Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

"Zabawa w ukrzyżowanie" w przedszkolu w Gdyni. Rodzice oburzeni

632
Podziel się:

W gdyńskim przedszkolu dzieci bawiły się w ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Na ten pomysł wpadł jeden z przedszkolaków, uczęszczający na religię — informuje "Gazeta Wyborcza". Dyrekcja placówki nic o tym nie wie, a rodzice po tym zdarzeniu zastanawiają się, czy religia w przedszkolu jest potrzebna.

"Zabawa w ukrzyżowanie" w przedszkolu w Gdyni. Rodzice oburzeni
Dzieci miały się bawić w ukrzyżowanie (fot. East News)

Do zdarzenia miało dojść w publicznym przedszkolu w Gdyni, do którego uczęszcza 4-letni chłopak. Jego rodzice są niewierzący, dlatego postanowili, że ich syn nie będzie chodził na lekcje religii. Ale uniknąć wszystkich rozmów na te tematy się nie udaje, ponieważ większość dzieci jednak uczęszcza na te zajęcia.

Gra w przybijanie gwoździ w dłonie i stopy

Pewnego dnia 4-latek wrócił do domu i opowiedział rodzicom, że dzieci bawiły się w ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Była to gra "w przybijanie gwoździ w dłonie i stopy, żeby cierpieć". Zabawę miał wymyślić jeden z przedszkolaków, który regularnie chodzi na religię.

Lekcje religii w tym przedszkolu publicznym odbywają się o 10 rano, mimo że według rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej mają zaczynać się nie wcześniej niż o 13. Spośród 15 przedszkolaków w grupie tylko trójka nie uczęszcza na te zajęcia. W ich czasie bawią się w innym pokoju.

"Przedszkolaki boją się lekcji religii"

Obywatelska inicjatywa "Świecka Szkoła" od lat domaga się usunięcia lekcji religii z przedszkola. Zdaniem jej koordynatorów takie zajęcia uderzają w dobro dziecka.

Dostaję wiele sygnałów od rodziców, że przedszkolaki boją się lekcji religii, wychodzą z nich z płaczem, pytają rodziców: Co to jest grzech? Dlaczego jestem istotą grzeszną? Dlaczego jakiś pan musiał umrzeć za moje grzechy na krzyżu? To jest krzywda na umyśle dziecka - mówi "Gazecie Wyborczej" Piotr Pawłowski, koordynator Świeckiej Szkoły.

Musiał to gdzieś zobaczyć

Pedagog z uniwersytetu SWPS dr Marta Majorczyk tłumaczy "Wyborczej", że śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu jest dla przedszkolaka abstrakcją, więc chłopiec, który wymyślił taką zabawę w ukrzyżowanie, musiał to gdzieś zobaczyć albo o tym usłyszeć.

Sam by nie wymyślił wbijania gwoździ w dłonie i stopy. Są dzieci, które po czymś takim by nie zareagowały, a są takie, które mają bardzo dużą wrażliwość, są bardzo emocjonalne, odczuwają lęk, niepokój - mówi dr Majorczyk.

Wicedyrektorka przedszkola w Gdyni stwierdziła, że nie ma żadnej informacji o tym, że miało dojść do zabawy w ukrzyżowanie. Tłumaczy, że zajęcia z religii odbywają się w wymiarze maksymalnie do 30 minut dwa razy w tygodniu.

Zobacz także: "Szansa bliska zeru". Synoptyk nie ma dobrych informacji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(632)
Kika
6 miesięcy temu
Dziennikarz dostał wytyczne aby napisać artykuł antykatolicki i tak sobie wymyślił. Tylko chyba za daleko odleciał w tej swojej twórczości , chociaż jak widać po komentarzach , że osiągnął zamierzony efekt
Judasz 2.0
6 miesięcy temu
A skad wiedzialy kogo Ukrzyzowac ?
Bolek
6 miesięcy temu
Skoro rodzice oburzeni na lekcje religij niech wyślą dziecko na nauki do LGBT. Wtedy dla nich będzie wszystko normalne.
Magda C.
6 miesięcy temu
...to było do przewidzenia... tępić kler i polski kościół chrześcijański
Ola
6 miesięcy temu
Jako przedszkolak chodziłam na religię, a w wieku 6 lat poszłam do Wczesnej Komunii Św.
dac
6 miesięcy temu
Brawo! Drogę krzyżową celebruje i jeszcze krytykują. Mały geniusz na biskupa się zapowiada.
Rurek
6 miesięcy temu
Już przestańcie z tymi sensacjami związanymi z religią, dużo w tym przesady i naciągania faktów.
hehe
6 miesięcy temu
chowa sie nowe pokolenie "patriotów", za kilka lat beda chodzić na marsze bąkiewicza
Buka
6 miesięcy temu
Ja w tym wieku bawiłem się z koleżanką w doktora.
taka prawda
6 miesięcy temu
U nas w szkole podobno dzieci chciał sprawdzić, jak to jest ...
ID-ot
6 miesięcy temu
Dajcie se siana. Kto nie wierzy, jego sprawa. Wkurzają mnie te debilne teksty o „ złej wierze” i jej strasznych skutkach. Pozwólcie robić wszystkim, co chcą. Zobaczymy konsekwencje.
Tylko PO
6 miesięcy temu
To teraz wyobraźcie sobie ze PO chce lekcji o LGBT
torreador
6 miesięcy temu
Drobiazg. Dawno temu - lata 70-te - na Wyspie Sobieszewskiej dzieci bawiły się w egzekucję Janosika. Dość powiedzieć, że skutecznie.
fbbff
6 miesięcy temu
Proponuję "wrażliwym" rodzicom emigrować do Izraela
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić