o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Robert Czykiel
|

Święto Pracy 1 maja 2020. Co to za święto i dlaczego je obchodzimy?

3
Podziel się

1 maja obchodzimy Święto Pracy i w Polsce ten dzień od 70 lat jest uznawany za święto państwowe. Kiedyś były popularne pochody pierwszomajowe, a dziś Polacy często wyjeżdżają na krótkie urlopy.

1 maja obchodzimy Święto Pracy
1 maja obchodzimy Święto Pracy (Getty Images)
bDZSIcER

W piątek zaczyna się majówka, ale w tym roku będziemy z niej korzystać w ograniczonym stopniu. Nie dość, że prognozy pogody nie są najlepsze, to mamy jeszcze pandemię koronawirusa, która niesie ze sobą liczne obostrzenia. Zgodnie z wytycznymi najlepiej zostać w domach, a wolnymi dniami cieszyć się tylko z najbliższą rodziną.

Święto Pracy 1 maja - co to za święto?

Majówka zawsze zaczyna się 1 maja, czyli od Święta Pracy. To międzynarodowe święto klasy robotniczej. Ustanowiono je w 1899 roku, a już rok później były pierwsze obchody. Pierwotnie miały one upamiętniać wydarzenia z 1886 roku w Chicago, gdy amerykańscy robotnicy strajkowali, by wprowadzono 8-godzinny tryb pracy.

bDZSIcET

W Polsce od samego początku obchodzono Święto Pracy, choć nie zawsze było to legalne. 1 maja oficjalnie został świętem państwowym dopiero w 1950 roku i automatyczne stał się dniem wolnym od pracy.

*W czasach PRL w dniu Święta Pracy organizowano pierwszomajowe pochody. *Ta tradycja powoli wymiera i coraz rzadziej ludzie biorą udział w tego typu wydarzeniach. Polacy wolą skorzystać z majówki i wyjechać na krótki urlop.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDZSIcFu
KOMENTARZE
(3)
gosc
2 tyg. temu
Komu przypisać to święto? lewicy czy prawicy
lindvik
2 tyg. temu
lindvik
Janek
rok temu
Wystarczy już tych świat 1 maja należy skasować Za bardzo kojarzy się z komunizmem
bDZSIcFv
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić