Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Skandal ze znanym księdzem. Ojciec Edward Konkol wydał oświadczenie

271
Podziel się

Trwa śledztwo kościelne w sprawie nadużyć seksualnych ojca Edwarda Konkola. Duchowny został zawieszony w czynnościach kapłańskich w związku z doniesieniami o uwodzenie i wykorzystanie młodych kobiet. Założyciel Stowarzyszenia "Droga" przeprosił "wszystkich, którzy poczuli się zranieni". W tej sprawie toczy się śledztwo kościelne, ale do organów ścigania nie wpłynęło żadne zawiadomienie. Dlaczego?

Skandal ze znanym księdzem. Ojciec Edward Konkol wydał oświadczenie
Ojciec Edward Konkol (YouTube)
bEUvGyth

Od kilku miesięcy trwa śledztwo kościelne, które ma wyjaśnić oskarżenia skierowane pod adresem ojca Edwarda Konkola. Duchowny miał się dopuścić uwodzenia młodych kobiet i manipulowania nimi. Występki księdza potwierdziło kilka osób.

Oskarżenia potraktowaliśmy bardzo poważnie i wdrożyliśmy wszelkie procedury przewidziane w takich przypadkach. Przeprowadziliśmy wstępne dochodzenie: wysłuchaliśmy świadków, spisaliśmy świadectwa, osób, które czują się pokrzywdzone - tłumaczy o. Andrzej Danilewicz, rzecznik Polskiej Prowincji Stowarzyszenia Werbistów, cyt. przez "Kurier Poranny".
bEUvGytj

Materiały sprawy trafiły do Watykanu

Jak dodał ojciec, zebrane materiały przekazane zostały do zarządu generalnego w Rzymie, skąd trafiły do Stolicy Apostolskiej. Aktualnie Polska Prowincja Stowarzyszenia Werbistów czeka na jej opinię i dalsze wytyczne.

Rzecznik Polskiej Prowincji Stowarzyszenia Werbistów w rozmowie z Radiem Białystok dodał, iż zgłoszenia ws. duchownego wpłynęły w tym roku, jednak dotyczą sytuacji sprzed lat. Nie wiadomo też kiedy zakończy się śledztwo ws. o. Konkola. Dokumenty wysłano do Watykanu w czerwcu br.

bEUvGytp

Nie ma postępowania karnego

Jak ustalił "Kurier Poranny" w białostockich prokuraturach nie toczy się żadne postępowanie karne wobec duchownego. Werbiści nie złożyli także doniesienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

- W świetle oceny prawników, jeśli oskarżenia pod adresem ojca Edwarda okażą się wiarygodne i dopuścił się on grzechu, będą to w dużej mierze kwestie moralne, co do których powinien wypowiedzieć się Kościół, a nie państwo i organy ścigania - powiedział dziennikowi rzecznik werbistów.

Oświadczenie duchownego

Założyciel Stowarzyszenia "Droga" wydał oświadczenie, w którym przeprosił "wszystkich, którzy poczuli się zranieni" i powiedział, że opuszcza fundację. Dodał, że doświadcza teraz ogromnego cierpienia psychicznego.

bEUvGytq
Z pokorą, ale i wielkim bólem przyjmuję ostatnie wydarzenia. Ból fizyczny, z jakim zmagam się od lat, jest niczym w porównaniu z cierpieniem psychicznym, jakiego teraz doświadczam. Nigdy nie było moim zamiarem ranienie drugiego człowieka. Choć słowa nie zawsze leczą rany, to wszystkich tych, którzy czują się zranieni — z serca przepraszam — napisał duchowny w mediach społecznościowych.

Kuria Metropolitalna Białostocka poinformowała 1 października o zawieszeniu Konkola. Duchowny otrzymał "zakaz publicznych wystąpień, używania stroju duchownego poza wspólnotą zakonną, sprawowania funkcji kierowniczej w Stowarzyszeniu Pomocy Droga, publicznego sprawowania liturgii poza wspólnotą zgromadzenia". Nie może również głosić kazań oraz spowiadać wiernych.

bEUvGytr

Założył fundację w 1991 roku

Ojciec Edward Konkol przez lata angażował się w pomoc charytatywną. W 1991 r. założył Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Droga", które do dziś pomaga m.in. młodzieży z ubogich rodzin.

We wrześniu stowarzyszenie wybrało nowego prezesa. Wcześniej przez 30 lat był nim o. Konkol. W tym roku duchowny nie kandydował na to stanowisko. Tłumaczył się problemami zdrowotnymi. Okazało się, że przełożony werbisty nałożył na niego sankcje i ograniczył m. in. prawa do sprawowania posługi kapłańskiej. "Oddaję fundację w wasze ręce" - dodał duchowny w oświadczeniu.

Zobacz także: Młodzież w Polsce masowo rezygnuje z religii. Ksiądz komentuje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUvGytK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(271)
SylwiaMusial
2 miesiące temu
Nikt nie ma prawa nikogo osądzać!Bóg bedzie nas kiedys osądzał...Tymbardziej, że nie znacie człowieka..w dzisiejszych czasach podkładanie komus świni to juz norma..bycie kontrowersyjnym.Nie ważcie sie oceniać człowieka jeśli go nie znacie..Osobiście znam ks.Edwarda i cała jego rodzinę z którą mieszkam w bliskim sąsiedztwie....to bardzo szlachetni ludzie..którym dużo zawdzięczam,pomogli mi gdy zmarł mój mąż...byli dla mnie jak rodzina.Ksiądz Edward jest niezwykle haryzmatycznym człowiekiem,którego misja jest pomagać słabszym i muchy by nie skrzywdził...
Krzysiek
2 miesiące temu
Komentarze okropne...w jakim kraju żyjemy, w starożytności nie potępiano człowieka, dopóki się jego sprawy nie przedstawiło w sądzie... A co jeśli potępiacie niesłusznie oskarżonego np. Przez mszczącą się nieszczęśliwie zakochaną?
Anonimek1
2 miesiące temu
A taki grzeczny był, zawsze mówił "Bóg zapłać" jak się sypało kasą na tacę..
bEUvGytL
Katolik prakt...
2 miesiące temu
To jest obraza uczuć religijnych wszystkich katolików na całym świecie. Żądamy aby wszystkich sukienkowych pedofilów nie przenosić na inne parafie tylko osądzić, wywalić z pracy i do kamieniołomów o wodzie i suchym chlebie do końca życia. Sprzedać kościoły i wypłacić odszkodowania osobą pokrzywdzonym. Gdzie jest prokurator ??? cały czas aby służ do mszy u rydzyka i nic nie robi.
Ddd
2 miesiące temu
Znowu zamiatają pod dywan
Max
2 miesiące temu
Chory kraj , dlaczego jeszcze nie siedzi ,,,, oni są ponad prawem😈😈😈
Bohater zasm....
2 miesiące temu
Ziobro, czemu te szuje nie przestrzegają polskiego prawa???? To przestępcy, a Ty gdzie???? Chowasz się pod biurko???
Maly
2 miesiące temu
Molestowanie to teraz jest wg kk występek tzn - brak znamion dokonania przestępstwa . Komentarz zbędny !!!!
Jan
2 miesiące temu
Do pudła z nim a tam już umieją robić co trzeba i dawać pokuty tak jak on to robił
reflektor
2 miesiące temu
Coraz trudniej pedofilom jest ukryć się pod sutanną a akwizytorom koncernów udawać ekspertów na których kreują ich media .
Gerard
2 miesiące temu
W świetle oceny prawników, jeśli oskarżenia pod adresem ojca Edwarda okażą się wiarygodne i dopuścił się on grzechu, będą to w dużej mierze kwestie moralne, co do których powinien wypowiedzieć się Kościół, a nie państwo i organy ścigania - powiedział dziennikowi rzecznik werbistów. Konstytucja RP mówi, że prawo dotyczy wszystkich, ten księżulek- zboczeniec uważa, iż wszystko jemu wolno. Za takie czyny ten księżulek powinien pójść do więzienia i to na długie lata.
Gerard
2 miesiące temu
W świetle oceny prawników, jeśli oskarżenia pod adresem ojca Edwarda okażą się wiarygodne i dopuścił się on grzechu, będą to w dużej mierze kwestie moralne, co do których powinien wypowiedzieć się Kościół, a nie państwo i organy ścigania - powiedział dziennikowi rzecznik werbistów. Konstytucja RP mówi, że prawo dotyczy wszystkich, ten księżulek- zboczeniec uważa, iż wszystko jemu wolno. Za takie czyny ten księżulek powinien pójść i to na długie lata.
Chrzescijanin
2 miesiące temu
- W świetle oceny prawników, jeśli oskarżenia pod adresem ojca Edwarda okażą się wiarygodne i dopuścił się on grzechu, będą to w dużej mierze kwestie moralne, co do których powinien wypowiedzieć się Kościół, a nie państwo i organy ścigania - powiedział dziennikowi rzecznik werbistów. Tlumaczenie: W swietle obecnego porozumienia Panstwo-Kosciol wara ludowi Od tego co robia duchowni. Sledztwem zajmiemy sie sami. Dymanie malolat przez kler jest problemem natury moralnej a Nie kryminalnej. Wara!”
bEUvGytD
Wacek
2 miesiące temu
skoro wszyscy w organizaci na to zawsze pozwalali a druga osoba w organizacji sama od mlodosci byla pierwsza partnerka tak zwanego ojca to co sie dziwic jego schowaja w innej parafji a oni dalej beda trzepac kaske zdalnie sterowani z innej parafji
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić