Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Spór z Polakami trwał od lat. Litwa podjęła decyzję

168
Podziel się:

Litewski sejm przyjął we wtorek ustawę określającą zapis nielitewskich nazwisk w dokumentach tożsamości. Sprawa od blisko 30 lat wzbudzała kontrowersje szczególnie wśród osób o polskim pochodzeniu. Nowe przepisy mają wejść w życie po ich podpisaniu przez prezydenta.

Spór z Polakami trwał od lat. Litwa podjęła decyzję
Ustawa czeka na podpis litewskiego prezydenta Gitanasa Nausėdy (Getty Images)

Ustawę w głosowaniu poparło 82 posłów ze 140-osobowego parlamentu. 37 osób opowiedziało się przeciwko, a trzy wstrzymały się od głosu. Teraz dokument czeka na podpis prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy.

To bardzo ważny krok, zarówno pod względem obrony praw człowieka, jak i polityki bezpieczeństwa, mając na uwadze nasze sąsiedztwo – oceniła przewodnicząca parlamentu Viktorija Czmilyte-Nielsen. – To przede wszystkim kwestia obrony godności człowieka – dodała.

Będzie można zapisywać nazwiska w formie oryginalnej

Obowiązujące dotychczas przepisy nakazywały zapisywać nielitewskie imiona i nazwiska w dokumentach w formie litewskiej. Przyjęta ustawa legalizuje pisownię nielitewskich nazwisk alfabetem łacińskim, czyli zezwala na korzystanie z liter "w", "q" i "x", których nie ma w litewskim alfabecie.

Wraz z przyjęciem nowych przepisów będzie można zapisywać nielitewskie nazwiska w ich oryginalnej formie. Oznacza to, że dozwolone będzie korzystanie z dwuznaków takich jak "cz" albo "rz". Poprawnie zapisywane będzie także imię "Anna", które do tej pory figurowało w dokumentach jako "Ana".

Ustawa wyklucza wykorzystywanie znaków diakrytycznych. Parlamentarzyści wskazują jednak, że w najbliższym czasie "jest szansa na uchwalenie kolejnych przepisów w tej sprawie".

To jest bardziej skomplikowana kwestia. Dla jej rozstrzygnięcia trzeba będzie popracować nad stworzeniem koalicji ponadpartyjnej – powiedział doradca przewodniczącej Sejmu Aleksander Radczenko.

Litwa. Tych zmian od dawna domagali się przedstawiciele mniejszości polskiej

Możliwość zapisywania nazwiska w formie oryginalnej w litewskich dokumentach była od lat przedmiotem sporu między litewskim rządem a Polakami mieszkającymi na Litwie. Zmian w tym zakresie domagały się także obywatelki Litwy wychodzące za mąż za obcokrajowców.

Zapisowi nielitewskich nazwisk w oryginalnej formie sprzeciwiała się dotychczas część polityków i społeczeństwa Litwy. Miało to ich zdaniem zagrażać językowi państwowemu.

Głos w sprawie zabrała litewska minister sprawiedliwości o polskich korzeniach Ewelina Dobrowolska. Podkreśliła, że od kilku lat prawo do oryginalnego zapisu imienia i nazwiska osoby zainteresowane uzyskują w litewskich sądach. W 2020 roku takich wniosków uwzględniono 79, zaś w 2021 – 45.

Nowe przepisy nie będą miały wpływu na zmianę alfabetu języka litewskiego – oceniła Dobrowolska.

Obejrzyj także: To może być kolejny cel Putina. Ekspert wskazuje państwa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(168)
Felix
4 miesiące temu
Wilno miasto warte zobaczenia.
zabór
5 miesięcy temu
Polska przebaczyła zbrodnie UPA w zamian za wspólną krucjatę z Ukrainą na Rosję , przebaczy i Litwinom za tą sama sprawę a tak naprawdę Polaka najwięcej zawdzięcza Rosji , dzięki Rosji Polska w ogóle jest na mapie , a najwięcej najwybitniejszych postaci kultury polskiej jest właśnie z zaboru rosyjskiego , gdzie były najliberaliczniejsze prawa (Księstwo Warszawskie), gdzie w innych zaborach nawet pomarzyć nie było wolno o tym.
Niemenczyn
5 miesięcy temu
Dzięki ciężkiej pracy polskiej lewicy (Michnik, Widacki) udało się pozbawić Polaków na Litwie majątku. Szkody z lat 90. praktycznie są nie do odbudowania. Za to powinien być Trybunał Stanu dla Michnika i jego kumpli!
Nadir
5 miesięcy temu
Brawo Wilno . Pozdrawiam Święciany i Podbrodzie
Hans
5 miesięcy temu
Polska ma spor z wszystkimi sasiadami w Europie,moze oni sa psychiczni ?
Polak
5 miesięcy temu
A my im patrolujemy niebo. No ale nic, dobrze, jest, trudno, trzeba wybaczyć.
ad61
5 miesięcy temu
Przede wszystkim Litwa o , ktorej pisal Mickiewicz to Bialorus a obecna litwa to Zmudz z tym ich popapranym dialektem ;))
R55
5 miesięcy temu
Jak Rosja u bram to Litwa zgadza się aby Polacy mogli pisać nazwiska po polsku a do niedawna niszczyli Polaków, poszerzyli granice Wilna, zabierali budynki, w których mieściły się szkoły, Durni Polacy muszą się od nich uczyć jak postępować zarówno w stosunku do Litwy jak i do innych a szczególnie Ukrainy hołubiącej ludobójcę Banderę, zobaczcie wcześniej Białoruś nigdy nic złego na Polskę i w stosunku do Polaków złego nie robiła, działania Polskiego rządu i chęć wprowadzenia u nich demokracji doprowadziły do wojny hybrydowej i zaostrzenia sytuacji pomiędzy naszymi państwami
Tak to robi s...
5 miesięcy temu
Bolszewia zagląda do **** to trzeba szukać i przepraszać starszych braci za lata pogardy.
Senior
5 miesięcy temu
a jak beda pisali nazwisko naszego wieszcza Mickiewicza ?
Polacy
5 miesięcy temu
Litwini! Fajni jesteście. Przepraszamy za wszystko co złe!!!
ARRRr
5 miesięcy temu
rusyfizacja to nie tylko siłowe narzucenie języka rosyjskiego na ziemiach zabranych, religii prawosławnej ale też i oszczerstwa i wyzwiska w kierunku polskich panów , gdy u nas były początki własności u nich rozwijałą się bolszewia , do dzisiaj nawet nie wiedzą po co ogródek z włoszczyzną koło polskiego pańskiego domu.
Kolox
5 miesięcy temu
Musimy wzmóc walkę o Ś...
Bartek
5 miesięcy temu
Szable w dłoń i na Kowno.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić