aktualizacja 

Przerwanie blokady morskiej. USA pomoże Ukrainie

USA pracują nad dostawami rakiet przeciwokrętowych dalekiego zasięgu dla Ukrainy. Mają one pomóc obrońcom znieść blokadę Morza Czarnego. Pozwoli to uwolnić dostawy zboża na cały świat.

Przerwanie blokady morskiej. USA pomoże Ukrainie
To może pogrążyć Rosjan. USA szykuje specjalną broń dla Ukrainy. Morze czarne - zdjęcie ilustrowane (Wikipedia)

Stany Zjednoczone od początku wojny angażują się w pomoc Ukrainie. Początkowo Amerykanie skupiali się na dostarczaniu sprzętu obronnego, aby armia Ukrainy mogła bronić się przed rosyjskim okupantem. USA przekazali także sprzęt ochronny przeciwko ewentualnym atakom chemicznym lub biologicznym.

Od kilkunastu dni narracja się jednak nieco zmieniła. Stany Zjednoczone widzą, że Ukraińcy są w stanie wygrać wojnę, dlatego dostają dla swojej armii także broń ofensywną. Jak poinformował Reuters, USA pracują nad dostawami rakiet przeciwokrętowych dalekiego zasięgu na Ukrainę, aby znieść blokadę Morza Czarnego.

Cel takich dostaw jest bardzo jasny. Ukraina mogłaby unieszkodliwić największe rosyjskie okręty, w efekcie może pozwolić to na wznowienie dostaw zboża i innych produktów rolnych na cały świat.

Stany Zjednoczone systematycznie otrzymują od Kijowa listę uzbrojenia, jakie pomogłoby w walce w rosyjskim agresorem. Nie wszystkie żądania są jednak spełniane przez USA. Amerykanie boją się, że nowoczesna broń mogłaby dostać się w ręce Rosjan, a oprócz tego dostawy ciężkiej broni mogłyby znacząco zaostrzyć konflikt.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rosyjska blokada

Od marca rosyjska marynarka wojenna blokuje w regionie Morza Czarnego wiele statków cywilnych przewożących żywność.

Bryan Clark, ekspert ds. marynarki z Instytutu Hudsona, powiedział, że od 12 do 24 pocisków przeciwokrętowych, takich jak Harpoon o zasięgu ponad 100 km, wystarczy, by zagrozić rosyjskim statkom i przekonać Moskwę do zniesienia blokady.

Jak podkreśla Reuters, wiele krajów byłaby skłonna wysłać specjalną broń na Ukrainę, ale nikt nie chce być pierwszym lub jedynym narodem, który to zrobi, bojąc się odwetu ze strony Rosji, jeśli statek zostanie zatopiony z użyciem dostarczonej broni.

Ukraina jest czwartym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie, którego udział w międzynarodowym handlu wynosi 12 proc. W przypadku kukurydzy jest to 20 proc. Kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu zależą w 30-70 proc. od zboża z Ukrainy. Kraj ten dostarcza żywność prawie 400 milionom ludzi na całym świecie.

Zobacz także: Milioner chwali się luksusową łodzią. Tak na niej szaleje (wideo)
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić