzed 40 lat o gwałt na nieletniej i umożliwienie mu podróży do USA bez groźby narażenia się na aresztowanie.

Roman Polański
Roman Polański (AKPA)

Sędzia Gordon oświadczył, że Polański nie może ubiegać się o umorzenie jego sprawy wciąż uchylając się przed wymiarem sprawiedliwości. Sędzia odmówił sprecyzowania jakie kroki prawne zostałyby podjęte przeciwko Polańskiemu, gdyby pojawił się na terytorium amerykańskim. Przypomniał jednak, że inne sądy, w tym Sąd Apelacyjny stanu Kalifornia orzekły, iż reżyser musi powrócić do Los Angeles i stawić się przed sądem, który wyda wyrok.

Polański jest oskarżony o to, że w 1977 r. podał środki usypiające i alkohol 13-letniej wówczas Samancie Gailey (obecnie Geimer) i doprowadził ją do poddania się aktowi seksualnemu w domu aktora Jacka Nicholsona. Zgodnie z ustawodawstwem stanu Kalifornia kontakt seksualny z nieletnią traktowany jest jako gwałt.

Podczas procesu sądowego reżyser przyznał się do seksu z nieletnią, po tym jak w ramach nieformalnej ugody prokuratura obiecała mu rezygnację z innych zarzutów. Spędził 42 dni w więzieniu, skąd został warunkowo zwolniony. Nie czekając jednak na wyrok opuścił w 1978 r. Stany Zjednoczone obawiając się - jak twierdził - że sędzia nie dotrzyma warunków ugody.

Od tego czasu 83-letni obecnie Polański kilkakrotnie próbował doprowadzić do zakończenia procesu bez konieczności osobistego stawiennictwa w sądzie. Próby kończyły się jednak niepowodzeniem.

Polański mieszka i tworzy obecnie we Francji i w Szwajcarii; często odwiedza również Polskę. Zarówno Szwajcaria jak i Polska odrzuciły amerykańskie wnioski o ekstradycję reżysera do USA. Francja nie posiada umowy o ekstradycji z USA.

Adwokat reżysera Harland Braun dowodził przed sądem, że Polański "odcierpiał już swoją karę" i chce udać się do USA aby ostatecznie zamknąć sprawę. Podkreślała też, że sędzia Gordon nie odniósł się do zasadniczej kwestii - czyli błędów popełnionych na różnych etapach postępowania przeciwko reżyserowi.

Geimer kilkakrotnie oświadczała, że przebaczyła Polańskiemu a w 2008 r. wystąpiła do sądu o umorzenie sprawy aby "zaoszczędzić dalszych cierpień jej i rodzinie". (PAP)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
sendzia
2 lata temu
Pani Samanta Geimer osobiście prosiła amerykański sond o zamknięcie sprawy. W pacierzu mówi się " i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom". Widać że co niektórzy małej wiary chcieliby zająć miejsce Pana Boga.
mj
5 lata temu
Tylko nie rozumiem dlaczego Polski Rząd broni Polańskiego. Powinien być napiętnowany i nie powinni go pokazywać w TV.
Zapytowywanie
5 lata temu
Niby jak zboczeniec i gwałciciel Polański "odcierpiał już swoją karę"? Stając się sławnym i bogatym?
starsza
5 lata temu
kara czy zemsta?Czy rodzice wówczas nieletniej też ponieśli konsekwencje? Przecież była pod ich kontrolą więc skąd się tam wzięła ?Jeżeli tak to niech nieuchronność kary będzie przestrogą dla wszystkich przestępców
Kamil
5 lata temu
Gdyby amerykański wymiar z równą zaciekłością ścigał zabójców i gwałcicieli Indian byłoby dobrze.
la remolacha
5 lata temu
Końcówka artykułu to gra na emocjach typowa dla liberalnych mediów, a Temida nie na darmo przedstawiana jest na rzeźbach i malowidłach z zasłoniętymi oczyma.
zycie
5 lata temu
o jakim gwalcie mowicie... jej matka sama zawiozla ja na jej wlasne zyczenie na oficjalnie zakrapiana impreze z panienkami... juz predzej postawilbym jej rodzicow przed sadem za swiadome dzialanie w tym kierunku, a ja wtedy do poprawczaka jeszcze... troszke logiki, jezeli sam wniose wlasne dziecko na szczyt wiezowca i postawie je na krawedzi a ono zeskoczy, to czyja wina jest? inzyniera co zaprojektowal ten budynek czy firmy co go wybudowala, a moze ptaka co pobiegl za nim dzieciak? pamietajcie, ze aby przeciwdzialac czemus, to nalezy leczyc zrodlo choroby a nie tylko zajmowac sie jej objawami...
Dziadek Józek
5 lata temu
Niech przyjedzie znowu do Polski, jego zwolenniczki z PO i Nowoczesnej oddadzą mu swoje córki a sąd potraktuje go wyjątkowo jako "Wybitnego Eliciarza"
sd
5 lata temu
co robiła 13latka na imprezie dla zaćpanych i pijanych celebrytów?to chyba jasne, swoje ugrała - jest sławna..
Wiera
5 lata temu
Chodzi na wolności bo to jest pedofil żydoski.
haurykiki
5 lata temu
Polański dobre filmy robi. Mógłby jakiś scenariusz skrobnąć w więzieniu. Za pedofilję powinien swoje odsiedzić. O co tu chodzi, przecież każdy wie do czego prowadzi ogólny brak poczucia praworządności.
Faraon
5 lata temu
To też zboczeniec, bo to był gwałt "męski", chyba że nie wcelował, co raczej wątpliwe. Polski sąd zapewne wydałby go do USA, ale obradował bolszewicki.
lina
5 lata temu
A w Polsce jest spora grupa współczujących temu "małemu" gwałcicielowi... Ciekawe jak by zareagowali gdyby coś takiego spotkało córkę, wnuczkę, siostrę...
edzvgj6bk
5 lata temu
TO JEST ŻYD A ŻYDÓW NIE KARAJA .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić