oprac. Katarzyna Bogdańska| 

Tatry. Tragiczny sezon w górach. TOPR wylicza

0

Tragiczny sezon w polskich Tatrach. Od 15 czerwca do końca września ratownicy TOPR byli wzywani do 613 wypadków. Dwa były najtragiczniejsze.

Tatry. W polskiej części Tatr zginęło latem 8 osób
Tatry. W polskiej części Tatr zginęło latem 8 osób (East News)

TOPR ocenił tegoroczny sezon w Tatrach jako "najbardziej tragiczny" - czytamy na portalu tatromaniak.pl. W polskiej części gór zginęło latem 8 osób. Ratownik Andrzej Maciata w rozmowie z PAP przypomniał dwa najgorsze zdarzenia: na Giewoncie i w Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

Przypomnijmy, że 22 sierpnia doszło do silnych wyładowań atmosferycznych w wielu miejscach w górach. Najtragiczniejsza sytuacja była na Giewoncie. Zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Ponad 150 osób zostało poszkodowanych, wiele trafiło do szpitali, niektóre w stanie ciężkim.

Na stałe w historii TOPR zapisze się również akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Przypomnijmy, że sześciu grotołazów weszło do Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach 15 sierpnia. Wyprawa miała na celu odkrycie nowych partii jaskini. Speleolodzy byli dobrze przygotowani. 17 sierpnia doszło jednak do zalania jednego z korytarzy, co odcięło drogę powrotną dwójce eksploratorów. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła TOPR o problemach towarzyszy.

Ratownicy natychmiast ruszyli na pomoc. Wąskimi korytarzami musieli przeciskać się do uwięzionych mężczyzn. Aby dostać się do grotołazów używali mikroładunków wybuchowych.

Trudne warunki w Tatrach. Ostrzeżenie

TOPR ostrzega: "w Tatrach powyżej 2000 m n.p.m spadło około 20-30cm. śniegu. Warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne".

Szlaki są oblodzone i zasypane śniegiem. Na stromych i nasłonecznionych zboczach, zwłaszcza o podłożu trawiastym, można spodziewać się wystąpienia zagrożenia lawinowego. Ratownicy apelują, by nie wychodzić w wyższe partie Tatr.

Zobacz także: Burza po występie Wałęsy na konwencji KO. Siemoniak tłumaczy

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić