Statek-widmo samotnie przepłynął ocean. Tajemnica MV Alta

94

Tajemniczy statek widmo osiadł u wybrzeży Irlandii w ubiegłym roku. Okazuje się, że okręt bez nikogo na pokładzie dryfował samotnie przez prawie 500 dni i pokonał trasę ponad 2300 mil morskich.

Statek-widmo samotnie przepłynął ocean. Tajemnica MV Alta
Statek widmo przydryfował do Cork w zeszłym roku (YouTube)

Właśnie minął rok od kiedy tajemniczy statek-widmo przydryfował z wiatrem do nadmorskiego miasta Cork w Irlandii. Na pokładzie nie było ani jednego członka załogi. Opuszczony statek mógł dryfować na wodach irlandzkich niezauważony nawet przez 43 dni, zanim zderzył się z przybrzeżnymi skałami.

Cork. Statek widmo samotnie przepłynął ocean

Badacze stwierdzili, że MV Alta dryfował samotnie przez ponad 2300 mil morskich przez 496 dni, donosi Cork Beo. Zadziwiający jest fakt, że jednostka została porzucona przez załogę dwa lata wcześniej, około 1400 mil na południowy wschód od Bermudów.

Marynarze uciekli ze statku po tym, jak podczas rejsu z Grecji na Haiti został nieodwracalnie uszkodzony. Ostatni raz Alta został zauważony we wrześniu 2019 roku przez brytyjską Royal Navy Ship, na środku Oceanu Atlantyckiego.

Zobacz także: MV Alta - After the storms

MV Alta. Niepokojący i niebezpieczny wrak

Opuszczony statek-widmo jest fascynującą atrakcją turystyczną, ale stanowi także potencjalne zagrożenie dla środowiska. "Prawdopodobieństwo zanieczyszczenia podczas rozpadu wraku jest wysokie i pozostanie takie, dopóki wrak nie zostanie usunięty” - powiedział rzecznik Marine Casualty Investigation Board.

W zeszłym roku wszczęte zostało dochodzenie, w celu zbadania zagrożeń i potencjalnych kosztów związanych z wrakiem. Od przybycia statku minął jednak już rok, a wrak nadal nie upuszcza wybrzeża Cork, budząc uzasadniony niepokój mieszkańców.

Zobacz także: Tysiące kilogramów narkotyków na okręcie. Marynarka wojenna USA w akcji
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić