o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ESO
|

To może być przełom. Takich badań naukowcy z Rosji jeszcze nie robili

20
Podziel się

We wtorek rosyjskie laboratorium państwowe Vektor ogłosiło, że rozpoczyna badania nad prehistorycznymi wirusami, analizując szczątki zwierząt odzyskanych z roztopionej wiecznej zmarzliny.

To może być przełom. Takich badań naukowcy z Rosji jeszcze nie robili
We wtorek rosyjskie laboratorium państwowe Vektor ogłosiło, że rozpoczyna badania nad prehistorycznymi wirusami, analizując szczątki zwierząt odzyskane z roztopionej wiecznej zmarzliny. (Materiały prasowe)
bDKbmTfp

Laboratorium z siedzibą na Syberii informuje w oświadczeniu, że celem projektu jest identyfikacja paleowirusów i przeprowadzenie zaawansowanych badań nad ewolucją wirusów. Badania prowadzone we współpracy z Uniwersytetem w Jakucku rozpoczęto od analizy tkanek pobranych z prehistorycznego konia, który miał co najmniej 4,5 tys. lat.

Badacze z laboratorium przekazali, że szczątki znaleziono w 2009 roku w Jakucji, rozległym regionie Syberii, gdzie regularnie odkrywane są szczątki zwierząt z paleolitu. Eksperci zbadają również szczątki mamutów, łosi, psów, kuropatw, gryzoni, zajęcy i innych prehistorycznych zwierząt.

bDKbmTfr

Maxim Cheprasov, szef laboratorium Mammoth Museum na Uniwersytecie w Jakucku, przekazał w komunikacie prasowym, że szczątki zwierząt były już wcześniej przedmiotem badań nad bakteriami.

Po raz pierwszy jednak prowadzimy badania nad paleowirusami - podkreślił Cheprasov.

Dr Olesya Okhlopkova z laboratorium wyjaśnia, że celem projektu jest prowadzenie zaawansowanych badań nad ewolucją wirusów.

Chcemy znaleźć paleowirusy umożliwiające rozpoczęcie rozwoju paleowirusologii w Rosji - mówi dr Okhlopkova.
bDKbmTfx

Badacze pobierają próbki z tkanek miękkich zwierząt, a następnie dzięki sekwencjonowaniu całego genomu, uzyskają dane na temat całej bioróżnorodności mikroorganizmów w próbce.

Jeśli kwasy nukleinowe nie zostały zniszczone, będziemy mogli uzyskać dane na temat ich składu i ustalić, jak się zmieniały i jak ewoluowały - tłumaczy dr Okhlopkova.

W jakim celu robione są badania?

Badania pozwolą zrozumieć rozwój wirusów od czasów prehistorycznych, aby poznać "potencjał epidemiologiczny obecnie istniejących czynników zakaźnych".

Laboratorium Vektor w rejonie Nowosybirska, dawne centrum rozwoju broni biologicznej w czasach radzieckich, jest jednym z dwóch obiektów na świecie przechowujących w próbkach wirusa ospy prawdziwej.

bDKbmTfy

Laboratorium Vektor opracowało także szczepionkę przeciwko koronawirusowi EpiVacCorona, która w październiku zdobyła licencje w Rosji i jeszcze w tym miesiącu ma rozpocząć się jej masowa produkcja.

Zobacz także: Krew lamy lekiem na koronawirusa. Nadzieja w walce z pandemią COVID-19
bDKbmTfz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKbmTfS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
Sabat
3 tyg. temu
Tak długo będą grzebać i bawić się w stwórcę aż coś nas wykończy :(
Ci ludzie
3 tyg. temu
Są szaleńcami... mało im problemów, szukają nowych..
Pietia Goras
3 tyg. temu
Znajdą Covid 20 i go wypuszczą w świat.
bDKbmTfT
NoComment
3 tyg. temu
Szukają wirusa pod Sputnika?
ak001
3 tyg. temu
Jak coś znajdą, (a przy ruskim bałaganie, to na 100% im zwieje), to dopiero będzie ciekawie.
Najnowsze komentarze (20)
Pixiedixie
2 tyg. temu
Redaktor niedouczony jak zwykle. Inaczej nie zostałby redaktorem. Niestety. "Ewolucja wirusów ". Cep nie wie że wirusy mutują A nie ewoluują.
bezKomentarza
2 tyg. temu
ale po co i w jakim celu badać jakieś tam paleowirusy nie wystarczy że świat boryka się z pandemią COVID19 a pizniej płaczą że umieramy bo pseudonaukowcy odkryli "nowego" wirusa i dziecięce tłumaczenie "ups uciekł mi nietoperz czy małpa" czyżby koncerny farmaceutyczne za mało na tej pandemi zarobili i potrzebna jest kolejna świat z dnia na dzień nie jest już taki piękny a ludzie to nie ku...y tylko ludzie mają klapki na oczach i ciemnogród w głowie
...!
2 tyg. temu
Super - czyli otwieramy kolejną puszkę pandory ...!
Dr żiwago
2 tyg. temu
Brawo bracia ze wschodu ,bardziej to pozyteczne niż badania nad covid
Sara
2 tyg. temu
BRAWO !!! ROSYJSCY NAUKOWCY TO NAJWYŻSZA ŚWIATOWA KLASA !!! I NIE GRZEBIĄ W LUDZKIEJ GENETYCE - BADANIA NAD SAKAMI KTÓRE PRZELEŻAŁY W NAJZIMNIEJSZYM KLIMACIE SWIATA W IRKUCKU -TEM ZIMĄ SIĘGA DO -75°C
Caro
2 tyg. temu
Tutaj mają przynajmniej przykrywkę, że badania robią.
Caro
2 tyg. temu
Tutaj przynajmniej mają przykrywkę że robią badania, jeszcze kasę na to dostaną, a Chiny co? Cisza, cisza i nagle pandemia Covid 19.
kat825
2 tyg. temu
Tak będą kopali aż wykopią nasz gwoźdź do trumny
bDKbmTfL
$rOm
2 tyg. temu
no i prosze znajda ladne wirusy sprzed tysiecy/milionow lat i wypuszcza dla testow lub na wojnie i wszyscy umrzemy bo zadne lekarstwa i inne cuda nie pomoga na takie dziadostwo...
Chor
3 tyg. temu
Niestety, grzebią się z wirusami zamiast szukać leku na głupotę...Gdyby znaleźli Nobel murowany.
Wielgus. Pl. ...
3 tyg. temu
Chcę poznać idealnego mężczyzne bez skazy hmm mam nadzieję że na sexsik się nada
Ziober
3 tyg. temu
Łooooo
ak001
3 tyg. temu
Jak coś znajdą, (a przy ruskim bałaganie, to na 100% im zwieje), to dopiero będzie ciekawie.
Pietia Goras
3 tyg. temu
Znajdą Covid 20 i go wypuszczą w świat.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić