Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

"Srający chłopek" pod Świdnicą. Zwykły pomnik czy prowokacja?

12
Podziel się:

Przejeżdżając przez Świdnicę, można natknąć się na niecodzienną rzeźbę. To posąg przedstawiający mężczyznę załatwiającego potrzebę fizjologiczną. Mieszkańcy miasta nazywają go pieszczotliwie Bolkiem Myślicielem i są dumni z jego historii.

"Srający chłopek" pod Świdnicą. Zwykły pomnik czy prowokacja?
Wyjątkowa rzeźba znajduje się koło oczyszczalni ścieków (Facebook)

Srający chłopek to oficjalna nazwa świdnickiego pomnika zawarta w wielu dokumentach. Władze miasta podkreślają, że to jedyny tego typu obiekt w Europie. Liczy ponad 80 lat.

Niecodzienny pomnik pod Świdnicą. Można znaleźć go na Mapach Google

Pomnik przedstawia mężczyznę w fartuchu, trzymającego w ręku fajkę. Uwieczniona postać siedzi na murku z opuszczonymi spodniami. Znajduje się w trakcie załatwiania potrzeby fizjologicznej.

Pierwotnie uwieczniony mężczyzna miał być brodaty. Skończyło się jednak na tym, że posiada bujne wąsy. Pomnik stoi pod specjalnie przygotowanym w tym celu daszkiem.

Niecodzienną rzeźbę można obejrzeć na Mapach Google'a. Łatwo ją znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę nazwę pomnika. Co ciekawe algorytm maskujący wrażliwe dane w Google Street View wziął posąg za prawdziwą osobę i zamazał przedstawioną twarz.

Srający chłopek koło Świdnicy. Śląski humor czy prowokacja?

Historia pomnika sięga lat 30., kiedy to pod Świdnicą powstała pierwsza biologiczna oczyszczalnia ścieków. Dla uczczenia tego faktu odlano z betonu pomnik mężczyzny będącego w trakcie wypróżniania się. Eksperci podkreślają, że pomnik ma nie tyle wartość estetyczną, co prowokacyjną.

To wytwór niemieckiego, śląskiego humoru – określił rzeźbę niegdyś lokalny historyk Horst Adler.

Po wybudowaniu w 1992 roku nowej oczyszczalni ścieków na rogatkach miasta, pomnik został przeniesiony. Trafił do Zawiszowa leżącego o kilometr drogi od Świdnicy. Kilkukrotnie przemalowywany stoi obecnie przed siedzibą Oczyszczalni Ścieków "Bystrzyca".

Obejrzyj także: Zamek w Będzinie. Niezwykłe losy 700-letniej twierdzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
......
rok temu
To John Dillermand!
raf
2 lata temu
Jarek z Morawieckim i Fotygą powinni co 2 tygodnie odprawiać rytuały nad Srającym Chłopkiem. Dużo mu zawdzięczają. Raka to pierwszy sen jaki przyśnił sie Jarkowi i przyniósł mu i jego chłopkom mase kasy. Marta się opala na okrągło nad Bałtykiem ale i nie tylko nad Bałtykiem. Brat leży obok Giganta- Piłsudzkiego a sfora lizusów rowka Jarkmarjańskiego wokoło ujścia jelit ma szeroko otwarte gęby z jęzorem do dojścia do państwowej kasy czyli sraki. Dwutygodnice obowiązkowo na koszt Świdncy.
pompon
2 lata temu
jakie czasy, takie pomniki
Wreszcie pan
2 lata temu
Tusk doczekał się POmnika
joahim
2 lata temu
wszędzie te pomniki kaczyńskiego ten przynajmniej podobny
ak001
2 lata temu
Ten pomnik ma obecnie głębokie znaczenie polityczne. Przedstawia słuszny stosunek Świdniczan do jedynie słusznego rządu.
Jack
2 lata temu
Ustawić go pod Belwederem. Albo na zoliborzu
Pit
2 lata temu
i co komu przeszkadza ? Niech stoi albo siedzi jeszcze ze sto lat:)
dadydj
2 lata temu
Świdnica to miasto bezdomnych więc,to może mieć głębsze znaczenie.
aagaj
2 lata temu
Stoi poza obszarem zabudowy miasta !
aagaj
2 lata temu
Aaagaj
hehehe
2 lata temu
dobre!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić