o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Szokujące nagranie z Afryki. Wojsko strzela do ludzi. "Czystka etniczna"

182
Podziel się

Na terenie Etiopii trwa konflikt między rządowymi siłami oraz separatystami z prowincji Tigray. Do internetu zaczęły wyciekać materiały, na których żołnierze przeprowadzają egzekucje na Tigrajczykach. Wysłannik Unii Europejskiej spodziewa się najgorszego.

Szokujące nagranie z Afryki. Wojsko strzela do ludzi. "Czystka etniczna"
Konflikt na terenie Etiopii rozgorzał pod koniec listopada ubiegłego roku. W kraju trwa regularna czystka etniczna (Getty Images, Anadolu Agency/Contributor)
bErIdBxN

W listopadzie ubiegłego roku separatyści i zarazem Tigrajczycy dokonali ataku na federalne obiekty wojskowe w prowincji Tigray. W odpowiedzi premier Abiy Ahmed skierował do regionu wojska rządowe, w konsekwencji czego wybuchł konflikt na szeroką skalę, a setki tysięcy osób straciły dach nad głową.

Konflikt w Etiopii. Minister z Finlandii spodziewa się czystki etnicznej

Pełna liczba cywilnych ofiar konfliktu wciąż pozostaje nieznana. Do opinii publicznej docierają jednak niepokojące materiały, m.in. nagrania rzekomych egzekucji etiopskich żołnierzy na Tigrajczykach. Jedno z nich - zbyt drastyczne, abyśmy mogli je pokazać - zamieściła 17 czerwca na Twitterze Joanne Mariner z Amnesty International. Widać na nim, jak żołnierze rozstrzeliwują nieuzbrojonych ludzi.

bErIdBxP

Głos w sprawie zabrał Pekka Haavisto. Minister spraw zagranicznych Finladii potwierdził, że celem rządu Etiopii jest pełne wyeliminowanie Tigrajczyków. Jak relacjonował, usłyszał taka deklarację od tamtejszych polityków, gdy odwiedzał kraj w imieniu Unii Europejskiej. Do rozmowy miało dojść na początku 2021 roku.

Powiedzieli, że zamierzają zniszczyć Tigray na kolejne sto lat. To wygląda na czystkę etniczną. (...) Kiedy w lutym spotkałem się z etiopskimi przywódcami, naprawdę posługiwali się tego rodzaju językiem, powtarzali, że zamieszają zniszczyć Tigray (...) i tak dalej – ostrzegał Pekka Haavisto (Yahoo!).
bErIdBxV

Do słów polityka odniósł się rzecznik MSZ Etiopii. Wyśmiał on rewelacje, jakimi Pekka Haavisto podzielił się w trakcie zebrania komisji Parlamentu Europejskiego, zarzucając Finowi "śmieszność" oraz "zanik pamięci".

Jego komentarze są śmieszne, cierpi na swego rodzaju halucynacje lub pewnego rodzaju zanik pamięci – twierdził rzecznik MSZ Etiopii (Yahoo!).
bErIdBxW

W sprawie interweniowali nawet przedstawiciele Biura Praw Człowieka ONZ. Zarzucili oni obu stronom konfliktu, że dopuściły się poważnych nadużyć. Sami świadkowie wydarzeń większą winą obarczają wojska rządowe, których żołnierze mają dopuszczać się m.in. zbiorowych gwałtów oraz masowych wysiedleń.

Tigrajczycy należą do jednej z licznych mniejszości narodowych, których przedstawiciele żyją na terenie Etiopii. Ich łączna liczba jest szacowana na ok. 10-11 mln. Tym samym stanowią 6,23 proc. wszystkich mieszkańców kraju.

Zobacz także: Zobacz też: U progu wojny domowej. Uciekinierzy opowiadają o atakach na wioski i zamordowanych dzieciach
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErIdByq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(182)
d_f
miesiąc temu
Etiopia jako jeden z nielicznych krajów afrykańskich ogarnęła się i społeczeństwo poszło do pracy. Idzie im coraz lepiej. Budują nawet wielką tamę na Nilu.
kloss88
miesiąc temu
Dac czarnym bron a problem sam sie rozwiaze i zaden do Europy na pontonie nie przyplynie
Wentyl
miesiąc temu
Czarnoskórzy rodzą się w wyniku stosunków analnych.
bErIdByr
Ukladanka
miesiąc temu
Jugosławia. Przypomina Wam to coś.
Znudzony
miesiąc temu
Coś nowego? Nie nudźcie. Na Czarnym Lądzie dzień jak codzień.
Kiokushin
miesiąc temu
Dokąd w Afryce będą mordy? Dopóki będą tam mułżyni.
Hmmmk
miesiąc temu
Jedni i drudzy strzelają . Zaczęli separatyści ale i tak oni są cacy a ci inni be. Czyżby chodziło o pieniądze ?
Kibol
miesiąc temu
PrzyjĄĆ DO NIEMIEC I NIECH RUSZĄ NA POLSKĘ JAK TEGO CHCĄ NIEMCY I INNI
Ukladanka
miesiąc temu
Byli rasiści z Europy umywają łapy. Obrońcy pokoju pożal się boże. W tle imperialna matka Rosja dosyłająca broń ku obronnie uciśnionych.
qwer
miesiąc temu
u nich to normalne, dzicz wyposażona w broń, największymi mordercami sa ci co im tę broń sprzedali
olo
miesiąc temu
Ja się obawiam-kolejnej fali nierobów muziolskich na pontonach na socjal-do mojej Europy!!!!
GOść
miesiąc temu
A Fin naprawdę śmieszny .
GOść
miesiąc temu
Wojsko strzela do ludzi , a ja słyszałem że to te ludzie strzelali do wojska , nazwali siebie separatystami . Więc skąd zdziwienie że wojsko reaguje ??
bErIdByj
Cman
miesiąc temu
I gdzie tu jest bóg?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić