"Ta broń wyniszcza". Rosjanie używają zakazanych bomb

Lista brudnych zagrywek armii Putina z dnia na dzień się wydłuża. Rosyjskie wojska w czasie inwazji na Ukrainę używają amunicji kasetowej, ale i bomb termobarycznych. Niestety, siły Władimira Putina posuwają się coraz dalej i nic nie wskazuje na to, by miało dojść do zakończenia agresji.

"Ta broń wyniszcza". Rosjanie używają zakazanych bomb
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Carlos Tischler / Eyepix Group / Future Publishing)

Agencja Ukrinform podała, że na ukraińskie miasta prowadzone są ataki z użyciem broni kasetowej. Taka amunicja miała zostać użyta we wsi Kyjinka w obwodzie Czernihowskim. Użycie broni kasetowej jest już potwierdzone również przez Amnesty International.

Amnesty International niezależnie potwierdziło stosowanie przez siły rosyjskie na gęsto zamieszkałych terenach tzw. amunicji kasetowej - przekazała Anna Błaszczak z Amnesty International Polska, cytowana przez TVN24
Jest to amunicja powszechnie zakazana na świecie, dlatego że jej zakres rażenia jest bardzo szeroki i trudny do przewidzenia - podsumowała.

Ukraińska strona przekonuje, że wojska rosyjskie użyły również bomby termobarycznej (próżniowej). Tego typu pocisk miał spaść w Ochtyrce. We wtorek, 1 marca, śmierć poniosło tam 70 ukraińskich żołnierzy. Moment eksplozji bomby widać na poniższym nagraniu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ekspert mówi o bombie termobarycznej

Na temat bomby termobarycznej wypowiedział się gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i były wiceszef MON. W Programie Pierwszym Polskiego Radia tłumaczył, że "to jest straszna broń, która wyniszcza, zabija, wypala, wysysa. To jest porażające, to broń zakazana".

Rosjanie testowali te pociski w ubiegłym roku. W tej chwili, a widzieliśmy to na filmach, te wyrzutnie przemieszczają się w kierunku i Kijowa, i Sum, i Chersonia. W związku z tym Rosjanie będą prawdopodobnie tych pocisków używali, a już ich użyli epizodycznie, ale podejrzewam, że będą używali - podsumował gen. Waldemar Skrzypczak.
Zobacz także: Apel Ukrainy do rosyjskich żołnierzy. "Bardzo dobra zagrywka, naprawdę cwana"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić