aktualizacja 

"Tajemnica północnego Pacyfiku". Pasażerowie samolotu przecierali oczy

117

Nad północną częścią Oceanu Spokojnego (Pacyfiku) zauważono podświetlone na czerwono chmury. Pasażerowie samolotu nie mieli pojęcia, co to może być. Myśleli, że może podwodna erupcja wulkanu. Zjawisko to spowodowane jest jednak czymś zupełnie innym.

"Tajemnica północnego Pacyfiku". Pasażerowie samolotu przecierali oczy
Niezwykłe ujęcia chmur podświetlonych na czerwono (Facebook)

Zdjęcia opublikował na Facebooku meteorolog James Spann, który pisze w poście o "tajemnicy północnego Pacyfiku". Jak mówi, otrzymał je od pilota jednego z samolotów pasażerskich. Często lata na tej trasie, ale nigdy wcześniej nie widział, żeby chmury podświetlone były na czerwono.

Niezwykłe zjawisko nad Pacyfikiem

Pilot zauważył to na wysokości 11,8 tys. metrów, z dala od jakiegokolwiek lądu. - Poważnie wątpię, że była to jakaś podwodna erupcja wulkanu. Na filmie widać, jak jedno z czerwonych świateł zmienia się na białe - pisze Spann na Facebooku.

Rozwiązanie zagadki jest jednak o wiele prostsze. Okazuje się, że są to specjalne światła, których używają zgrupowane statki rybackie, co jest dość często wykorzystywane w tej branży. Rybacy uważają, że liczba zainstalowanych świateł wędkarskich jest pozytywnie skorelowana z wielkością połowów.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Lampy wędkarskie pozwalają uzyskać większe połowy

Najczęściej ta technologia jest stosowana na Tajwanie. Tamtejsza administracja rybołówstwa podkreśla, że kraj ten ma jedne z największych połowów sajry i kałamarnic na świecie. Do łowienia tych ryb każda łódź wyposażona jest w 60-80 prętów z lampami wędkarskimi.

W przypadku kałamarnicy łódź rybacka potrzebuje od 200 do 300 lamp metalohalogenkowych z zainstalowanymi żarówkami o mocy 2 tys. lub 4 tys. watów. Łodzie rybackie często kupują drogie lampy wędkarskie o dużej mocy, aby uzyskać większe połowy.

Lampy mają dużą moc

Współczesne lampy wędkarskie LED mają dużą moc, ale jednocześnie zużywają ok. 25 proc. mniej energii elektrycznej i paliwa. Mogą również znacznie zredukować promienie ultrafioletowe i dostosować różne długości fal światła do światła białego, czerwonego lub niebieskiego, aby przyciągnąć różne gatunki ryb.

Lampy rybackie LED mogą być sterowane przez kapitana i natychmiastowo włączane lub wyłączane, co zwiększa efektywność i zyski z operacji połowowych.

Zobacz także: Wakacje tańsze w Polsce czy za granicą? Ekspertka zwraca uwagę na jedną rzecz
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić