Tego nie rób, będąc na L4. Możesz słono zapłacić

20

Zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane L4, wystawia się pracownikom, którzy chwilowo nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych. Czas wolny mają poświęcić przede wszystkim na szybki powrót do zdrowia. Za nieprzestrzeganie zasad dotyczących korzystania z L4 grozi utrata zasiłku chorobowego, a nawet zwolnienie z pracy.

Tego nie rób, będąc na L4. Możesz słono zapłacić
Tego nie rób, będąc na L4. Możesz słono zapłacić (Pexels)

Jakie są zasady zwolnienia lekarskiego?

Pracownik objęty ubezpieczeniem ma prawo do przerwy, jeśli został przez lekarza uznany za czasowo niezdolnego do realizacji swych obowiązków pracowniczych. Za czas nieobecności należy mu się wynagrodzenie (80% podstawowego wynagrodzenia, a w niektórych przypadkach, np. ciąży, 100%).

Zarówno pracodawca, jak i ZUS mają prawo do przeprowadzenia niezapowiedzianej kontroli. Jeśli uzyskają oni dowód, że pracownik wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem, mogą np. nie wypłacić mu wynagrodzenia.

Czego nie można robić na L4? Pamiętaj o tych zasadach!

Istnieje lista rzeczy, których kategorycznie nie można wykonywać, będąc na L4. W trakcie zwolnienia lekarskiego niedopuszczalne jest wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej (u tego samego czy u innego pracodawcy). Nie można również wykorzystać czasu wolnego na remont mieszkania czy wyjazdu na wakacje. Pracownika może spotkać kara również w przypadku uprawiania działki, ogrodu czy wychodzenie z domu w celach turystycznych, wypoczynkowych lub rozrywkowych.

Jeśli pracownik zostanie przyłapany na jakiejkolwiek z powyższych czynności, utraci nie tylko prawo do zasiłku chorobowego, ale również grozi mu zwolnienie dyscyplinarne. Zdarzenie takie może zostać zinterpretowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych.

Co można robić na L4?

Zwolnienie lekarskie to nie tylko zakazy, ale także prawa. Pracownikowi wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe za okres, w którym dochodzi do pełni zdrowia. Osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego powinna przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza.

Chory z kodem 2 (zwolnienie chodzące) może jednak podejmować zwykłe czynności dnia codziennego. W jego przypadku możliwe jest np. udanie się na krótki spacer lub do sklepu. Powinien jednak pamiętać, że w każdej chwili do drzwi jego domu może zapukać kontrola z pracy lub z ZUS-u.

Autor: MBD
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić