Kryzys migracyjny. Litwa stawia stalową zaporę na granicy z Białorusią

147

Imigranci z Syrii czy państw Afryki masowo napływają do Europy. Najpierw trafiają na Białoruś, a stamtąd próbują przedostać się dalej - do Polski, Niemiec czy na Litwę. I to właśnie tam straż graniczna stawia pierwsze odcinki nieprzekraczalnej, bo stalowej zapory.

Kryzys migracyjny. Litwa stawia stalową zaporę na granicy z Białorusią
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

UE ma na pieńku z Białorusią. Władze tego kraju zachęcają imigrantów z Syrii czy państw Afryki do wjazdu przez terytorium białoruskie do państw Unii Europejskiej - Polski, Litwy, Łotwy czy dalej - Niemiec, jak zauważył Reuters.

Rzecz jasna, Białorusini zaprzeczają. Prezydent kraju Alaksandr Łukaszenka powiedział, że jego kraj nie będzie dłużej zatrzymywał migrantów. Jest to pokłosiem sankcji nałożonych przez UE, któe wyczerpują zasoby Białorusi.

Miarka się przebrała

Zarówno Polska, jak i Litwa i Łotwa umieściły na granicy z krajem Łukaszenki drut kolczasty, tak by nielegalni imigranci nie mogli się przedostać.

W zeszłym tygodniu zaś Litwa poszła o krok dalej. Rozpoczęła stawianie... stalowego ogrodzenia, które jest nieprzekraczalne. Ma mieć ono aż 3,4 m wysokości, a do tego dochodzi również 0,6 m drutu kolczastego.

Niemożliwe jest raczej zbudowanie przeszkody całkowicie nieprzekraczalnej, więc i tę barierę można pokonać. Ale zajmie to wiele czasu, a my będziemy w stanie zareagować - powiedział agencji szef litewskiej straży granicznej Virgilijus Raugale.

Ta inwestycja pochłonęła Litwę 152 mln euro. Do września 2022 roku ma powstać aż 500 km stalowego muru. Do tego wszystkiego zestawy monitoringu.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić