o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Stany Zjednoczone nie są już supermocarstwem. Tak twierdzą Chińczycy

44
Podziel się

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wystąpił na konferencji w Teheranie. W trakcie przemówienia poruszył temat relacji swojej ojczyzny ze Stanami Zjednoczonymi. Oświadczył, że USA straciło już pozycję supermocarstwa, jaką do niedawna cieszyło się na arenie międzynarodowej.

Stany Zjednoczone nie są już supermocarstwem. Tak twierdzą Chińczycy
Rzecznik chińskiego MSZ oświadczył, że Ameryka straciła już pozycję supermocarstwa (Getty Images, Kyodo News , Contributor)
bDfNVNMB

Zhao Lijian wystąpił na konferencji prasowej we wtorek 13 października. Jak podaje Mehr News Agency, według rzecznika chińskiego MSZ w ostatnim czasie Amerykanie zaczęli wycofywać się z umów międzynarodowych.

Chiny: Stany Zjednoczone nie są już supermocarstwem

Jak dowodził Zhao Lijian, Stany Zjednoczone doprowadziły do sytuacji, gdy niewiele państw na świecie jest skłonnych podejmować z nimi współpracę. Rzecznik MSZ odniósł się w ten sposób do słów Mike'a Pompeo, sekretarza stanu USA. Pompeo deklarował, że wiele krajów jest zdeterminowanych, aby Stany Zjednoczone uznały ich za sojuszników i partnerów w interesach.

bDfNVNMD

Zhao Lijian powołał się na artykuł z dziennika "Washington Post". Jego autor dowodził, że Mike Pompeo celowo manipuluje faktami, w tym dotyczącymi polityki zagranicznej, dla osiągnięcia prywatnych korzyści.

To, co powiedział Pompeo, było (...) sprzeczne z faktami i opinią pozostałych stron. Według "Washington Post" gotowość Pompeo do manipulowania polityką zagraniczną USA w celu realizacji swoich ambicji politycznych spowodowała najpoważniejsze szkody w dyplomacji USA od dziesięcioleci – oświadczył Zhao Lijian ("Mehr News Agency").
bDfNVNMJ

Zhao Lijian przekonywał uczestników konferencji, że pozostałe państwa podzielają jego zdanie w kwestii spadku znaczenia USA. Przypomniał, że w trakcie 74. Zgromadzenia Ogólnego ONZ aż 169 państw przyjęło kompleksową rezolucję dotyczącą pandemii COVID-19. Na "nie" zagłosowały tylko dwa kraje – w tym właśnie Stany Zjednoczone.

Stany Zjednoczone stały się wichrzycielem, który podważa porządek międzynarodowy i zagraża międzynarodowym zasadom. Który kraj jest skłonny pracować u boku kogoś takiego i upaść tak nisko? – pytał retorycznie Zhao Lijian ("Mehr News Agency").

Zobacz też: Chiński atak na wyspę Guam. Symulacja uderzenia nuklearnego

bDfNVNNe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(44)
proste
2 tyg. temu
Chinczycy sa bardzo powsciagliwi i wywazeni w takich deklaracjach jesli to powiedzili to raczej maja racje i bez wiekszych obaw beda pokojowo zdobywac kolejne kraje robiac w nich swoje inwestycje zamiast nakazu zbrojenia jak to robi ameryka.
Antypis
2 tyg. temu
Każda dyktatura prędzej czy później upadnie
Witek
2 tyg. temu
Przepowiednia królowej Saby : żółty lud zawojuje Europę od wschodu.Babcia myślała, że to będzie wojsko a to gospodarczo zawojowali.
bDfNVNNf
larss
2 tyg. temu
gdyby nie usrael to był by pokój na swiecie
Meg
2 tyg. temu
Trudno się nie zgodzić. Demokracja i brak dyscypliny rozkłada.
Najnowsze komentarze (44)
ciekawy
2 dni temu
Może miał na myśli Polskę?
Jacek
4 dni temu
Ten Zhao Lijian bredzi sesja 74 odbyła się 24 września 2019 gdzie przemawiał nasz Duduś o koronachińczyku tylko było wiadomo w labolatorium w Wuchan
Świadomy
4 dni temu
Nie jestem wielbicielem Chin, ale ci co piszą, a szczególnie ci porąbani Amerykanie że to Chiny wypuściły koronawirusa, to powinni się leczyć u psychiatrów! Największym źródłem zła na świecie to USA i Izrael.
zxx
1 tyg. temu
Wystarczy embargo na Chiński syf i Chiny wrócą do przeszłości !! To dzięki zachodowi stali się potęgą !!!!
lol
1 tyg. temu
ruSSkie też tak mówią. Od końca II wojny, którą WSPÓLNIE z Hitlerem wywołali
ebebe
2 tyg. temu
to jest propaganda Usa zarobi wiecej na f-35 niz chiny i rosja razem wzięta hahahaha ;- )
canadian
2 tyg. temu
jak taki dobrobyt i bogactwo w chinach to otworzcie granice z usa lub europa zachodnia wowczas zobaczymy kto gdzie bedzie sie przemieszczal.
canadian
2 tyg. temu
tylko ze : to chiny zabiegaja o wspolprace z usa a nie odwrotnie , tylko dzieki usa chiny sie ekonomicznie wzbogacily , emigranci chca do usa a nie do chin . ponadto spoleczenstwo chin to biedni ludzie . ta potega chin to taka jakas nie ludzka polega na niewolniczej pracy dla partii .
bDfNVNMX
maniek
2 tyg. temu
Racja, Polska jest supermocarstwem
Takjest
2 tyg. temu
Oj jeszcze zatęsknicie za tym "złym Usa" za dobrze jest ludziom. A chiny was tak wyruchają ,jak zaden naród dotychczas. Dajcie im jeszcze dekadę lub dwie.
Ping Teh Huai
2 tyg. temu
Chinćzyki na potege rodukują głowiczki nuklearne. Mają tyle luda ,że mogą zasiedlić całą Rosje i nie tylko.
Szpikulec
2 tyg. temu
Państwo środka rozpycha sie na wszytkie strony. Tybet, Wyspy Paracele Spatly, Indie, Tadzykistan, Amur. Czuja się coraz silniejsi. Rosja na ten przykład ma 10-krotnie mniejsza gospodarke a sadzi sie na carskie mocarstwo. Ciekawe jak długo pojada a dochodach z ropy i gazu ?
qperNIK
2 tyg. temu
Jak Chiny szybko nie przejdą na demokrację, to zawojują cały świat.
jja
2 tyg. temu
Nie jestem zwolennikiem USA ale faktem jest, że Chiny to bardzo niebezpieczne państwo i zgadzam się, że są największym zagrożeniem świata. W 100% wirus był wypuszczony celowo. Rezultat - Chiny zwiększyły eksport, nie mają praktycznie nowych zakażeń a jak mają to i tak mały procent ludności, firmy chińskie kupują na pniu inne firmy. To bardzo podstępny, chytry reżim. EU i cały świat powinien się przeciwstawić. Ja staram się nie kupować nic co jest chińskie chociaż ciężko jest bo wszystko jest chińskie co się dotknie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić