o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Elektrownia atomowa na Białorusi. Litwa już szykuje się na awarię

37
Podziel się

Litewski rząd rozdał swoim obywatelom 4 mln tabletek jodu. Ma to stanowić zabezpieczenie przed skutkami ewentualnej awarii elektrowni jądrowej na Białorusi. Tabletki mają uchronić tarczycę przed szkodliwym promieniowaniem.

Elektrownia atomowa na Białorusi. Litwa już szykuje się na awarię
Elektrownia atomowa w Ostrowcu znajduje się zaledwie 50 km od Wilna (Getty Images)
bDJWGhHF

Litwa zabezpiecza się przed ewentualną awarią elektrowni atomowej, która została uruchomiona we wtorek 3 listopada na Białorusi. Już w grudniu litewskie ministerstwo zdrowia zakupiło tabletki jodu dla mieszkańców. Pastylki trafiły do pół miliona Litwinów.

Elektrownia atomowa na Białorusi. Rozdają obywatelom pastylki z jodem

Białoruska Elektrownia Jądrowa znajduje się w Ostrowcu, tuż przy granicy z Litwą. Położona jest zaledwie 50 kilometrów od Wilna. Dlatego właśnie Litwa woli być przygotowana na każdą ewentualność.

bDJWGhHH

W pierwszej kolejności tabletki jodu otrzymali mieszkańcy terenów znajdujących się najbliżej białoruskiej elektrowni atomowej. W ostatnich tygodniach pastylki w aptekach w Wilnie odebrało około 130 tys. osób. Kraj nie chce powtórzenia scenariusza z Czarnobyla i woli być przygotowany na ewentualną awarię.

Rozprowadzane tabletki zawierają jodek potasu. Ma on zapobiegać gromadzeniu się radioaktywnego jodu w tarczycy. To z kolei zmniejsza ryzyko zachorowań na raka tarczycy.

bDJWGhHN

Spór o elektrownię atmową. Litwa zarzuca Białorusi uchybienia

Litwini od lat protestowali przeciwko budowie elektrowni jądrowej na Białorusi, po tym jak podczas jej budowy uszkodzono m. in. korpus reaktora. Teraz do sprawy odniósł się minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius. Polityk ocenił, że elektrownia jest projektem "geopolitycznym" i stanowi zagrożenie dla całego regionu.

Białoruś uruchomiła elektrownię w Ostrowcu pomimo licznych, nierozwiązanych kwestii bezpieczeństwa – powiedział Linkevičius.

Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka nazwał z kolei elektrownię "przełomowym rozwiązaniem" i stwierdził, że stanowi ona przyszłość Białorusi. Ma bowiem zmniejszyć zapotrzebowanie kraju import energii. Dotychczas Białoruś wykorzystywała do produkcji prądu głównie gaz ziemny.

bDJWGhHO

W odpowiedzi na uruchomienie elektrowni, Litwa ​​natychmiast wstrzymała import energii elektrycznej z Białorusi. Łotwa z kolei zablokowała import energii wytwarzanej w elektrowni. Litewski minister spraw zagranicznych wyraził swoje oburzenie uruchomieniem elektrowni na Twitterze.

Unia Europejska i społeczność międzynarodowa nie mogą pozostać obojętne na taką cyniczną ignorancję białoruskich urzędników – napisał.

Elektrownia w Ostrowcu. Budowę sfinansowała Rosja

Białoruską elektrownię atomową zbudowała rosyjska państwowa agencja nuklearna Rosatom. Jej koszt pochłonął blisko 11 miliardów dolarów (około 43 mld złotych). Konstrukcja została w głównej mierze sfinansowana z rosyjskiej pożyczki.

Elektrownia w Ostrowcu składa się z dwóch rosyjskich bloków energetycznych o łącznej mocy do 2,4 tys. megawatów. Rocznie ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej. Ma to zaspokoić jedną trzecią zapotrzebowania na energię na Białorusi.

bDJWGhHP

Rosatom zdecydowanie odrzucił stwierdzenia o tym, że elektrownia stanowi zagrożenie dla pobliskich mieszkańców. Podkreślono, że konstrukcja spełnia wszystkie międzynarodowe normy i zalecenia. W związku z tym ma być bezpieczna dla obywateli.

Obejrzyj także: Rosja. Awaria elektrowni jądrowej w obwodzie twerskim

bDJWGhHQ
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJWGhIi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
cynk
4 miesiące temu
Białorus już elektrownię atomowa ma.My zaś mamy niezmiennie najgłupszą dyskusje gdzie taka elektrownia ma powstać.
Glupota
4 miesiące temu
Gdyby Polacy nie byli glupi i ukonczyli elektrownie w Zarnowcu to kraj bylby czystszy i 100 mld euro w przod. Reaktory z Zarnowca sprzedane za 1 % wartosci pracuja do dzisiaj bez awarii w Finlandii...
cipanowski
4 miesiące temu
ciekawe skąd Litwini wiedzą, że będzie awaria.
bDJWGhIj
stoik
4 miesiące temu
Elektrowni atomowych na świecie jest mnóstwo .Te produkcji rosyjskiej należą do najlepszych . Powinniśmy mieć elektrownie i ... broń atomową . Mielibyśmy tani prąd i nie musielibyśmy utrzymać amerykańskich wojsk z ich Rodzinami .
wred
4 miesiące temu
Śmiejecie się z Łukaszenki on ma elektrownię jądrowa a my mamy tylko jądra (:
Najnowsze komentarze (37)
Dfdf
4 miesiące temu
Elektrownie wodorowe maja sens reszta to smierc
gość
4 miesiące temu
elektrownia atomowa wam się marzy? to uzależnienie od paliwa które musimy importować, Białoruś akurat ma dobre stosunki z Rosją to i może cenę mają dobrą.
bary
4 miesiące temu
A litwini jak elemaja u siebie?
Neron
4 miesiące temu
Białorusini prądem będą ogrzewać domy i mieszkania a u nas i na Litwie będzie tak jak przed 1939 r w przygranicznych miejscowościach Niemcy mieli elektryczność a my lampy naftowe a nasza propaganda krzyczała do ciemnego ludu że Niemców nie stać naftę i muszą używać prądu Można w ciemnych łepetynach na mącić jak obecnie z bozią
ŚMIECHU WARTE
4 miesiące temu
BEZ KOMENTARZA .
bun
4 miesiące temu
Wszyscy dookoła budują,a u nas się wiecznie planuje.
stoik
4 miesiące temu
Elektrowni atomowych na świecie jest mnóstwo .Te produkcji rosyjskiej należą do najlepszych . Powinniśmy mieć elektrownie i ... broń atomową . Mielibyśmy tani prąd i nie musielibyśmy utrzymać amerykańskich wojsk z ich Rodzinami .
Dlaczego
4 miesiące temu
Szkoda, ze nasz rzad nie zabezpiecza nas zawczasu.
bDJWGhIb
111
4 miesiące temu
Tabletki z jodem, zdaniem amerykańskich lekarzy pomagały w walce z covid
MIROSLAW5
4 miesiące temu
Jak tak można. Wstrzymać odbiór energii elektrycznej, bo uruchomiono elektrownie atomową. Jest to akcja polityczna w celu obalenia Łukaszenki i wprowadzenia biedy na Białorusi. Gdzie jest pomoc szaremu obywatelowi Białorusi w polepszeniu życia? TO MA BYĆ DEMOKRACJA , UE?
Pediatra
4 miesiące temu
Dlaczego nie rozdali płynu Jugola? Jest mocniejszy i bardziej efektowniejszy niż te piguły!
ASAD
4 miesiące temu
Litewski minister spraw zagranicznych wyraził swoje oburzenie uruchomieniem elektrowni na Twitterze To jak na twiterze uruchomili to nie powinna byc niebezpieczna Internet popali tylko troche Moze lacza padna ale to tylko titer
ram
4 miesiące temu
smieszne pisanie to tak jak powstanie warszawskie i zniszczenie stolicy na wlasne zyczenie co rzad to nowa historia
Mirek
4 miesiące temu
Dzięki takim Rydzykom ogłupiającym ten ciemny lud Polska ciągnie się w ogonie Europy. Tak było zawsze.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić