Tak Ukraińcy rozminowują teren. Nagranie wbija w fotel

Ukraińscy żołnierze pokazali, jak usuwają miny z trasy Kijów-Warszawa w okolicach Irpienia, który kilka dni temu wrócił pod kontrolę Ukraińców. Z nagrania wynika, że saperzy dobrze wiedzą, co robią i bez strachu przesuwają broń. - Traktują to jak piłkę - ironizuje dziennikarz Hugo Kaaman na Twitterze.

Tak Ukraińcy rozminowują teren. Nagranie wbija w fotel
Rozminowywanie trasy Kijów-Warszawa

Wojska rosyjskie kontynuują częściowe wycofywanie sił na północy obwodu kijowskiego. Makarów i Irpień są już pod kontrolą sił ukraińskich. Na terenach wyzwolonych jest zniszczona struktura. Trwa też usuwanie min, które pozostawiły po sobie rosyjscy najeźdźcy.

"Traktuj miny jak piłki"

W czwartek media społecznościowe obiegło nagranie, jak kierowcy próbują przedostać się przez trasę Kijów-Warszawa, która jest usiana rosyjskimi minami.

W piątek z kolei na miejscu pojawili się ukraińscy żołnierze, których celem jest rozminowanie terenu. Na filmiku widać, jak nieustraszeni wojskowi przesuwają miny na pobocze. Żołnierze apelują jednak, że tak można działać tylko wtedy, kiedy na 100 procent wiesz, jak się z taką miną zachować.

Jak zneutralizować skupisko min przeciwczołgowych w 20 sekund — Traktuj je jak piłki - ironizuje dziennikarz Hugo Kaaaman.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Tereny są zaminowane

W piątek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina ostrzegła, że powrót na wyzwolone terytoria na Ukrainie jest niebezpieczny, gdyż żołnierze rosyjscy je minują.

Powrót teraz jest niebezpieczny i potwierdza to wojsko. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo te tereny są zaminowane. Jeśli jest oficjalna informacja, że Irpień został wyzwolony, nie oznacza to, że ludzie powinni wracać. Okupant zrobił wszystko, żeby krzywdzić także po tym, gdy zostanie w hańbie wypędzony z naszej ziemi – powiedziała Wereszczuk.

Ukraina odzyskała kontrolę nad miastem

Położony na północny zachód od Kijowa 60-tysięczny Irpień był ostrzeliwany przez Rosjan od pierwszych dni wojny – Rosjanie próbowali z tego kierunku podejść do stolicy. W poniedziałek, po miesiącu zaciętych walk, władze ukraińskie poinformowały o odzyskaniu kontroli nad miastem.

Mieszkańcom zabroniono jednak kategorycznie powrotu do niego, ze względu na trwający ostrzał. Zapowiedziano, że w mieście trwają operacje poszukiwania zaginionych i identyfikacji zabitych.

Zobacz także: Polskie wojsko kontra rosyjskie. Ekspert wskazuje dwa kraje winne dozbrajania Rosji
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić