Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Durman
Natalia Durman
|
aktualizacja

"Skandaliczna" interwencja pod Sejmem. Jeden ze strażników był pijany

112
Podziel się:

Ok. godz. 20 Obywatele RP wykonali akt obywatelskiego nieposłuszeństwa, wchodząc na teren parkingu Sejmu. Manifestowali swój sprzeciw wobec niekonstytucyjnej nowelizacji ustawy o KRS, która powoduje podporządkowanie władzy sądowniczej władzy wykonawczej. Interweniowała Straż Marszałkowska. Jeden z jej pracowników był pijany.

Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak
Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak (PAP)

Sejm przegłosował zmiany w ustawie o KRS oraz o ustrojów sądów w środę. Nowelizacja przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według nowej ustawy, ich następców wybierze Sejm. Za niepokojący uważa się również kluczowy artykuł 87 paragraf 1, zgodnie z którym wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego - poza tymi, których wybierze minister sprawiedliwości - przejdą w stan spoczynku.

Do przegłosowania zmiany w ustawach doszło mimo prób jego zablokowania przez opozycję, która - w większości - nie wzięła w głosowaniu udziału. Ale nie wszyscy. Przeciw było pięciu posłów - dwóch z PO i trzech z koła Republikanie. To właśnie "dzięki" nim rządzący zapewnili sobie ustawowe kworum 230 posłów. Powody swojej decyzji ujawniła w późniejszej rozmowie z WP przewodnicząca koła, posłanka Anna Siarkowska.

Zobacz także: Zobacz: "Mord polskiej demokracji". Opozycja o reformie Sądu Najwyższego

W czwartek wieczorem pracę nad nowelą o Krajowej Radzie Sądownictwa rozpoczęła senacka komisja. Dyskusja nad wnioskami trwała ponad półtorej godziny, zakończyła się opuszczeniem sali przez m.in. senatorów PO. Komisja ma też zająć się nowelą o ustroju sądów powszechnych. Ale gorąco było nie tylko w Sejmie, ale również pod nim. Ok. godz. 20 Obywatele RP wykonali akt obywatelskiego nieposłuszeństwa, wchodząc na teren sejmowego parkingu. Na miejscu był m.in. Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak. Jego, i nie tylko, policja usunęła siłą. Interwencja została zarejestrowana:

Podczas "skandalicznej" interwencji - jak piszą Obywatele RP - okazało się, że jeden pracownik Straży jest pijany. Mężczyzna miał krzyczeć, że Obywatele RP chcą mu wyrwać broń, co - jak podkreślają członkowie ruchu - było kłamstwem. Po przyjeździe policji strażnik został przebadany alkomatem, który - jak potwierdził w rozmowie z WP asp. Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji - miał ponad 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna został przewieziony na komisariat, a następnie zwolniony.

Obywatele RP relacjonują, że "niestety, mimo nalegań, policja nie zdecydowała się przebadać innych pracowników Straży". Z naszych informacji wynika jednak, że do przebadania innych osób doszło. Nie wykazały, że ktoś jeszcze był pod wpływem alkoholu.

Kancelaria Sejmu zapowiedziała, że "wyciągnie najsurowsze konsekwencje wobec strażnika, który nietrzeźwy pełnił służbę w Sejmie". - To sytuacja trudna, nad którą wypada wyrazić ubolewanie. Służba w Straży Marszałkowskiej to nie tylko prestiż i odpowiedzialność, ale też wielki - szczególnie w ostatnim czasie - swego rodzaju sprawdzian z szacunku dla służby, fachowości i profesjonalizmu. Jeden ze strażników tego sprawdzianu nie zdał - oświadczył dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

To nie koniec akcji Obywateli RP. Od 9.00 pod Sejmem skandują: "Nie dla zamachu na sądy".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(112)
strażnik
5 lata temu
śmieszny ten ubek z siwą bródką...
san
5 lata temu
schetyna ma niemiecką sztuczną szczękę to i szczeka po niemiecku na Polskę
SAN
5 lata temu
ŚMIECI TRZEBA USUWAĆ
Uczciwy Polak...
5 lata temu
Oczywiście że się boją . Do tej pory byli bezkarni , rozkradali majątek Narodowy . Obecnie spółki skarbu Państwa są dochodowe . Za ich rządów były deficytowe . Jedyną ich receptą była wyprzedaż . Obecnie PLL LOT przynosi zyski , a za ich działalności miał być sprzedany Niemieckiej LUFTHANSIE . Jak się komuś coś zabiera to protestuje . Takie mam spostrzeżenia osobiste .
CENTUŚ
5 lata temu
PRZYWOŻĄ ICH SPOD BUDKI Z PIWEM I JESZCZE DAJĄ 50 ZŁ NA PIWO MENELOM ŻEBY BYŁA ZADYMA TAKA TO JEST OPOZYCJA TOTALITARNA BANDA ZŁODZIEI
zyg
5 lata temu
Może lepiej weźcie się wreszcie do roboty! Wy zamiast współpracować z rządem wychodzice na ulice z kodem. Chcecie się awanturować na ulicy to oddajcie mandat poselski i wtedy wolna droga.
bele do lepsz...
5 lata temu
Jakiej niekonstytucyjnej nowelizacji ustawy, widzę, że autor tego artykułu, jest na POziomie prawnym Nowoczesnej i PO. Kolejność nie jest przypadkowa. Trzeba odrobić lekcje, zamiast pisać bzdury.
siop
5 lata temu
do roboty sie wziąć a nie bzdurami ludziom głowy zawracać
mis
5 lata temu
czy tych hipokrytów to jeszcze ktoś słucha , a moze pieja serenady sobie nawzajem dla obopólnej uciesze????
janek
5 lata temu
oj Schetyna cos kiepsko wyglląda nie chory przypadkiem???
A ja
5 lata temu
Jaki pan taki kram
hhhhhhhhhhhhh...
5 lata temu
"Kancelaria Sejmu zapowiedziała, że "wyciągnie najsurowsze konsekwencje wobec strażnika, który nietrzeźwy pełnił służbę"... ludzie,macie pojęcie co wyprawia sie w hotelu sejmowym oraz jak wielu osłów i osłanek zostało złapanych naprutych w godzinach pracy? naszymi finansami zarządzaja hipokryci którzy innych chca karac za to co sami robią...
hehehe
5 lata temu
Znowu z puczem mi nie wyszłooooo, uciec pragnę w wielki seeeen.
Ja
5 lata temu
Dlaczego nie pokazują wszystkich komentarzy, tak bardzo O2 się boi, co za tchórze.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić