Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Spójrzcie w niebo! Wielka koniunkcja. Po raz pierwszy od setek lat

14

21 grudnia będziemy mogli zaobserwować na niebie Gwiazdę Betlejemską, czyli Wielką Koniunkcję Jowisza i Saturna. Będzie to pierwsze takie wydarzenie od 800 lat.

Spójrzcie w niebo! Wielka koniunkcja. Po raz pierwszy od setek lat
21 grudnia dojdzie do Wielkiej Koniunkcji Jowisza i Saturna (Getty Images)

W poniedziałek 21 grudnia na niebie będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko. Dojdzie wówczas do tzw. Wielkiej Koniunkcji Jowisza i Saturna, gdy obie planety zbliżą się do siebie na tyle, że niemal utworzą jeden punkt na niebie.

Ostatni raz Jowisz i Saturn znalazły się w tak bliskiej odległości w 1623 roku. Jednak wówczas doszło do tego w ciągu dnia i planet nie dało się dostrzec. Taką koniunkcję można było zaobserwować ostatnio w 1226 r., czyli prawie 800 lat temu.

Choć planety będą w rzeczywistości oddalone od siebie o 800 mln km, to z ziemskiej perspektywy niemal spotkają się na niebie. W najlepszej sytuacji, jeśli chodzi o obserwowanie Gwiazdy Betlejemskiej, będą mieszkańcy równika. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjały, szansę na zobaczenie tego zjawiska będą miały również osoby z innych części świata.

Gwiazda Betlejemska. Gdzie i kiedy szukać jej na niebie?

Aby dostrzec Gwiazdę Betlejemską, trzeba ok. godzinę po zachodzie słońca spoglądać nieco powyżej horyzontu na południowy-zachód. Planety będą wyglądały na niebie jak dwa jasne punkty i będą widoczne w swoim pobliżu jeszcze przez kolejne dni.

Zobacz także: Śmierć czarnej planety. Niebywałe odkrycie w kosmosie

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić