Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Stosy ciał płoną non stop. Połowa ofiar COVID-19 pochodzi z jednego kraju

252
Podziel się

Indie pogrążają się w kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Szpitale są przepełnione, brakuje tlenu, ludzie umierają w oczekiwaniu na lekarzy. Krematoria pracują jak fabryki, 24 godziny na dobę. Przybywa też dowodów na to, że oficjalne statystki nie zawierają prawdziwej liczby ofiar.

Stosy ciał płoną non stop. Połowa ofiar COVID-19 pochodzi z jednego kraju
Stosy kremacyjne płoną cały czas w Indiach. (Getty Images)
bETGmMgR

Codziennie władze Indii informują o ok. 300 tys. nowych zakażonych. To oznacza, że w Indiach odnotowuje się połowę nowych przypadków COVID-19 na całym świecie. Jednak eksperci uważają, że to prawdopodobnie zaledwie ułamek rzeczywistej liczby zakażonych w tym kraju.

Według oficjalnych danych w Indiach z powodu koronawirusa zmarło 200 tys. osób. Każdego dnia przybywa około 2 tys. ofiar. Jednak wywiady przeprowadzane z pracownikami krematoriów w całym kraju pokazują, że ofiar koronawirusa jest znacznie więcej.

bETGmMgT

Politycy i dyrektorzy szpitali mogą ze strachu zaniżać lub przeoczyć część ofiar. Z kolei rodziny zmarłych obawiają się stygmatyzacji społecznej i utrzymują przyczyny śmierci bliskich w tajemnicy.

To kompletna masakra danych. Wszystkie modele, które stworzyliśmy, pokazują, że prawdziwa liczba zgonów jest dwa do pięciu razy większa - powiedział w rozmowie z "News York Times" Bhramar Mukherjee, epidemiolog z Uniwersytetu Michigan.

Krematoria pracują jak fabryki, całą dobę

Jeden z dużych terenów kremacyjnych w mieście Ahmedabad na zachodzie kraju jest stale oświetlony dziesiątkami tradycyjnych stosów. Pracownicy krematorium czują się jak w zakładzie przemysłowym, w którym praca nigdy nie ustaje.

bETGmMgZ
Nigdy nie było u nas takiej linii produkcyjnej. Ale w dokumentach przyczyną śmierci nie jest Covid. "Choroba" - tak piszemy. Nie wiem, dlaczego tak jest, szefowie kazali tak pisać - powiedział redaktorom "New York Timesa" Suresh Bhai, pracownik krematorium. Jego przełożeni nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami.

"Urzędnicy nie chcą wywoływać paniki. Dlatego wielu zmarłych chorych nie jest rejestrowanych jako ofiary COVID-19" - uważa dr GC Gautam, kardiolog z Bhopalu. Jednym ze sposobów weryfikacji danych są właśnie cmentarze i krematoria, dlatego indyjskie media wysyłają do nich swoich reporterów.

bETGmMha

Przykładowo w stanie Gudźarat władze zgłaszały od 73 do 121 ofiar pandemii dziennie. Tymczasem dziennikarze w ciągu jednego dnia naliczyli około 610 pochówków przeprowadzanych zgodnie z zasadami postępowania wobec ofiar COVID-19.

Eksperci podkreślają jednak, że brak danych to w Indiach nic nowego. Jeszcze przed pandemią około jedna piąta zmarłych była chowana bez stwierdzenia przyczyny zgonu.

Dochodzi do tego interes polityczny. Zaniżanie liczby ofiar jest na rękę władzy centralnej. Rząd Narendry Modiego ma już na sumieniu próby zatuszowania wzrostu stopy bezrobocia w 2019 roku. Eksperci zaznaczają jednak, że w stanach rządzonych przez przedstawicieli partii opozycyjnych także zdaje się dochodzić do manipulowania danymi.

bETGmMhb
Istnieje ogromna presja ze strony rządu centralnego na rządy stanowe, aby prognozowały postęp w walce z pandemią - podkreśla dr Mukherjee.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETGmMhu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(252)
AutoDaFe
7 miesięcy temu
wola Jnkwizycji
tak
7 miesięcy temu
No i będzie wylesienie i ocieplenie klimatyczne. Co na to BG, ONZ i klimatolodzy?
Ulencja
7 miesięcy temu
"Jeden z dużych terenów kremacyjnych w mieście Ahmedabad na zachodzie kraju jest stale oświetlony dziesiątkami tradycyjnych stosów." A co na to słynna Greta ? Toż to straszna emisja CO2
bETGmMhv
Gość 😁
7 miesięcy temu
Gril na majówkę czas zacząć... A w Indiach....
pzdr z Dehli
7 miesięcy temu
w indiciach faktycznie jest kryzys bo jest słaba higiena, miasta są przeludnione ,a i ludzie mieli długo na to wy...ale i tak śmiertelność na poziomie..1.5-2 procent przy oficjalnych liczbach jeśli jest raz tyle zarażonych to spada to o polowe ciekawostka w Indiach z głodu umiera dziennie 7 tyś ludzie.880000 dzieci poniżej lat 5 rocznie -z głodu
smutna
7 miesięcy temu
kapitalizm indyjski - lata rozwoju
Polak
7 miesięcy temu
Te prymitywne palenie na stosie nie nazwałbym krematoriami
Turystka
7 miesięcy temu
Palenie zwłok w Indiach jest ogólnie przyjętym zwyczajem. Proszę nie porównywać do zwyczajów europejskich, tym bardziej polskich.
lex
7 miesięcy temu
Indie kraj 26 razy większy od Polski ,zobaczcie nasze statystyki i zastanówcie się do czego doprowadził kartofel?
Owieczka meee...
7 miesięcy temu
Różnica taka, że tam muszą kupić drewno, a u nas ksiądz bierze kasę. Grubą kasę...
Aaaaa
7 miesięcy temu
Ehhhh.... ciekawe ile prawdy w tym zdjęciu. Tak jak w tamtym roku pokazywali jak strasznie jest we Włoszech a później okazało się że wiele zdjęć to nie prawda
Xxx
7 miesięcy temu
Przykro mi,ale ..NIE WIERZE!!
ssaxsa
7 miesięcy temu
Tak, tak...
bETGmMhn
Warszawiak
7 miesięcy temu
Postęp wykładniczy. To będzie dopiero wylęgarnia nowych mutacji. Na pewno nie skończy się na jednej mutacji. A z Indii do Europy, Kanady, USA, Afryki i z powrotem do Chin. Coś mi się wydaje, że Covid już jest nie do zwalczenia. Tylko co roku nowe szczepionki. Selekcja naturalną, tak jak u nietoperzy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić