Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MBD
|

Tego nie rób, będąc na L4. Możesz słono zapłacić

11
Podziel się:

Zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane L4, wystawia się pracownikom, którzy chwilowo nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych. Czas wolny mają poświęcić przede wszystkim na szybki powrót do zdrowia. Za nieprzestrzeganie zasad dotyczących korzystania z L4 grozi utrata zasiłku chorobowego, a nawet zwolnienie z pracy.

Tego nie rób, będąc na L4. Możesz słono zapłacić
Tego nie rób, będąc na L4. Możesz słono zapłacić (Pexels)

Jakie są zasady zwolnienia lekarskiego?

Pracownik objęty ubezpieczeniem ma prawo do przerwy, jeśli został przez lekarza uznany za czasowo niezdolnego do realizacji swych obowiązków pracowniczych. Za czas nieobecności należy mu się wynagrodzenie (80% podstawowego wynagrodzenia, a w niektórych przypadkach, np. ciąży, 100%).

Zarówno pracodawca, jak i ZUS mają prawo do przeprowadzenia niezapowiedzianej kontroli. Jeśli uzyskają oni dowód, że pracownik wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem, mogą np. nie wypłacić mu wynagrodzenia.

Czego nie można robić na L4? Pamiętaj o tych zasadach!

Istnieje lista rzeczy, których kategorycznie nie można wykonywać, będąc na L4. W trakcie zwolnienia lekarskiego niedopuszczalne jest wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej (u tego samego czy u innego pracodawcy). Nie można również wykorzystać czasu wolnego na remont mieszkania czy wyjazdu na wakacje. Pracownika może spotkać kara również w przypadku uprawiania działki, ogrodu czy wychodzenie z domu w celach turystycznych, wypoczynkowych lub rozrywkowych.

Jeśli pracownik zostanie przyłapany na jakiejkolwiek z powyższych czynności, utraci nie tylko prawo do zasiłku chorobowego, ale również grozi mu zwolnienie dyscyplinarne. Zdarzenie takie może zostać zinterpretowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych.

Co można robić na L4?

Zwolnienie lekarskie to nie tylko zakazy, ale także prawa. Pracownikowi wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe za okres, w którym dochodzi do pełni zdrowia. Osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego powinna przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza.

Chory z kodem 2 (zwolnienie chodzące) może jednak podejmować zwykłe czynności dnia codziennego. W jego przypadku możliwe jest np. udanie się na krótki spacer lub do sklepu. Powinien jednak pamiętać, że w każdej chwili do drzwi jego domu może zapukać kontrola z pracy lub z ZUS-u.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Grzybiarz
2 miesiące temu
Mając L4 mogę jechać na grzybki???!
Arkady3moj St...
2 miesiące temu
Mam L4 a mogę pojechać na grzybki???!
Zawiedziona
2 miesiące temu
To żenada, jestem samotną osobą, kuzynka jest na zwolnieniu lekarskim, czy jak pojedzie ze mną do sklepu po zakupy, to jej nie wolno,niech kontrolerzy z ZUS powinni kontrolę przeprowadzać tam gdzie jest łamane prawo ,a nie tam gdzie pomoc jest niezbędna
Neck
2 miesiące temu
Jeśli masz angine to nie w glowie takie rzeczy ale jesli powazna chorobe np.nowotwor itp. ? Choroba chorobie nierowna...
Noemi
2 miesiące temu
Z tego co wiem to spacer z psem nie jest zabroniony a wręcz wskazany.
Nat
2 miesiące temu
Leżałam tydzień w końcu kręgosłup nie wytrzymał tego leżenia wyszłam z psem za płot a to już rozrywka?
40 ZUS 123
2 miesiące temu
Jest dużo osób którzy naciągają zwolnień lekarskich. Ale są tacy co naprawdę chorują.Jezeli ktoś mieszka sam i choruje długo to musi posprzątać zrobic sobie zakupy czy wyjść na spacer.Wszystko zależy jaką mamy chorobę i na co chorujemy.jezeli jesteśmy po operacji to nawet nie myślimy żeby posprzątać czy poplewic ogródek chcemy jak najszybciej wyzdrowieć.
...
2 miesiące temu
No dobra, ale co jeśli jestem w trakcie remontu, i akurat sie rozchoruje i dostanę zwolnienie? Mam wtedy odwołać ekipę remontową i niech przyjdą jak mi sie zwolnienie skończy?
Nick
2 miesiące temu
A dlaczego ciąża to 100 a męski katarek już nie gdzie równo uprawnienie?
Leo
2 miesiące temu
Pracodawca ma prawo jedynie wystąpić do ZUSu o kontrolę, a nie „kontrolować” jak to napisaliście
Kolo z Pikolo...
2 miesiące temu
Na L4 w moim mieszkaniu mam prawo prać, sprzątać, gotować, prasować, bo nikt za mnie tego nie zrobi !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić