Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

To może być przełom. Takich badań naukowcy z Rosji jeszcze nie robili

20
Podziel się:

We wtorek rosyjskie laboratorium państwowe Vektor ogłosiło, że rozpoczyna badania nad prehistorycznymi wirusami, analizując szczątki zwierząt odzyskanych z roztopionej wiecznej zmarzliny.

To może być przełom. Takich badań naukowcy z Rosji jeszcze nie robili
We wtorek rosyjskie laboratorium państwowe Vektor ogłosiło, że rozpoczyna badania nad prehistorycznymi wirusami, analizując szczątki zwierząt odzyskane z roztopionej wiecznej zmarzliny. (Materiały prasowe)

Laboratorium z siedzibą na Syberii informuje w oświadczeniu, że celem projektu jest identyfikacja paleowirusów i przeprowadzenie zaawansowanych badań nad ewolucją wirusów. Badania prowadzone we współpracy z Uniwersytetem w Jakucku rozpoczęto od analizy tkanek pobranych z prehistorycznego konia, który miał co najmniej 4,5 tys. lat.

Badacze z laboratorium przekazali, że szczątki znaleziono w 2009 roku w Jakucji, rozległym regionie Syberii, gdzie regularnie odkrywane są szczątki zwierząt z paleolitu. Eksperci zbadają również szczątki mamutów, łosi, psów, kuropatw, gryzoni, zajęcy i innych prehistorycznych zwierząt.

Maxim Cheprasov, szef laboratorium Mammoth Museum na Uniwersytecie w Jakucku, przekazał w komunikacie prasowym, że szczątki zwierząt były już wcześniej przedmiotem badań nad bakteriami.

Po raz pierwszy jednak prowadzimy badania nad paleowirusami - podkreślił Cheprasov.

Dr Olesya Okhlopkova z laboratorium wyjaśnia, że celem projektu jest prowadzenie zaawansowanych badań nad ewolucją wirusów.

Chcemy znaleźć paleowirusy umożliwiające rozpoczęcie rozwoju paleowirusologii w Rosji - mówi dr Okhlopkova.

Badacze pobierają próbki z tkanek miękkich zwierząt, a następnie dzięki sekwencjonowaniu całego genomu, uzyskają dane na temat całej bioróżnorodności mikroorganizmów w próbce.

Jeśli kwasy nukleinowe nie zostały zniszczone, będziemy mogli uzyskać dane na temat ich składu i ustalić, jak się zmieniały i jak ewoluowały - tłumaczy dr Okhlopkova.

W jakim celu robione są badania?

Badania pozwolą zrozumieć rozwój wirusów od czasów prehistorycznych, aby poznać "potencjał epidemiologiczny obecnie istniejących czynników zakaźnych".

Laboratorium Vektor w rejonie Nowosybirska, dawne centrum rozwoju broni biologicznej w czasach radzieckich, jest jednym z dwóch obiektów na świecie przechowujących w próbkach wirusa ospy prawdziwej.

Laboratorium Vektor opracowało także szczepionkę przeciwko koronawirusowi EpiVacCorona, która w październiku zdobyła licencje w Rosji i jeszcze w tym miesiącu ma rozpocząć się jej masowa produkcja.

Zobacz także: Krew lamy lekiem na koronawirusa. Nadzieja w walce z pandemią COVID-19
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
Pixiedixie
rok temu
Redaktor niedouczony jak zwykle. Inaczej nie zostałby redaktorem. Niestety. "Ewolucja wirusów ". Cep nie wie że wirusy mutują A nie ewoluują.
bezKomentarza
rok temu
ale po co i w jakim celu badać jakieś tam paleowirusy nie wystarczy że świat boryka się z pandemią COVID19 a pizniej płaczą że umieramy bo pseudonaukowcy odkryli "nowego" wirusa i dziecięce tłumaczenie "ups uciekł mi nietoperz czy małpa" czyżby koncerny farmaceutyczne za mało na tej pandemi zarobili i potrzebna jest kolejna świat z dnia na dzień nie jest już taki piękny a ludzie to nie ku...y tylko ludzie mają klapki na oczach i ciemnogród w głowie
...!
rok temu
Super - czyli otwieramy kolejną puszkę pandory ...!
Dr żiwago
rok temu
Brawo bracia ze wschodu ,bardziej to pozyteczne niż badania nad covid
Sara
rok temu
BRAWO !!! ROSYJSCY NAUKOWCY TO NAJWYŻSZA ŚWIATOWA KLASA !!! I NIE GRZEBIĄ W LUDZKIEJ GENETYCE - BADANIA NAD SAKAMI KTÓRE PRZELEŻAŁY W NAJZIMNIEJSZYM KLIMACIE SWIATA W IRKUCKU -TEM ZIMĄ SIĘGA DO -75°C
Caro
rok temu
Tutaj mają przynajmniej przykrywkę, że badania robią.
Caro
rok temu
Tutaj przynajmniej mają przykrywkę że robią badania, jeszcze kasę na to dostaną, a Chiny co? Cisza, cisza i nagle pandemia Covid 19.
kat825
rok temu
Tak będą kopali aż wykopią nasz gwoźdź do trumny
$rOm
rok temu
no i prosze znajda ladne wirusy sprzed tysiecy/milionow lat i wypuszcza dla testow lub na wojnie i wszyscy umrzemy bo zadne lekarstwa i inne cuda nie pomoga na takie dziadostwo...
Chor
rok temu
Niestety, grzebią się z wirusami zamiast szukać leku na głupotę...Gdyby znaleźli Nobel murowany.
Wielgus. Pl. ...
rok temu
Chcę poznać idealnego mężczyzne bez skazy hmm mam nadzieję że na sexsik się nada
Ziober
rok temu
Łooooo
ak001
rok temu
Jak coś znajdą, (a przy ruskim bałaganie, to na 100% im zwieje), to dopiero będzie ciekawie.
Pietia Goras
rok temu
Znajdą Covid 20 i go wypuszczą w świat.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić