Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Naukowcy z Chin dokonali zdumiewającego odkrycia w Morzu Południowochińskim

93
Podziel się

Globalne ocieplenie mogło mieć swój początek dużo wcześniej, niż myśleliśmy. Według najnowszego odkrycia chińskich naukowców Morze Południowochińskie zaczęło nagrzewać się jeszcze przed rewolucją przemysłową, a pierwsze zmiany klimatu sięgają nawet 1520 roku.

Naukowcy z Chin dokonali zdumiewającego odkrycia w Morzu Południowochińskim
Badając rafy koralowe chińscy naukowcy dokonali szokującego odkrycia (Getty Images, Alexis Rosenfeld)
bEEIzTLV

Zmiany klimatu na długo przed rozwojem przemysłu?

Co powodowało emisję gazów cieplarnianych w tamtych czasach? Odnotowany początek ocieplenia sięga roku, w którym w Anglii zaczęła dopiero funkcjonować pierwsza na świecie kolej, a większość statków oceanicznych nadal korzystało z energii wiatru.

bEEIzTLX
Emitowany przez człowieka dwutlenek węgla nie wyjaśnia tak daleko sięgającego wzrostu trendu ocieplenia - stwierdzili badacze na łamach magazynu Science.

Rafy koralowe wskaźnikiem zmian klimatu

Naukowcy przebadali próbki raf koralowych, wydobyte z dwóch największych wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim. Przy pomocy technologii datowania uranu odkryli, że próbki zawierały ciągły zapis klimatyczny sięgający 1520 roku. Badania pokazują, że od 1825 r. do chwili obecnej panuje natomiast „ogólny trend szybkiego wzrostu” temperatur na świecie.

bEEIzTMd

Chiński zespół nie jest pierwszym, który przeprowadził podobne badania. W 2016 roku zespół badaczki klimatu Helen McGregor odkrył na podstawie m.in. zapisów klimatycznych szkieletów koralowców, że globalne ocieplenie mogło rozpocząć się już w latach trzydziestych XIX wieku.

Rafy koralowe dostarczają bardzo praktycznych danych klimatycznych. Im wyższa temperatura, tym korale szybciej rosną. Paracels tworzą jedną z największych raf w regionie Azji i Pacyfiku. Nowe odkrycie „pomoże nam lepiej zrozumieć historię zmian środowiskowych w wodach tropikalnych” - powiedzieli naukowcy, którym kieruje Tao Shichen z Południowochińskiego Instytutu Oceanologii.

Zobacz także: Transformacja energetyczna nie musi być problemem. "Na ochronie klimatu można zarobić"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEIzTMy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(93)
VIP
8 miesięcy temu
Kłamią jak zawsze to samoloty przestały latać i nastała zima
Piękne
8 miesięcy temu
zdjęcie
aaaa
8 miesięcy temu
jaki jestem nieszczęśliwy przez to ocieplenie zaraz otw flaszke i bede jasnowidzem zara podam date ozimnienia.
bEEIzTMz
no i?
8 miesięcy temu
to kiedy się zaczęło to jedna sprawa a to że wraz z rewolucją przemysłową ocieplenie ciągle przyspiesza to nie jest zasługa naturalnych cykli tylko wycinki drzew pod budowę budynków, podkładów kolejowych, na opał, karczowanie pod uprawy. Garnek się gotuje a ludzie w nim siedzą i biedzą "a może wygaśnie a może nie ugotujemy się na twardo". Lepiej szybko zredukujmy nasz wkład albo zasadźmy mnóstwo drzew - naukowcy mówią że wystarczy zwiększyć zalesienie na świecie i 1% żeby zmniejszyć temperaturę globalną o 1 stopień
kli
8 miesięcy temu
W Yellowstone od 1972 roku jest zakaz gaszenia pozarow jesli nie zagrazaja ludziom, (i w wielu stanach w ameryce). Po dekadach gaszenia pozarow okazalo sie ze drewno zalegajace na sciolce ktore spalilo by sie w trakcie naturalnych pozarow wywolywanych przez pioruny i gaszonych przez deszce lub opady sniegu moze spowodowac doszczetne spalenie milionow hektarow lasu. Czlowiek myslac ze pomaga naturze odbieral mozliwosc naturalnej regulacji fauny i flory ktora nastepuje po pozarach (wymiana gatunkow zwierzat i roslin na danym obszarze). W 1988 przez dzialalnosc gasnicza sprzed 1972roku wybuchl najwiekszy pozar w historii yellowstone i pochlonal zalegajace na sciolce drzewa, w nastepnym roku obserwowane bylo odrodzenia natury na niespotykana na tym obszarze skale...
Moja teoria
8 miesięcy temu
Powodem globalnego ocieplenia są bąki i pierdziny ludzi i zwierząt
strata czasu
8 miesięcy temu
bardzo wiarygodne źródło, raz że to w ich interesie a dwa że to info chińskie o innych standardach partyjnych
Konio
8 miesięcy temu
Ja myself ze to zaczelo sie jeszcze wczesniej. Jakies cztery I pol miliarda lat temu.
....
8 miesięcy temu
Odmiana covida? 🤣
emeryt
8 miesięcy temu
Sprzedac na sile co2 za ciezkie peniadze to cel admiratorów globcia
Przestroga
8 miesięcy temu
W wielu komentarzach jest kwestionowany wpływ człowieka na tzw. globalne ocieplenie. Zmiany klimatu były i to nic dziwnego, więc o co ten krzyk. Jest więc ok, nie ma problemu. Według mnie to bardzo błędna ocena sytuacji. Aby to uzasadnić, podam taki przykład: Człowiek mieszka w drewnianym fajnym domku. Nadchodzi burza. W dom uderza piorun i budynek zaczyna płonąć. Co robi mieszkaniec? Zaczyna ratować swój dobytek. Dzwoni na 998 i wzywa straż pożarną, zaczyna wynosić wartościowe przedmiotu itp. Ale stop! Przecież pożary od wyładowań atmosferycznych to zjawisko naturalne, występujące od zawsze! Ziemia jest naszym domem. Naukowcy ostrzegają, że ten dom jest zagrożony. Gdzie zamieszkasz, jeżeli ulegnie kompletnej dewastacji?
EaDo
8 miesięcy temu
Jak młotkom od klimatu powtarzać, że słońce i tylko jego aktywność odpowiada za globalne ocieplenia i epoki lodowcowe, to oni są mądrzejsi ...
Tgvch
8 miesięcy temu
Ha ha . Potwierdza się to co mówiłem . Ze nasze debilw myśleli ze są tak wielcy ze potrafią ziemie zniszczyć
bEEIzTMr
Karol
8 miesięcy temu
To bzdura,jakbym pisowski rząd słyszał
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić